Повечето групи не могат да бъдат като Coldplay, Muse и други като тях, които се задържат в един постоянен състав от самото си основаване и се съхраняват десетилетия наред.
Понякога промените в състава са неизбежни и причините за това могат да бъдат най-различни. Дори U2 се видяха принудени да сменят барабаниста, след като цели 47 години формацията оставаше непокътната.
Съществува обаче и другата крайност с групи, които запазват името си, но съставът им е претърпявал толкова изменения, че днес в него не е останал нито един от оригиналните членове.
Когато го няма нито един от хората, придали облика на бандата и станали причина за нейното възникване и първоначален успех, се появява въпросът доколко е запазена каквато и да е автентичност зад популярното име на състава.
Но такива групи все още издават музика, правят концерти и пишат продължение на истории от златната епоха на рока.
В някои от тях може и да не е останал нито един от основателите, но поне все още се изявяват важни фигури от златните им периоди, носещи легитимността на групата в наши дни.
По-долу посочваме седем групи, които по една или друга причина остават на сцената без никой от оригиналните си членове - но успяват по смислен начин да напишат нови страници от историята си.
Yes
Прогресив рок групата е любима на ценителите на този стил и е създадена в края на 60-те от Джон Андерсън, Питър Банкс, Бил Бръфорд, Тони Кай и Крис Скуайър.
Басистът Скуайър е най-дълго задържалият се от основателите на групата - той остава част от Yes до смъртта си през 2015-а.
Но днес Yes се състои от съвсем различна петорка, предвождана от китариста Стив Хау. Хау е човекът, който се присъединява в началото на 70-те, когато съставът достига своя креативен връх.
Тогава Хау спомага за промяната в стила и за постигането на много по-големи успехи, а днес остава активен, макар и вече на 76 години.
Съвсем скоро (на 19 май) Yes ще издадат новия си студиен албум, наречен Mirror to the Sky, който ще е под №23 в богатата им история.
Heart
Американската рок група има доста сложна съдба и минава през различни периоди, а днес най-вероятно я свързвате предимно със сестрите Ан и Нанси Уилсън.
Тях обаче ги няма в групата преди началото на 70-те, а най-ранната версия на Heart е още от 1967 г. и е създадена от китариста Роджър Фишър и басиста Стив Фосън.
За малко двамата се изявяват под имената The Army и Hocus Pocus, но впоследствие групата се дооформя и променя тотално.
Нанси и Ан Уилсън извеждат Heart до големи успехи през 70-те, докато Фишър и Фосън напускат още в началото на 80-те.
За да стане ситуацията още по-оплетена, през миналата година Нанси обяви, че ще прави турне със своя версия на Heart без сестра си - неповторимата певица Ан Уилсън.
Lynyrd Skynyrd
Безкрайно обичана група с трагична съдба, Lynyrd Skynyrd е златно име в южняшкия рок от 60-те години.
След пет успешни студийни албума, самолетна катастрофа през 1977 г. убива няколко души от бандата, включително съоснователя и певец Рони Ван Зант.
10 години по-късно Lynyrd Skynyrd се възражда с новия вокалист Джони Ван Зант - брат на покойния Рони.
До последно част от Lynyrd Skynyrd продължаваше да бъде китаристът и съосновател Гари Росингтън. Той обаче почина през март тази година и така всички оригинални членове на състава вече не са сред живите.
Lynyrd Skynyrd обаче обявиха, че ще продължат дейността си и без Росингтън.
Thin Lizzy
Ирландската хард рок група е създадена от двама приятели от детинство: Брайън Дауни и Фил Линът.
Началото е през 1969 г., а в средата на следващото десетилетие идват и големите комерсиални успехи.
Басистът и певец Фил Линът е лидерът на Thin Lizzy и автор на почти всички песни, но умира през 1986-а - три години след първото разформироване на групата.
Оттам нататък Брайън Дауни се завръща на два пъти за кратки периоди, но от 2013-та не свири в Thin Lizzy, а бандата е подхваната и развивана от съвсем други музиканти.
Днес официални членове на Thin Lizzy са шестима души и те заявяват намерение да продължават дейността си не само с концерти, но и с нова музика.
The Hollies
Това е една от групите, за които можем да кажем, че е направо зашеметяващо, че все още съществува над 60 години след възникването си.
Двамата приятели от училище Алън Кларк и Греъм Наш поставят началото на The Hollies през 1962 г. и впоследствие съставът им се превръща във водещо име на британската сцена за 60-те и 70-те.
Греъм Наш обаче напуска още през 1968-а, за да сформира Crosby, Stills and Nash.
Певецът Алън Кларк остава лицето и гласът на The Hollies до 1999 г., когато се оттегля от музикалната индустрия - отчасти заради проблеми с гласните струни.
Създадената от него група обаче успява да оцелее, поддържана от Тони Хикс и Боби Елиът. Двамата са част от The Hollies още от ранния период, макар и не от самото начало.
Изненадващо Кларк се завърна към музиката през 2019-а и макар че вече надхвърли 80 години, обяви планове за втори солов албум.
Canned Heat
Култовата хипи формация става световно явление в края на 60-те след участието си на фестивалите в Монтерей и Уудсток.
Един от основателите Алън Уилсън обаче умира от свръхдоза още през 1970-а, докато певецът Боб Хайт е сполетян от същата съдба десетина години по-късно.
Трети музикант от класическата ера, Хенри Вестин, си отива след инфаркт през 1997-а.
Други членове от ранните години на Canned Heat починаха през последните години, а групата претърпя безброй промени в състава, но все още някак оцелява.
В момента най-отдавнашният член е барабанистът Адолфо де ла Пара, който е сред ветераните, свирили на Уудсток '69.
GWAR
Тук говорим за меко казано специфична група, чиято музика е базирана на мащабен фантастичен наратив, а визията е умишлено скандална и отблъскваща.
Членовете на хеви метъл състава се променят често и се обличат в гротескни костюми на чудовища. Затова и невинаги е сигурно кои са хората зад зловещите маски.
Известно е обаче, че след смъртта на фронтмена Дейв Броки от свръхдоза хероин през 2014-та, GWAR продължават съществуването си без нито един от своите основатели.
Иначе бандата е създадена още през 1984 г., а през миналата година издаде 15-ия си студиен албум.