Роботизираните ръце на Moley внасят уменията на Master Chef у дома

Революцията в кухнята идва по неочакван начин. Ще станат ли готвачите излишни? Ако това което ни "готвят" от компанията Moley е истина - явно в бъдещето ще има само главни готвачи, а всичко останало ще се изпълнява от роботи.

Moley е първата в света кухненска система от автоматизирани ръце, която повтаря движенията на готвача - и може да сготви всичко, за което е програмирана.

Системата представлява две напълно автоматизирани ръце на робот, интегрирани в красива, професионална кухня.

Прототипът беше показан за първи път по време на технологичния и индустриален панаир в Хановер Hannover Messe през април.

Версията за потребители ще бъде пусната в производство през 2017-та година и ще идва с вградени рецепти, които ще могат да се пускат чрез библиотеката на iTunes.

Moley Robotics е компания, основава от компютърния специалист д-р Марк Олейник през 2014-та година в Лондон. Целта на компанията е да създава технологии, които да обслужват основните човешки нужди и да подобряват ежедневието. Роботизираната кухня е първият продукт на компанията - и той изглежда революционно. В създаването на кухненските ръце, което отнема 12 месеца усилена работа, вземат участие различни екипи, сред които Shadow Robotics Yachtline и DYSEGNO, координирани от професора от университета в Стандфорд Марк Къткоски.

Идеята на Moley е да повтаря всичките движения, направени от готвача в кухнята - при това със същата скорост, чувствителност на допир и запаметявайки всяко движение.

Да, Moley може да имитира и обикновения потребител, но идеята е, че няма да има нужда изобщо да готвите, защото роботизираните ръце ще се продават със записани рецепти.

Според производителите вече са записани движенията на майстор-готвача Тим Андерсън, победител в британското издание на Маster Chef, излъчвано по BBC.

Системата, която ще бъде пусната на пазара след година, ще съдържа четири части: роботизирани ръце, печка, плот и тъчскийн.

Кухнята може да бъде управлявана през тъчскрийна или дистанционно от смартфон. Когато не се използват, роботизираните ръце се прибират.


При работа, стъклени екрани ще предпазват мястото на готвенето и ще го затварят, за по-голяма сигурност.

Интерес към Moley вече проявиха различни сектори и индустрии. Към производителите вече има запитвания от рестьорантьорския бизнес, от самолетни компании, от разработчици на кухни и дори от училища за готвене.

Интерес е проявен и от страна на строителния бизнес, който би могъл да включи роботизираните кухненски ръце в проектирането на нови домове.

Библиотеката с рецепти вече разполага с достатъчно голяма колекция, която постоянно се обновява, гарантират производителите. Единственото, което трябва да осигурите на роботизираните ръце, са продуктите.

Излишно е да се споменава, че системата може да бъде задействана дори от разстояние, така че когато се върнете в къщи да ви чака вкусно ядене.

Според компанията записването на рецепти в 3D формат ще отвори нови възможности и безкраен пазар за известните готвачи и професионалистите, които ще могат да представят своите творения на много широка аудитория през кухненските ръце и по този начин ще генерират приходи по нов начин.

#2 деграданта 29.09.2016 в 10:13:47

E-mil, принципно си прав за всичко, няма как този робот да е на ниво дори любител готвач(засега). Но технологиите се развиват твърде бързо и изместват човешкия фактор във все повече отрасли. След време със сигурост ще е достатъчно функционален, за да върши работата. А относно този, ако можеше да му се задават определени команди и операции, честно казано, бих си взел, дори и само за да ми помага с подготовката на продуктите и основните операции - все ще ми спести някакво време. Но подозирам, че има заложени алгоритми само за готови рецепти. Ще изчакам за версия 8.4, който ще пазарува и сервира, освен готвенето...

Новините

Най-четените