10 възможни края на Втората световна война

Решенията по време на война са нещо монументално. Всеки ход и контра-ход има потенциала да промени историята.

На 20 януари 1941 година, точно преди 75 години, правителството на Царство България решава да присъедини страната към Тристранния пакт - военно-политическия съюз на Германия, Италия и Япония по време на Втората Световна война.

Това решение струва много на България, която само след четири години се оказва на страната на загубилите войната. Нататък историята всички я знаем: Съюзниците и Сталин си разделят Европа, а България е сурово наказана за участието си във войната на страната на Германия - чрез налагането на нов, страшен режим. Но може би не става дума за наказание, а единствено за неизбежност на историческите събития.

И все пак винаги ще си задаваме въпроса: "Какво би станало, ако?"

Ако излезем от собствената си история за момент и развихрим въображението си по посока развитие на военните действия в периода 1939-1945-та, можем да си представим десет шокиращи, но и напълно логични и възможни сценария, по които Втората световна война можеше да се развие.

Няколко дребни решения тогава можеше да променят цялата човешка история, такава, каквато я знаем.

И така, събудете любопитството си, спомнете си уроците по история и си представете следните хипотетични сценарии:

1. Пърл Харбър остава непокътнат

Америка е въвлечена във войната, след като японската имперска флота атакува Пърл Харбър в Хавай, тъй като японците искат да си подсигурят резервите от горива, разположени в Азия.

Ако атаката не се беше случила, САЩ отново щяха да се включат във войната, но това щеше да им отнеме много повече време, а Великобритания и съюзническите сили щяха да продължат да получават подкрепа само под формата на доставки. В тази ситуация надали съюзническите сили щяха да отвоюват северна Африка и нямаше да има Западен фронт, който да противодейства на нацистката окупация в Европа.

В такъв случай Съветският съюз вероятно също щеше да е преминал в настъпление, а може би и превзел Германия. А като резултат Сталин можеше да е поел контрола над по-голямата част от Европа.

2. Германия атакува Великобритания, вместо Съветския съюз

Визията на Хитлер да навлезе в Съветския съюз мнозина историци приемат за фатална заблуда в следствие на лоша преценка. Въпреки, че постоянно гледа на Изток, първоначално, след като Франция пада толкова бързо и лесно, увереността на Хитлер нараства. Неговите военни лидери подготвят план за инвазия във Великобритания. Операцията е наречена "Морски лъв".

Планът включва отлагане на инвазията в Русия, за сметка на британските острови. "Морски лъв" трябва да затрудни британската флота и да стартира сухопътна инвазия. Ако операцията се беше провела, британските лидери и кралското семейство щяха да потърсят убежище в Канада, откъдето да продължат да водят военна стратегия заедно със съюзниците си.

Потенциална контрастратегия щеше да бъде да бъдат атакувани окупираните от нацистите държави от Северна Африка, от където да се подходи към Италия и останалата част от Европа - което не би било никак лесна задача, ако се беше наложило да бъде осъществена на практика.

Операцията "Морски лъв" така и не бива реализирана, основно защото сражението с Великобритания през 1940 показва, че Луфтвафе няма да устои на ескадроните от самолети на британските ВВС. Освен това британската флота контролира Ламанша. Хитлер обръща вниманието си отново към Изтока - и атакува Съветския съюз през 1941-ва.

3. Германците превземат Москва през 1941

Ако не беше само Париж, но и Москва...

Ако германците бяха окупирали успешно Москва и Съветския съюз, те биха премахнали военната мощ на руснаците, както и биха осигурили на нацистите огромни петролни резерви, потенциално превръщайки Третия райх в следващата световна империя и свръхсила.

Вероятно Германия би победила Великобритания и би превзела Близкия Изток, и Студената война би била между Германия и САЩ.

Този сценарий също така щеше да доведе до хуманитарна катастрофа, тъй като нацисткият режим се стреми да прочиства страната си и държавите, които окупира, от населението, непринадлежащо на върховната според тях арийска раса.

