Исторически фалшификации в снимки

Фотографията върви ръка за ръка с манипулацията, а когато се намеси и политиката, работата става страшна. В галерията са представени фотографски лъжи от различни периоди - част от монтажите са продукт на суета, други са плод на сменилата се политическа конюнктура.

Векове преди Фотошопът да е бил измислен, фотографите са били ловки майстори на колажи - вместо да опъват бръчки и да стопяват килограми обаче, те направо са пренаписвали историята.

Диктаторите на 20 век са едни от най-големите манипулатори на фотографската истина - хора се появяват и изчезват от снимките, според волята на силните на деня.

#3 Ролинс 21.10.2014 в 05:06:00

Фалшификациите на СССР са много повече. Не само това, тези хора, които бяха заличени от снимките, са били очистени от Сталин буквално Но не е само това, тези хора управляваха до преди 25 години !!! И все още съществуват изкуфели старци, които искат този режим да се върне със същия му блясък. Колкото и недостатъци да има в нашата "демокрация", построена от ДС ченгета, тя е хиляда пъти по-справедлива от онзи социален експеримент.

#4 Rodrigo Diaz de Vivar 23.10.2014 в 12:46:42

Няма какво да го мислиш, направо тичай при първия соросоид и се изпъчи. Ако си малко по накокошинен, може и без шев и лекарства да минеш. След набиването на канчетата.

#5 gullwing 21.12.2014 в 13:24:46

Със снимките може да има и недоразумения, дори когато те са напълно автентични. Например, съществува една снимка на българи - участници във Втора българска легия. Един от тях е Левски. Снимката обикновенно заради това се и публикува, но ... ... но тя върви с указание кой от сниманите е той. И не защото снимката е нечетлива. Просто цялата последвала иконография на Левски, вскичките тези портрети, картини и прочая до такава степен са го разхубавили и идеализирали, че за свикналият с тях наблюдател е станало невъзможно да се разпознае оригинала в истинския му вид. Така че снимките са нож с много остриета ...

Новините

Най-четените