Активисти с лозунги "Без наука, няма развитие" се качиха на покрива на Факултета по архитектура на Пиаца Боргезе в Рим, за да покажат солидарността си към стачкуващите научни работници, които стоят там вече трети ден.
Група изследователи и докторанти от Университета в Пиза също се качиха на покрива на Астрономическата обсерватория, за да издигнат плакати срещу министъра на образованието Мариастела Джелмини, призован от стачкуващите да се пенсионира. Транспаранти бяха окачени и на известната наклонена кула в Пиза.
Така бе открит вторият ден на стачките срещу промените в закона за университетското образование, които се дискутират в италианският парламент. Най-сериозната е съкращаването на бюджета.
С 9 милиарда евро по-малко
Заради икономическата криза италианското правителство прие няколко закона, които намаляват парите за образование с около 9 милиарда евро и съкращават 130 000 щатни длъжности в сектора за периода 2009-2013 г.
Реформата на вузовете предвижда сливане на най-малките университети, влизането в управителните им съвети на експерти извън академичния свят и намаляване на мандата на ректорите.
Критиците на реформата заявяват, че тя цели най-вече да пести пари, например чрез неподновяването на срочните договори на десетки хиляди научни работници.
Реформата ще се гласува на 30 ноември в долната камара на парламента. Възможно е текстът да бъде отново пратен в Сената за трето, последно четене, ако приетият от долната камара закон се различава по съдържание от гласувания от Сената през лятото.
Искат се оставки
Протестиращите настояват министърът на образованието Мариастела Джелмини да подаде оставка и политическите сили да не одобрят реформата. "Правото на образование в една демократична държава не бива да се ограничава. Ако това стане, ще блокираме страната", съобщава Съюзът на университетите.
Вчера бяха окупирани университети и училища в цяла Италия, като протестиращи се качиха на покривите на учебните заведения и в Торино с намерение да останат там, докато техните искания не бъдат чути.
Тази сутрин студентите от осем факултета на римския университет "Ла Сапиенца" се събраха около сградата на ВУЗ-а, за да се разделят на групи, преди да се отправят на протестно шествие срещу Монтечиторио. Мобилизираха се и гимназистите, като тази сутрин към стачкуващите ученици от горните класове се присъединиха две нови училища, които окупираха учебните заведения.
Днес протестът на студентите и техните преподаватели в цяла Италия продължава да предизвиква високо напрежение и сблъсъци с полицията. Стачкуващи от Колежа по обществени науки в Новоли хвърляха димки, което принуди полицията да отблъсне демонстрантите с щитове.
По време на сблъсъка беше наранен младеж и стачкуващите крещяха: "Убийци, убийци" на полицаите, срещу които беше хвърлено и едно яйце, предава италианското издание La Repubblica.
Надигнаха се и студентите на Острова - срещу увеличените такси
Протестират и студентите във Великобритания - още преди две седмици те започнаха стачка срещу правителствените планове за увеличаване на университетските такси до 3 пъти в някои университети, както и срещу обявените от правителството намерения да съкрати разходите за образование с 81 млрд. лири.
Британските студенти "обесиха" изображение на вицепремиера Ник Клег - коалиционен партньор на консерваторите, който не спази предизборното си обещание да не се повишават таксите. Те излязоха по улиците, организирани бяха и стачки в колежите и университетите в цяла Великобритания.
Демонстрацията срещу увеличените такси преди две седмици прерасна в насилие, след като студенти щурмуваха лондонската централа на Консервативната партия на премиера Дейвид Камерън. Тогава полицията арестува над 60 души, след като протестиращите изпотрошиха витрини, замеряха полицаите с предмети, а от покрива на сграда беше хвърлен пожарогасител.
И вчера хиляди студенти от Великобритания отново излязоха на протест по улиците на Обединеното кралство. Митинги се проведоха в Брейтън, Оксфорд, Манчестър и други градове.