4. Нищо не спира Съветския съюз

Съветската Червена армия на практика изтласква нацистките войски все повече на Запад извън своята територия, през Източна и Централна Европа, до самата Германия. Според историците няма съмнения, че Сталин е имал по-големи амбиции да продължи да завзема още от Европа.

Когато Берлин пада, Съветската армия е съставена от около 12 млн. войници - тройно повече от 4-те милиона на съюзниците. Американците все още работят по атомната си бомба, което оставя време на руснаците да поемат към Франция. Това не се случва основно заради факта, че руснаците получават повечето от материалите, превозните си средства, храна и доставки от САЩ.

5. Съюзническа офанзива от юг, Съветска офанзива от изток

Добре документирано е, че Чърчил не е искал повторение на Западния фронт от Първата световна война. Но под силно американско влияние, след като САЩ се присъединяват към войната, е решено, че офанзивата при Дюнкерк да се случи, a Западният фронт да бъде във Франция. У Сталин това причинява голямо задоволство. Той не желае съюзниците да окупират каквито и да е източноевропейски или централноевропейски държави.

Ако съюзническата офанзива беше тръгнала от юг, атаките биха започнали в Италия и на Балканския полуостров. Естествено, Норвегия винаги е била потенциална точка за атака, но германците я отбраняват много добре, с почти половин милион войника, разположени там. Южната и източната офанзиви щяха да доведат със сигурност пак до поражение на Германия, но какво би се случило с Франция, остава крайно неясно.

6. Постоянен мир между Съветския съюз и Германия

Постоянен мир между СССР и Германия би бил реалност, ако Хитлер нямаше толкова силено желание да превземе Изтока. Ако той беше поддържал мира със Сталин, най-вероятно нацистите щяха да успеят да окупират и Великобритания.

Петролните резерви в южна Русия и Украйна обаче са твърде изкусителни за нацистите. Нещо повече, Сталин без съмнение би се възпротивил на превземането на остатъка от Европа от Германия, тъй като така тя би била все по-голяма заплаха за Съветския съюз.

7. Успешно убийство на Хитлер

Прочутата операция "Валкирия" е провален опит за убийство на Хитлер. Но ако този или някой друг опит се беше оказал успешен, надали нацистката партия би се разпаднала. Култът към личността на Хитлер е толкова силен през войната, че вероятно щеше да предизвика масови вълнения сред неговите поддръжници.

Повече от вероятно някой от лидерите на партията - Гьоринг или Химлер, щеше да поеме ролята на Хитлер и да продължи войната, с потенциал за по-ранна капитулация на нацистите. Въпреки че в отсъствие на Хитлер щеше да е възможно и вътрешните антинацистки сили в Германия да се надигнат.

8. Ядрена война, стартирана от нацистите

Има сериозни доказателства, че нацистите са напредвали в разработката на собствено ядрено оръжие. Ако те имаха атомна бомба, вероятно биха я използвали. Нацистите също така отбелязват напредък във военните и оръжейните технологии. Например те разработват балистичната ракета преди съюзниците, и създават дори специален вид комар за биологична война.

Затова и при наличие на ядрено оръжие, със сигурност Германия щеше да победи без затруднение, унищожавайки съюзническите държави.

9. Сухопътна инвазия в Япония, вместо бомбардировка

Американците подготвят операция, наречена Downfall, за сухопътна инвазия в Япония - като алтернатива на атомната бомба. Тя е замислена като дългосрочна офанзива, започваща от юг, последвана от инвазии на север шест месеца по-късно.

Японците очакват тази атака и подготвят своя отбрана на юг, но съветниците на Труман в последния момент размислят. Инвазията би била дълга и кървава, като вероятно биха загинали милиони войници. И понеже подобни жертви са сметнати за твърде големи, Труман одобрява вместо това употреба на атомната бомба.

10. Трета световна война

След поражението на нацистите всички очакват агресия между съюзническите сили и Съветския съюз. Как те биха работили съвместно и биха разделили Европа между демокрация и комунизъм?

Чърчил счита, че това може да се реши по военен път и че това ще е причина за следващия голям конфликт. И все пак Съветският съюз не продължава отвъд Берлин и американският президент Айзенхауер никога не обмисля обявяване на война на Сталин, въпреки че се твърди, че неговият главнокомандващ - генерал Патън, все пак обмисля подобна военна кампания.

