Клубовете взимат играчи под наем, основно, когато нямат пари, за да ги купят на момента. По-малко са случаите, в които говорим за "пробване" на футболиста.
Но има и наеми, които засенчват някои покупки. Тук ще разгледаме Топ 10 на най-скъпите наеми на футболисти в историята:
10. Матиа Дестро - от Дженоа в Рома, 11,5 млн. евро
Дестро имаше колеблив сезон 2012/13, въпреки че почти изведе Рома до триумф за Купата. Нападателят вкара на Аталанта и Фиорентина, както три гола в двата полуфинала срещу Интер, но не успя да разпише във финала, където "вълците" загубиха с 0:1 от Лацио. Следващото лято Рома плати 4,5 млн. евро за Дестро, който се задържа в тима само още два сезона
9. Одион Игало - от Шанхай Шенхуа в Манчестър Юнайтед, 12 млн. евро
Изигра 23 мача за Юнайтед и вкара пет гола, но влизаше предимно като резерва, изигравайки средно по 33 минути на мач. След края на сезона се върна в Китай само за да бъде продаден на саудитския Ал-Шабаб за 2,5 млн. евро.
8. Николо Барела - от Каляри в Интер, 12 млн. евро
През 2019/20 Барела веднага си спечели титулярно място в Интер и изигра 41 мача, осигурявайки четири гола и осем асистенции. На следващото лято "нерадзурите" платиха 32,5 млн. евро. Барела и до днес играе за Интер, с който стана шампион и спечели Купата и Суперкупата на страната.
7. Федерико Киеза - от Фиорентина в Ювентус, 12,6 млн. евро
С уточнението, че вече влизаме в зоната на по-дългите наеми. В двата си сезона под наем в Торино Киеза се превърна в един от най-вълнуващите италиански футболисти, заради което през миналото лято Юве плати 42,5 млн. евро за него.
6. Карлос Тевес - от Уест Хем в Манчестър Юнайтед, 12,7 млн. евро
Отново двугодишен наем. Тевес наниза 34 гола в 99 мача за "червените дяволи", като спечели и Шампионската лига. След двата сезона под наем Уест Хем го продаде на градския съперник Сити срещу 29 млн. евро.
5. Хамес Родригес - от Реал Мадрид в Байерн Мюнхен, 13 млн. евро
След страхотен първи сезон Хамес започна да изпада от титулярния състав. Колумбиецът бе върнат в Реал, където също не поискаха да го задържат и го пуснаха да поеме към Евертън като свободен агент.
4. Дуван Сапата - от Сампдория в Аталанта, 14 млн. евро
Този наем бе за сезон и половина. В първата си кампания Сапата заби 23 гола в 37 мача в Серия "А", като добави и още седем асистенции. Интересното е, че през януари 2020-а Аталанта купи нападателя, но за два млн. по-малко, отколкото плати за наема му.
3. Джовани Ло Селсо - от Бетис в Тотнъм, 16 млн. евро
16 милиона за наем на Ло Селсо, и то само за един сезон! След това "шпорите" дадоха два пъти повече, за да го откупят. Но аржентинецът започна да играе все по-рядко в Северен Лондон и от януари 2022-ра е под наем във Виляреал.
2. Алваро Мората - от Челси в Атлетико Мадрид, 18 млн. евро
Мората е кралят на наемите. За година и половина Мората заби 22 гола в 61 мача за "дюшекчиите" и изглеждаше, че, най-накрая, е намерил място, на което да бъде топ нападател. Затова и Диего Симеоне плати още 35 млн. евро, за да го откупи, но след само два месеца и половина Мората отново се оказа под наем.
1. Алваро Мората - от Атлетико Мадрид в Ювентус, 20 млн. евро
Да, на първите две места за най-скъп наем в историята е Алваро Мората. През лятото на 2020-а Атлетико плати 35 млн. евро за него, но през септември го прати в Ювентус с двугодишен наем. Шест години по-рано "бианконерите" платиха точно толкова на Реал, но тогава купиха нападателя за тези пари.
През 2020/21 Мората вкара 11 гола и подаде за още 10 в 32 мача в Серия "А". През втория си сезон се отчете с 9+7 в 35 двубоя в Калчото, но през 2022-ра се завърна в Атлетико. В Мадрид обаче и през този сезон не впечатлява - шест гола и една асистенция в 17 мача от Ла Лига досега.