Силен взрив е избухнал малко преди 9 ч. тази сутрин във военния завод "ТЕРЕМ - Цар Самуил" в Костенец. Заводът се занимава с ремонт и утилизация на боеприпаси.
7 работници са с леки наранявания, а трима са с порезни рани и травми. Нараняванията им не са животозастрашаващи. Тримата пациенти ще бъдат хоспитализирани във Военномедицинска академия, съобщават от Министерството на здравеопазването.
В завода работят около 80 души, по информация на кмета на Костенец Радостин Радев.
Той заяви, че хората, които живеят в района, нямат основание за притеснения, но е добре да вземат превантивни мерки и да не стоят в близост до мястото на произшествието.
Причините за инцидента все още не са изяснени.
В момента в Костенец има много линейки, пожарни и полицейски коли. Счупени са стъкла на много от сградите, в една от банките е паднал окаченият таван, съобщава "Фокус".
На терена са служители на МВР и на "Пожарна безопасност", които работят съвместно със служителите по сигурността във военния завод. Районът е отцепен от полицейски служители. Със случая ще се заеме Военна полиция.
Министърът на отбраната Велизар Шаламанов и областният управител на област София Емил Иванов заминават за Костенец, за да координират и контролират провеждането на мерките за овладяване на последиците от взрива във военния завод, съобщиха от пресцентъра на Министерски съвет.
Кой е виновен?
"Назначаването на непрофесионалисти начело на военните заводи доведе до инцидента. Той е резултат от некомпетентното действие на хората в ТЕРЕМ", заяви пред БНР бившият зам.-министър на отбраната по времето на ГЕРБ Валентин Радев.
Радев, който беше и председател на Сдружението на специалистите по боеприпаси, обясни, че директорът на ТЕРЕМ-Цар Калоян Марин Иванов е бил уволнен в края на миналата година, а на негово място е бил назначен човек, който не е специалист по боеприпаси.
Според Радев взривът в Костенец нямал нищо общо с досегашните големи инциденти в заводите за утилизация на боеприпаси.
Взривоопасна предистория
Най-тежкият подобен инцидент се случи на 5 юни 2012 г.
Трима души загинаха, 18 бяха ранени след взрив в склад за обезвреждане на боеприпаси на "Берета Трейдинг" край Петолъчката.
Нанесени бяха имуществени вреди за около 62 милиона лева. В момента се води дело срещу собственика на базата Десислав Делев и началника на производството Иван Пеев за това, че като длъжностни лица не са предприели мерки за сигурност при работа с взривни вещества.
На 12 ноември 2011 г. около 9 часа се взривиха бивши военни складове между Севлиево и с. Ловнидол. В склада има около 3000 снаряда от калибър 152. Няма жертви и пострадали хора.
Един от най-големите взривове във военно поделение се случи на 3 юли 2008 г. в поделение 18250 на Челопечене избухва серия от мощни експлозии. Поделението е единствената в България разснарядителна база за боеприпаси с изтекъл срок на годност.
Взривени са военни цехове за преработка на боеприпаси, в които има 2500 тона класически боеприпаси и около 20 тона тротил. Няма човешки жертви при тежкия инцидент.
Разследването на Военноокръжната прокуратура приключи едва през март тази година, като бяха обвинени трима бивши офицери за престъпления по служба.