Кварталните магазинчета са обречени на затваряне

Малките магазинчета да продават само определени стоки, които да бъдат подбирани според търговската им площ от агенцията по безопасност на храните - това съобщи в интервю за "Стандарт" нейният шеф д-р Йордан Войнов.

"Не може в един хладилник да се държат месо, риба и кашкавал. Защото, като са в една витрина, миризмата от рибата се поема от другите продукти, което е абсолютно недопустимо.", обясни той. В бакалиите обаче нито има място за втора витрина, нито пък собствениците могат да си я позволят.

Целта на новата мярка е да не се продават стоки с изтекъл срок на годност и да се спазват правилата за съхранение на продуктите, посочи Войнов.

Обричат ни на фалит, скочиха дребни търговци. Те обясниха, че по принцип зареждат малки количества от много стоки, за да направят нужния оборот за наем и скромна печалба.

„Тези малки магазинчета нямат потенциал, а искат да имат богат асортимент. Затова ще вървим в посока ограничаване на техния асортимент. Не може с площ от 3 квадрата да предлагаш 1001 стоки", посочи Войнов.

На въпрос как ще се ограничи асортиментът шефът на агенцията по безопасност на храните каза, че досега те са били обект на контрол при РИОКОЗ. Оттук нататък ще се актуализират техните регистри и в зависимост от площта, която имат, в зависимост от хладилните витрини, ще им бъде разписано какво могат да предлагат.

Така в малките магазини ще започнат да се продават само нещата от първа необходимост - хляб, мляко, месо. Защото сега могат да продават от а до я, а те нямат потенциал да го правят, няма самоконтрол", посочи Войнов. По думите му това предразполага включително да има застояли храни с изтекъл срок на годност. Той допълни още, че задължително търговецът трябва да има сключен договор с екарисаж, където да изгаря храните с изтекъл срок на годност. „А това означава пари, а те нямат потенциалът да го правят. Затова по-добре да работят с пет продукта вместо с 550".

Относно малките магазини в малките населени места, където подобна мярка би била огромен проблем, Войнов каза, че в селата освен хляб, сол и захар друго няма какво да се предлага. „Те са населени предимно със стари хора, когато внуците дойдат на гости, ще напълнят багажника, ще заредят хладилника".

#2 Harry 09.03.2011 в 12:06:18

иван, мисля че грешиш. Дясно не означава прокарване интересите на едрия бизнес, означава по-малка намеса на държавата, саморегулация. Сам виждаш че намесата за убиване на малкия бизнес в угода на едрия капитал е лява политика, корупция, мафиотизиране на икономиката, унищожаване на пазарния принцип на регулация. Вид болшевизъм.

#4 Ивон 09.03.2011 в 12:53:19

Няма какво да спорите за политика. Всичко е борба за монопол - ако може да се смачкат всички малки, ще им е най-добре. Непрекъснато се измислят някакви нови наредби, закончета и какво ли не, за да може обикновените хора и малкия бизнес да бъдат изцедени до последно. Какъв им беше проблемът в продължение на десетилетия - кой се е отровил или нещо се е случило, та сега се сетиха да ги ограничават - просто борба за клиенти и правилото "целта оправдава средствата". А, че ще останат без работа още хиляди - не ги интересува.

#5 strawsPulledAtRandom 09.03.2011 в 14:27:30

Значи в магазинчетата на село а продават само хляб, сол и захар, а внуците да карат с колата храна??? И от частният случай, че кашкавалът попивал миризмата на риба, трябва да се направи закон да не се продават хиляда други различни пакетирани и вакууумирани стоки една до друга? Къде остана пазарната икономика? Който не харесва кварталното магазинче, да не си купувва от него... Дайте му една мотика на този и го пратете да копае на село, а вечер след работа да си избира от три артикула - хляб, захар и сол. Благодарният електорат ще му кара разнообразна храна с колата. Идиот.