#1 boris 20.01.2016 в 10:06:51

Втората световна война е успешна за България - страната ни излиза от нея с по-голяма територия, и почти без никакви последствия. Бомбардировките над София и други градове са големи, сами по себе си, но нищожни за мащабите на войната. Дадените жертви са малко в сравнение с другите държави. Няма от какво да се оплакваме.

#5 boris 20.01.2016 в 11:10:19

Mako Мдамммм, половинвековното управление на комунистите, пълният срив на икономиката, културата и обществения морал, който това управление предизвиква, очевидно е дреболия... --------------------------------------------------------------------------------------- Очевидно не е дреболия, но първо - В Полша, например, също идват комунистите, след десет милиона убити поляци и сринати до основи полски градове. А факта, че въпреки това Полша излиза много по-напред от нас от комунистическо, поне според мен, ясно говори за второ - "пълният срив на икономиката, културата и обществения морал" не се дължи на последствията от войната, а на етно културните особености на народонаселението на което е наложен комунизъма.

#6 boris 20.01.2016 в 11:12:28

Интересно ми е едно друго "ако" предположение, което някак си се забравя да се разиграе от историческите спекулатори - България щеше ли да бъде способна да спаси дори и един човек от концлагерите ако не беше съюзник на Хитлер?

#7 Оби Уан 20.01.2016 в 11:12:35

Mako | 20.01.201610:49 boris | 20.01.201610:06 Втората световна война е успешна за България - страната ни излиза от нея с по-голяма територия, и почти без никакви последствия ************************ Мдамммм, половинвековното управление на комунистите, пълният срив на икономиката, културата и обществения морал, който това управление предизвиква, очевидно е дреболия... *********************** Мако, това ,че попадаме под комунистическия ботуш и ни се разтакова мамата е защото така си разпределят зоните тримата "големи". Примерно една Полша пак е натакована от комунистите, но губи територии и дава милиони жертви...

#8 boris 20.01.2016 в 11:20:02

Споменъ Четирисет и първа бе сурова… Вървяха ешелоните войнишки…. А помните ли,госпожа Петрова, германците,с онез ми ти големи бели .....? Епохата тежеше от олово, удавена във сълзите вдовешки… Железни бяха госпожа Петрова, германците,с онез ми ти големи бели ...... А вие бяхте млада и готова! И не пестяхте аски и въздишки! Доволни бяха,госпожа Петрова, германците,с онез ми ти големи бели ...... Но допълня червената отрова… От изток тръгна щурмът болшевишки… Изнизаха се ,госпожа Петрова, германците,с онез ми ти големи бели ..... И на марксистко-ленинска основа Изпробвахте и руските мальчишки… Но липсваха Ви,госпожа Петрова, германците,с онез ми ти големи бели ..... Дойде комунистическо такова… Таковахте партийците стръвнишки… А помните ли,госпожа Петрова, германците,с онез ми ти големи бели ...... Сега сте стара…Времето е ново….. Нов ред,със нов морал във жълти краски… Дали ще дойдат,госпожа Петрова, Американците, с онез ми ти големи бели каски. Г.Павловъ

#10 boris 20.01.2016 в 11:30:26

Mako -------------------- Не те разбирам.

#12 dimitard 20.01.2016 в 12:00:43

the man of the high castle

#13 Bai Hoi 20.01.2016 в 12:08:26

Ако американците не се бяха намесили във войната, тя щеше да бъде спечелена от Хитлер безусловно. Англичаните щяха все така да си седят посрани на острова без да смеят да излязат, нямаше да има втори фронт, Хитлер щеше да съсредоточи всички ресурси, които има във войната срещу съюза, американците съответно нямаше да поддържат гладните съветски войски с храна и лекарства и щяха да бъдат отнесени. Те и така за малко да бъдат отнесени, немците стигат до последните спирки на градския транспорт на Мосвка и единствено лютата зима ги забавя. Мен повече ме гложди друг въпрос - дали ако Хитлер не беше спечелил войната, в момента България нямаше да е сред елита на Европа, а не на опашката?

