Гърция и Русия ще засилят икономическото си сътрудничество, обявиха лидерите Владимир Путин и Алексис Ципрас след среща в Москва, която бе посрещната хладно от Брюксел с напомняне, че Атина е част от Европейския съюз.
Радикалното ляво правителство на СИРИЗА по подразбиране се очерта като естествен противник на европейските санкции, наложени на Москва заради кризата в Украйна. Москва е сред основните търговски партньори на Гърция, но стокооборотът намаля с 40 на сто, откакто санкциите влязоха в сила.
Путин изтъкна, че двете държави споделят общи „духовни корени", а визитата на Ципрас определи като „много навременна". Гръцкият премиер говори за рестартиране на отношенията за „благото на нашите два народа".
Гърция не е искала финансова помощ от Русия и желае да реши дълговите си проблеми в рамките на еврозоната. Разговорите с Путин се фокусират върху енергетиката, инвестициите, търговията, туризма и земеделието. Според други източници двамата са разговаряли за участие на Гърция в "Турски поток", с който Кремъл ще замени "Южен поток".
Срещата между Ципрас и Путин идва в сложен момент, когато Атина се опитва да договори от западните кредитори финансиране, за да не изпадне в неплатежоспособност, а Русия се опитва да изгради лоби за сваляне на санкциите срещу нея.
Преди разговорите Ципрас, придружен от гръцка делегация, която включва и ветерани от Втората световна война, положи венец пред паметника на незнайния войн на Червения площад в Москва.