"Сбогом, "Евровизия"! Здравей "Интервизия"!"
В началото на седмицата руският президент Владимир Путин подписа указ, с който възражда песенен конкурс от времето на СССР, за да се конкурира с "Евровизия".
От 2022 г. Русия има забрана да участва в конкурса на Европейския съюз за радио и телевизия заради инвазията в Украйна.
Сега обаче в Кремъл са решили, че руските изпълнители имат нужда от подобна международна изява и затова е нужно изваждането от гардероба на конкурса "Интервизия".
В мотивите за указа на Путин се посочва, че целта на песенния конкурс е да развива "международното културно и хуманитарно сътрудничество".
---
Песенният конкурс Евровизия има навика да предизвиква дебати и скандали:
---
Съветникът на президента Михаил Швидкой коментира, че близо 20 държави вече са дали съгласието си да участват в подобен конкурс, като сред тях личат имената на Бразилия, Куба, Индия, Китай и други "приятелски" страни.
Швидкой също така посочва, че се очаква конкурсът да се проведе още тази есен.
Консервативна алтернатива на "Евровизия"
Докато с времето европейският песенен конкурс се утвърди като пищен спектакъл на многообразието, в който има сериозна ЛГБТ+ репрезентация, очакванията са "Интервизия" да се опита да се обособи като по-консервативния вариант.
По информация на "Ройтерс" руският конкурс ще заложи на консервативен тон, а изпълнителите ще бъдат приканвани да подчертават уважението към "традиционните универсални, духовни и семейни ценности".
Според правилата на конкурса текстовете на песните не могат да призовават към насилие, като също така не трябва да унижават достойнството и честта на обществото. Всички политически моменти са напълно забранени.
Властите в Москва многократно са критикували европейския песенен фестивал за прекалената му обвързаност с темите на сексуалните малцинства, както и заради множеството гей изпълнители.
Затова и не са изненада коментарите на депутатката в руския сенат Лилия Гумерова, която заговори за "Интервизия" като "шанс за популяризиране на истинска музика", а "не на фалшиви ценности, които са чужди на всеки нормален човек".
Самият конкурс е създаден от СССР с ясната идея да бъде алтернатива на "Евровизия"
Създаването му е един вид отговор на Москва на решението "Евровизия" да се проведе в Югославия през 1961 г. Ходът на Тито да демонстрира своята независимост от СССР подтиква съветските власти да създадат свой социалистически еквивалент на европейския песенен конкурс.
Първите няколко издания между 1965 г. и 1968 г. се провеждат в Чехословакия, а след това между 1977 г. и 1980 г. - в полския град Сопот, заменяйки местния песенен фестивал.
За участие са поканени всички страни от бившия съветски блок, както и други съюзници на Москва като Куба. Отворена е поканата и за други държави.
Нидерландия и Испания също няколко пъти изпращат свои участници, а Финландия, която през Студената война се стреми да запази неутралитет, изпраща всяка година представители както на "Евровизия", така и на "Интервизия". През 1980 г. тя дори печели конкурса.
"Интервизия" има още едно издание през 2008 г., но така и не се завръща отново за постоянно.
---
Далеч не всички харесват какво се случва на Евровизия, включително от музикална гледна точка:
---
Кратката, но бурна връзка на Русия с "Евровизия"
През 1994 г. Русия се включва в "Евровизия", което се приема като мост за сближаване между Изтока и Запада. Страната влага сериозни усилия в участието си, изпращайки някои от водещите си изпълнители.
През 2008 г. дори спечели конкурса с песента "Believe" на Дима Билан. На следващата година Москва беше домакин на мероприятието и заложи на ударно пищно събитие, за организацията на което бяха вложени рекордните 42 милиона долара.
Оттогава насам обаче, на фона на по-хладните отношения между Русия и Запада, Путин и официални лица от Кремъл неколкократно са подговаряли за възраждането на "Интервизия" на фона на "моралния упадък" на европейския песенен конкурс. Това се засили особено през 2014 г. и победата на австрийската транс изпълнителка Кончита Вурст.
Този път обаче руските власти са решени да вдигнат своята алтернатива на "Евровизия".
През ноември миналата година в свое интервю Путин обясни, че лично е обсъждал идеята за организиране на съперник на Евровизия с китайския лидер Си Дзинпин.
"Нашите китайски приятели го подкрепиха и го приеха. Ще видим какво ще излезе от това", заяви тогава руският държавен глава.
За да покаже, че нещата са сериозни, Владимир Путин е натоварил организацията на мероприятието няколко високопоставени държавни служители.
Вицепремиерът Дмитрий Чернишенко е посочен като ръководител на организационния комитет, а ръководителят на отдела за вътрешна политика Сергей Кириенко пък ще оглави надзорния съвет към конкурса.
Интересно е да се види какъв бюджет ще бъде отпуснат за организацията на мероприятието и дали ще надмине този за "Евровизия 2009".
---
В Русия в момента има промяна в социалните прослойки, като на преден план излиза нов "елит":
---
Сега остава да видим доколко конкурсът ще бъде успешен, или ще се превърне в поредните "Игри на приятелството".
Миналата година Русия беше решила да организира алтернативни Олимпийски игри, след като не беше допусната за официално участие на Олимпиадата в Париж, а спортистите ѝ трябваше да се състезават под Олимпийския флаг.
В знак на протест Москва реши да организира въпросните "Игри на приятелството", на които обаче почти не се отзоваха участници.
Шансовете сега са "Интервизия" да се радва на по-голям успех, а руските власти работят активно, за да осигурят участието на повече държави.