Бившият британски премиер Борис Джонсън обяви, че се отказва от депутатското си място заради "лов на вещици", организиран срещу него от политическите му противници, съобщава Агенция Франс прес.
"С голяма тъга напускам парламента - засега - но най-вече съм потресен от изключително недемократичния и тенденциозен начин, по който бях принуден да си тръгна", заявява Джонсън в официалното писмо, с което обявява оставката си и мотивите си за нея.
Реалната причина той да се откаже от поста си е разследването срещу него от Етичната комисия на Камарата на общините за "многократно въвеждане в заблуждение на парламента" около скандала с партитата на "Даунинг стрийт" 10 по време на строгия локдаун, наложен от правителството на Джонсън.
На няколко пъти бившият премиер заяви, че не е знаел, че тези събирания са партита и отрече да е присъствал на тях за повече от няколко минути, което впоследствие се оказа, че не отговаря съвсем на истината.
На изслушване по-рано тази година пред комисията той упорито настояваше, че не е подвеждал никого.
Тепърва предстои да бъдат обявени резултатите от заключителния доклад на комисията, която разследва Джонсън за лъжи по темата с локдаун партитата.
Въпреки това бившият премиер обяви, че от комисията са се свързали с него преди излизането на доклада, и по думите му са му дали да разбере ясно, че "членовете ѝ са решени да го принудят да напусне парламента".
В момента в състава на Етичната комисия на Камарата на общините доминират консерваторите, но въпреки това очакванията са решението ѝ да е насочено срещу Джонсън. По закон комисията има правото да налага наказания за лъжи пред парламента или умишлено заблуждаване, като най-тежкото наказание е замразяване на депутатското място на провинилия се народен представител.
Обикновено замразяването на дадено депутатско място за повече от десет дни води до нови избори в избирателния район на съответния член на Камарата на общините.
С напускането си на парламента Борис Джонсън изпреварва доклада, което му позволява да избегне потенциалната унизителна битка за запазване на депутатското си място в северозападния лондонски избирателен район Ъксбридж и Южен Райслип, където има крехко мнозинство от малко над 7000 гласа.
Бившият премиер обвини Етичната комисия, председателствана от Хариет Харман, дългогодишен депутат от опозиционната Лейбъристка партия, в това, че подготвяният доклад е "изъпълнен с неточности и тенденциозност".
Джонсън изрази недоволство, че не му е била дадена никаква "официална възможност да оспори това, което те твърдят".
"От самото начало целта беше да ме признаят за виновен, без оглед на фактите", добави той.