#14 Nikkor 20.01.2016 в 12:26:08

Не съв съгласен, че евентуално убийство на Хитлер би довело до потенциално по-ранна капитулация на Германия. дори напротив. Немските генерали, освободени от натякванията му и микромениджмънта му, щяха да започнат да водят войната както те я разбират. На западния фронт срещу тях е имало "леко" некомпетентни военачалници, докато на източния фронт са имали за съперници Жуков-Муков и други "гении" които са хвърляли хората в боя както се хвърля слама в огъня. Последното обяснява неколкократно по-високите загуби в жива сила и техника на руснаците дори и в победните сражения. Да, в крайна сметка Германия не би могла да воюва с целия свят, но...

#15 Nikkor 20.01.2016 в 12:29:22

Аве Бай Хо(у)й, ква България сред елита на Европа сънуваш?

#16 boris 20.01.2016 в 12:44:44

Nikkor ------------ Този въпрос е доста истересен. Доскоро се считаше, чи намесата на Хитлер в решенията на генерелитета са повлияли за загубата на Германия, но напоследък има доста статии и предавания които оборват такава теза. Лесно е някой да вади заключения от дистанцията на времето, но за това какво е било налице по онова време, много от стратегическите решения на т. нар. Фюрер, започват да изглеждан доста разумни и логични при едно ново разглеждане. Тоест, примерно неглижирането на офанзивата към Москва и принасочването на силите на юг се дължи на причини, при които всеки държавен глава би направил същото. Същото е и за обсадата на Сталинград - ако шеста немска армия не е била останала в града за да бъде обкръжена - сигурно войната е щяла да свърши още през 43-44та.

#17 pixie 20.01.2016 в 13:47:48

Мда, историята трябва да се чете и знае, за да не се допускат едни и същи грешки. Ако Хитлер вместо да рисува беше прочел за един друг нисък лидер преди него - Наполеон - щеше да знае защо французите не са успели с Москва. Така и войната можеше да се развие другояче.

#18 ММ 20.01.2016 в 15:01:21

Бай Хой, нямаше да е. Хитлер , противно на вселансираното мнение, никога не е разглеждал България като "скъп и близък приятел". Пишман -историците ни и блоговите плявки неглижират факта, че цар Борис всъщност неистово е желаел неутралитет за страната и е имал симпатии по-скоро към британската корона , отколкото към германския райх. Но Хитлер буквално плюе на България, за него тя е локва, която трябва да бъде прецапана по пътя към Гърция. И това "съюз" е от немай къде. Различно за България развитие на нещата щеше да е ако братята турци се бяха навили на предлагания от цар Борис военен съюз, обезпечаващ неутралитета ни. Тогава Хитлер вероятно щеше да използва югославския маршрут на юг. Територии нямаше да получим, но и нямаше да има СССР. В най-добрия случай щяхме да сме като Турция след ВСВ, пълни с американски бази и с яко наливане на пари в икономиката ни. В най-лошия щяхме да сме подобно на Югославия и титовия комунизъм- в обсега на СССР , но не прикрепени към него.

#19 whocares 20.01.2016 в 16:29:25

... защо 10? Например: 11. Нацистката Аненербе открива потъналата Атлантида. Хитлер строи втори бункер там и пренася "Моята борба" в третото измерение... 12. Адолф Айхман успява да заличи цигани, евреи, арменци и т.н. Сега, по всяка вероятност, щеше да има една "висша" раса, която да си общува с Марсианеца... 13. Вернер фон Браун успешно изстрелва Фау 13. Хюстън щяха да имат проблем, щото нямаше да имат Аполо 13... 14. Магаданските учени изнамират Извора на вечната младост. Така Сталин щеше да празнува 138-я си рожден ден, а пък Путин щеше да е още съветска разведка в Берлин...

#20 AlahAkbar 20.01.2016 в 19:33:34

А защо автора не споменава, че на 20.01.41 немците и рашките са все още първи другари и съюзници? И че БКП приветства присъединяването ни към този съюз, по команда от ссср?

Новините

Най-четените