#7 solaar 09.03.2011 в 15:08:20

Надали някой от нас в къщата си има отделен хладилник за риба. В ерата на опаковките и вакуума е смешно да се използват подобни претексти.

#9 MacAllister 09.03.2011 в 15:40:15

Такива изяви трябва да се запомнят и подобни хора да не се допускат до каквато и да е власт или дори ако е възможно с демократични средства и до държавна работа. ШУРБОР май си трябва и като гледам дори един регистър на щурите изцепки с техните източници може да допринесе нещо за изриването на подобни шемети. Аз разбирам "лобизъм" - добре, платили са му или очаква да изкяри. но поне може да го прави малко по-деликатно, а не думи, които човек може да очаква от султан или диктатор. За лобизма може да има, ако не сега по-късно закони, но такъв гьонсуратлък, наглост или просто липса на нервни клетки е задължително да се "наказва" чрез достъпните демократични средства. Подобни глупости се случват ежедневно като рожба на родната администрация и обществени организации. Да позоволяваме на хора с такова поведение да имат обществени позиции и самочувствие за компетентност, безпристрастност и власт (което и да важи във всеки отделен случай) е престъпна небрежност от наша страна. Не става реч за партия, лява или дясна политика и дори за лобизма и престъпността - имам пред вид средствата - бунашки аргументи, изнасяне на становища без аргументи от официална позиция, несвързани твърдения и въобще глупостта и бруталната наглост издигната в официален статус.

#11 simo_haihe 09.03.2011 в 16:48:42

такава намеса на държавата в свободния пазар е НЕДОПУСТИМА, ако имаме претенциите да се наричаме "демократична държава". признавам, че миришещият на риба кашкавал и мухлясалият салам не са нещо, което хората да искат на трапезата си, ама не е нужно държавата да се меси - има си механизъм, който регулира нещата. този механизъм се нарича "КОНКУРЕНЦИЯ". като си купя веднъж вмирисана стока, втори път няма да направя същата грешка. и ако търговецът не иска да фалира, ще намери начин да поддържа стоките си качествени. на мен, като потребител, това ми е достатъчно - не искам държавата да наложи безумни правила за търговците, заради което те да фалират, и аз, потребителят, да нямам вече избора да си купя нещо от магазинчето под блока, а да трябва да ходя до някой голям супермаркет. айде стига болшевишки номера в услуга на корпорациите, господа държавници! и за най-тъпия е ясно каква е истинската цел на тая идея: да се разчисти пазара от дребни играчи, за да се пренасочи клиентелата им към големите вериги.

#12 strawsPulledAtRandom 09.03.2011 в 17:02:26

Димитър Стамболийски, аз също не съм им привърженик, сигурно за последните месеци 2-3 пъти по случайност да съм купил нещо дребно в такова. Също се съгласявам и за бусчетата за зареждане. Но и двмата говорим за София или поне голям областен град. А в малките градове и селата? Защо не оставим "стръскването" на хората - като не купуват, магазинчетата сами ще намалеят. Защо държавата трябва да "контролира" нещата надребно, вместо да се занимае с големите компании, работещи в условия на монопол? Затова се дразня - защото по този начин се облагодетелстват съвсем явно големите вериги. Между другото, именно от Карфур си купих развалено месо, от щанда за нарязани деликатеси. Но иначе погнали малките магазинчета, щото размера на магазина имал значение дали ще залежи стоката... Като и изтече срока на годност и още се продава, да глобяват. А не да санкционират още преди да има нарушение...

#17 MacAllister 10.03.2011 в 00:46:49

И един от лейтенантите на Черепа обича да го казва с повод и без повод.

#18 stg 10.03.2011 в 08:11:43

Добре де, ще има ли ден в който няма да измислят някаква глупост, дали ще има малки магазинчета или не ще реши само и единствено пазара, това е положението.

Новините

Най-четените