Чешките, финландските и унгарските власти разбиха престъпна мрежа за нелегална проституция, експлоатирала сексуално десетки жени, съобщава Европол.
По време на операцията, координирана от полицията на ЕС - Европол и агенцията на ЕС за съдебно сътрудничество - Евроджъст, са арестувани 13 души. Идентифицирани са повече от 90 жертви, които са били принуждавани да продават телата си във Финландия и други скандинавски страни.
Органите на реда също са конфискували 200 000 евро в брой, четири луксозни автомобила, 40 мобилни телефона, четири лаптопа и четири таблета, пушка и боеприпаси. Запорирани са и осем банкови сметки. Още три апартамента са били запечатани.
В рамките на разследването са били преброени общо над 400 жертви на сексуална експлоатация. Те са били събирани най-вече в Чехия, но също така в Унгария и Румъния. Жертвите били примамвани най-вече с обещания за работа в северните държави.
Разследването по този случай започва още през 2021 г. в Чехия и Финландия.
Смята се, че оттогава насам цялата схема е генерирала приходи от най-малко 3,3 млн. евро.
Чешките членове на престъпната група са действали като координатори и са рекламирали "услугата", предлагана от жертвите им в различни сайтове за подобен род услуги.
Те установили мрежа от т.нар. "кол оператори", които да управляват малки групи от момичета. Въпросните кол оператори имали няколко основни задачи - от една страна да управляват онлайн профилите на жените в различни сайтове за възрастни, извършвали цялата онлайн комуникация с клиентите, а също така и установявали пълен контрол върху живота на жертвите.
Самите жени са били подлагани на жестоко отношение, като условията, в които са живеели, са описани от Европол като "окаяни". По-голямата част от спечелените пари са им взимани от "кол операторите", свободата на движение им е била силно ограничена.
За да се избегнат подозрения от страна на властите и да се държи по-сериозен контрол върху жените, те са вкарани в система на ротация на т.нар. "секс обиколки" или "въртележки". С други думи жените са държани за кратко време на едно и също място, като често сменяли държавите, в които да изкарват прехраната си.
Дори в редките случаи, когато на някои жени било позволявано да се приберат по домовете си, групата им взимала по-голямата част от спестяванията като своеобразна "такса за освобождаване".
Често обаче това "освобождаване" е било само илюзорно и бандитите започвали да изнудват тези жени за още пари, заплашвайки ги с насилие и че може да ги вземат отново.
Някои жени успели да избегнат експлоатацията и малтретирането, използвайки дигиталните си умения, за да влязат в ролята на "кол оператори" сами. По този начин те стават активни членове на престъпната мрежа, посочват от Европол.