Последната кампания за повишаване на раждаемостта в Италия предизвика яростна реакция в обществото.
Италианското министерство на здравеопазването създаде 12 постера в навечерието на „Деня на плодовитостта", който в страната се отбелязва на 22 септември.
Здравният министър Беатрис Лоренцин обяви, че ще бъдат проведени серия събития, спонсорирани от държавата, свързани с информиране за плодовитостта и семейното планиране. Тя предупреди за „апокалипсис" по отношение на раждаемостта, ако италианците не се опитат да създават повече деца.
Един от постерите показва млада жена, която носи пясъчен часовник, а на плаката пише: „Красотата няма възраст. Но плодовитостта има".
Друг показва две двойки крака, които се подават от под завивките, със съобщение: „Млади родители. Най-добрият начин да бъдеш креативен".
Кампанията се сблъска със сериозни критици, които я определят като обида за онези, неспособни да заченат.
Известният италиански автор Роберто Савиано написа във Facebook: „Това означава, най-просто, побързайте и правете деца: нямате стабилна работа? Какво значение има."
„Не сте сигурни, че партньорът ви е правилният?"
„Хайде, създавайте потомство, направете го лесно, където има храна за двама, има и за трима."
От 1960 година, раждаемостта в Италия е спаднала на половина до 488 000 бебета, родена през 2015 година. Миналата година страната преживя най-ниската степен на раждаемост от обединението на страната през 1861 година.
Спирачка за раждаемостта в страната е и младежката безработица, която е стигнала 35 процента.
Мнозина млади предпочитат да нямат деца, докато не се сдобият със стабилна работа, изтъква икономистът Елисабета Адис от университета Сасари.
По думите й бонуси за раждане на бебе да могат да действат като стимул за финансово нестабилните семейства, но няма пряка връзка между даването на пари и раждаемостта, а е по-важно какви услуги им се предлагат.
Според нея създаването на деца е дългосрочен проект. Училищата биха могли да стоят отворени до по-късно вечер, за да позволяват на жените да работят. Тя предлага и да бъде създадена постоянна помощ в периода, в който децата са малки.