Заради пандемията от COVID-19 се очаква да се отбележи най-големият спад на въглероден диоксид във въздуха от Втората световна война насам - това се казва в доклад на Световната метеорологична организация (СМО), цитирана от Ройтерс.
Според оценките на експертите вероятно въглеродните емисии ще спаднат с 6%, но се очаква те да се увеличат още повече от преди началото на кризата, като ефектът на пандемията сега ще е краткотраен и няма да спре течащите климатични промени.
"Най-вероятно ще се върнем към нормалните нива още следващата година, но нарастването им ще се дължи на това, че в момента някои от индустриите не работят", казва генералният секретар на СМО Петери Таалас.
Всъщност спадът изобщо не е достатъчен, за да върне обратно света към постигането на целта на парижкото споразумение от 2015 г., което се стреми към повишаване на температурата на Земята с не повече от 1,5 градуса по Целзий до края на века.
За да се постигне това обаче Таалас обяснява, че се изисква спадът на вредните емисии да е поне 7% на година.
Тъй като въглеродният диоксид остава във въздуха в продължение на векове и не дава отражение на климата веднага, ще е нужен продължителен период от време, в който нивата му да се задържат ниски и по този начин да има някакъв положителен ефект върху климата, допълва той.
Въпреки това СМО отбелязва по-ниски нива на парниковите газове, както и подобряване в качеството на въздуха в индустриалните зони на Китай и Северна Италия, в следствие на пандемията.
В Деня на Земята организацията съобщи, че нивата на въглеродния диоксид са се повишили с 26%, в сравнение с данните от преди 50 години на същия ден.