САЩ са опитали да ликвидират още един висш ирански командир, близък до ген. Касем Сюлеймани, в Йемен, съобщават американските медии. Впоследствие данните бяха потвърдени и от официални лица.
Секретната мисия на американските сили е била насочена срещу Абдул Реза Шахлай - ключова фигура в елитния отрят "Ал Кудс" и отговорник финансовите операции в подкрепа на хутите в Йемен, подкрепяни от Техеран.
Ударът бил извършен в същия ден, в който в Багдад с дрон бе ликвидиран и Сюлеймани. Двамата са фигурирали в одобрен списък на военни цели, което говори за целенасочено усилие на САЩ да неутрализират ръководството на силите "Ал Кудс".
Не се разкрива как точно се е провалила операцията.
Говорителка на Пентагона заяви, че министерството на отбраната "е запознато с информацията за въздушен удар на 2 януари в Йемен, отдавна признат като безопасно убежище за терористи и други неприятели на САЩ", но министерството "не коментира предполагаеми операции в региона".
Междувременно, иранската държавна телевизия оповести, че е загинал помощник на Шахлай, Мохамад Мирза.
Операцията в Йемен насочва към това, че отстраняването на Касем Сюлеймани е част от по-голяма стратегия за обезглавяване на иранското висше командване, или реакция на готвени удари по американски бази и посолства, както президентът заяви в серията от реакция след убийството на Солеймани.
За това говори и фактът, че в началото на декември Държавният департамент на САЩ обяви награда от 15 млн долара за информация, водеща до пресичане на финансирането на организацията, включително за Шахлаи, който има ключова роля.
Според Държавния департамент той има дълга история на участие в атаки срещу американци и американски съюзници по света, планирал е многобройни убийства срещу коалиционните сили в Ирак, осигурявал е доставка на експлозиви и оръжия на шиитски милиции и е организирал неуспешния заговор за убийство на саудитския посланик във Вашингтон през 2011 г.
Шахлаи е контролирал финансовите потоци, предназначени за вербуване на изпълнители за заговора, като е одобрил 5 млн долара за цялата операция, според министерството на финансите на САЩ.