В YouTube съществува една мегазвезда, която приковава погледите не по-малко от Psy и Джъстин Бийбър: и тя не представлява нищо друго, освен класическата симбиоза между музика и текст.
Модата на лирик видеото започна благодарение на феновете, които още преди години пускаха любимите си парчета в притежавания от Google сайт и запълваха визуалната част единствено с думите от текста на песента.
Повратната точка за музикалната индустрия дойде през 2010 г. с култовия хит на Cee-Lo Green Fuck You, придружен с услужливо официално лирик видео. Оттогава този тип клипове се превърнаха в нещо задължително, което масово се произвежда не само от фенове, но и от самите изпълнители.
Четири години по-късно се вижда ясно, че тук не става въпрос за някаква моментна мода, а за цяла музикална категория, която свидетелства за новите начини на слушане на музика. Стрийм услугите, и специално YouTube, вече са преобладаващите дестинации за меломаните.
Потребителите на YouTube са превърнали сайта в свой личен диджей и резултатът е, че от стоте най-гледани клипа вътре, 96 са музикални.
„Феновете вече използват YouTube като радио, движим се към изцяло стрийм култура", казва Дани Локууд, вицепрезидент в Capitol Music Group, част от гиганта Universal.
„Често лирик видеото представлява първата официална поява на една песен - тъй като се прави по-лесно и по-евтино - и се превръща в преобладаващия начин за слушане на тази песен, феновете кликат на видеото само за да я чуят", обяснява той.
Фокус върху песента, а не върху изпълнителя
На своите видео музикални награди миналия месец, MTV включи и категория „Най-добро лирик видео", в която победителят се определяше чрез вот от фенове през Twitter, Vine и Instagram. Миналата година категорията за потребителско гласуване беше „Най-добра лятна песен" и MTV получи общо 11.8 милиона гласа.
А тази година в категорията за лирик видео гласовете бяха над 166 милиона! Какво прави клиповете с текстове на песни толкова популярни?
За музикалните лейбъли лирик видеото е начин феновете да останат на официалния им канал, вместо да потърсят алтернативите, създадени от други потребители. А днес един клип с написани лирики е най-ефективният начин да се анонсира новият сингъл до появата на скъпото му официално видео.
Да не забравяме и че често просто желаем веднага да чуем и научим един нов текст до най-малките подробности, и затова сайтовете с текстове на песни продължават да са много популярни в мрежата, въпреки че обикновено са сред тези с най-неугледен дизайн.
Освен това понякога просто предпочитаме да се съсредоточим върху изпетите думи, вместо върху самия изпълнител, външния му вид или пищната хореография, наблъскана в едно високобюджетно видео.
Дани Локууд от Capitol Records напомня още, че изписаните лирики ни връщат към дните преди интернет. „Когато бях малък, текстовете на песните още не се пишеха на обложката на албума и аз си ги записвах на ръка, докато слушах песните отново и отново. Винаги имаше една или две думи, които просто не можеш да чуеш добре, а човек иска да знае точно какво се е опитвал да каже изпълнителят."
Колин Хелмс, вицепрезидент в MTV, добавя, че лирик видеата може би са модерният начин да потънеш истински в една песен - поне за поколението, израсло след ерата на компактдисковете.
„Просто да си седиш и да слушаш музиката, докато гледаш илюстрацията на задната обложка на албума, това вече го няма", казва той. „Идеята на лирик видеото е стъпка обратно в онзи свят".