Над една трета от линейките в страната са за смяна. Това казва здравният министър д-р Таня Андреева в интервю за в."Труд".
"В автомобилния парк има около 400 линейки, които са купувани между 2007 и 2009 г. Очевидно, че те са силно амортизирани, особено в големите градове като Пловдив, София, Стара Загора, Варна, Бургас", обяснява тя. Министърът посочва, че у нас няма стандарт за амортизацията на линейките и ще настоява за въвеждането на такъв.
Ако бъдат осигурени необходимите средства, поетапна подмяна на колите и апаратурата им ще започне от догодина.
Спешната помощ преди всичко
За д-р Андреева на първо място сред задачите до края на годината е новата концепция за спешната помощ. „В нея ще има промени на условията на труд, в начина за придобиване на специалност на лекарите, работещи в спешната помощ, а с Националното сдружение на общините в България разработваме карта на филиалите", казва тя.
По думите й премиерът и финансовият министър са дали своето одобрение в бюджета за следващата година да има пари за обновяване на базата на спешната помощ и повишаване на заплатите на екипите с между 10 и 20%.
За младите лекари
По думите на д-р Андреева до края на годината трябва "да се подобри специализацията на младите лекари, да им осигурим възможност при започването на работа в лечебни заведения веднага да бъдат зачислени за специализация по техен избор". А за незаетите места ще се прави второ или трето класиране.
В началото на декември ще има функционираща болница в Девин, казва още здравният министър.
Скрита актуализация?
В началото на мандата си д-р Андреева била най-силно шокирана от "т.нар. пренасочени и направо откраднати 1.41 млрд. лв., които са били дадени от хората за здравето им": " Знаете, че в края на 2010 г. сумата бе взета от здравната каса и бе преведена по сметката на централния бюджет на държавата за покриване все още на незнайно какви дефицити. За мен това е скрита форма на актуализация на бюджета на страната", казва още тя.