IT-то на държавата се тресе заради 60 млн. евро

Вътрешни раздори, зад които са заложени 60 млн. евро, тресат държавната фирма "Информационно обслужване" и клатят столовете на част от петчленния й борд, пише в днешния си брой в. "24 часа".

Принципал на "Информационно обслужване" е Министерството на финансите.

Според източниците на изданието "по неофициални данни фирмата притежава имоти в столицата и областните градове с обща разгъната площ 80 000 кв. метра. Това означава, че възможната печалба от тяхната продажба е поне 60 млн. евро".

В публикацията се отбелязва, че само в София дружеството има три примамливи сгради: дели заедно с националната статистика масивна сграда в центъра на София - до паметника на Васил Левски, близо до КАТ притежава две 4-етажни сгради, които имат скъпи подобрения и са оборудвани с IT техника от последно поколение.

Наблизо пък е офисът на алтернативния телеком "Спектър нет", който наскоро придоби 49% от "Икономедия" - компанията издател на вестниците "Дневник" и "Капитал". Вероятно съседството с имотите на държавната фирма подхранва слуха, че "Спектър нет" имала апетити към сградите на "Информационно обслужване", коментира "24 часа". С придобиването им и с оборудването в тях можело да се направи един от най-мощните IT бизнеси у нас.

От "Спектър нет" обаче категорично отричали подобни намерения.

Според изданието на ВАЦ обаче "апетити към имоти на държавната IT компания имало и по областните градове, защото сградите се намирали в центровете и държали висока цена. Фирмата притежава и луксозни бунгала в Китен и поне 40 апартамента в жилищни кооперации из страната".

Един от членовете на борда на "Информационно обслужване" - генерал Атанас Атанасов, смята, че имотите не трябва да се продават сега на безценица, тъй като кризата е "отхапала" от цените им. Според Атанасов предложението за продажба дошло откъм съученика на финансовия министър Симеон Дянков - Бисер Боев, до миналата пролет изпълнителен директор на "Икономедия". После се оттегли в бизнеса с недвижими имоти, пише "24 часа".

Пред "24 часа" Боев признава, че има спорове относно имотите, но е категоричен: "Няма решение на борда на директорите да се продават имоти на фирмата".

"Има такова предложение, но решение не бе взето, защото аз бях против. А според предния устав решенията се вземаха само ако и петимата от борда са съгласни. Промяна в устава обаче била направена в края на миналата година и вече съгласие се иска само за имоти и сделки с над 100 000 лв. данъчна оценка", опонира ген. Атанасов, цитиран от изданието.

Преди да се изпокарат за имотите, бордът се разделил на лагери и за начина на сключване на договори с фирми, споделят вътрешни източници пред вестника.

Атанасов бил против фирмите да се избират с пряко договаряне вместо с обществени поръчки. Статутът на "Информационно обслужване" е такъв, че позволява компанията да избира без публични търгове на кого какво да възлага.

"Информация винаги излиза, ще видим дали е вярна. На 23 септември ще се разбере", лаконичен е бил самият финансов министър Симеон Дянков.

В същото време браншовите организации от сектора на информационните и комуникационните и телекомуникационните услуги са написали писмо до финансовия министър, в което посочват закриването на "Информационно обслужване" като правилно решение.

"Вредите, които нанася държавната фирма на развитието на ИТ бизнеса, са много по-големи. През него са разпределяни и пренасочвани големи средства, като са заобикаляни законите, създадени да защитават интересите на обществото", пише в писмото.

#1 MacAllister 17.08.2010 в 19:36:40

IT-то в държавата, а и в доста от големите корпорации е ... извратено, обикновено парите, които се харчат за проект са стотици пъти над нужното (без да преувеличавам), макар че съм сигурен ще се намерят хора, които да ме разубеждават и то не защото са на тая ясла, а защото са възпитани от такава работна култура. Много от причините да реша да не работя повече във фирма с повече от 5 души са дошли от узаконеното безумие в IT сектора. От бранша не са съвсем прави - съвсем законно е всичко, но законите създават изисквания, при които не може да се създаде добър продукт. За съжаление причините за съществуване на такива закони се коренят в най-обикновени човешки черти и ако щете последните пък са генетичното ни наследство. С една дума оправия няма как да има и всяка промяна е само промяна на гърлата, които ядат данъците/фирмените ресурси респективно. За неспециалистите накратко: почти никой не би оставил например програмист да работи свободно като му даде права да излезе извън рамките на софтуера, да не говорим, че без сериозна широка култура и дълбоки познания поне в 2-3 области никой ръководител не е способен да разпознае на кого може и на кого не може да се даде такава свобода. Желанието да се задържа контрола от хора, които с годините превръщат това в своя професия постепено е създало йрархии плавно стигащи до техническия персонал, които по пътя унищожават почти всяка възможност за инициатива или аналитично мислене, докато единствения общ знаменател за всички въвлечени не останат продукти, практики и услуги на гигантите в бизнеса. Последните далеч не са идиоти и са ориентирали с времето продуктите си към ситуацията. Ако приемате по-голямата част от това мисля, че е ясно какъв е извода - IT не се използва за оптимизиране и автоматизиране на работата, а за създаване на нужди, които да бъдат финансирани. На онези, които спорят ще препоръчам да огледат насериозно какво се прави от и за малкия бизнес от специализираните изключително в тази посока и после да сравнят цени, качество, функционалност, а защо не и скалируемост. Ах да и да не забравя сравнение не значи "видях тука едни", а изисква методика, неинвазивни и дори прикрити средства за събиране на информация и т.н.

Новините

Най-четените