Наши изселници се канят да съдят България в Страсбург

Изселнически организации ще заведат дело срещу България в Европейския съд за правата на човека в Страсбург, ако държавата не изпълни исканията им.

Те настояват да бъдат реабилитирани за нарушаването на човешките им права по време на възродителния процес, обясни шефът на "Федерация Справедливост - България" Сезгин Мюмюн пред "Сега". Федерацията подписа вчера споразумение с изселническата организация "Федерация Румели Балкан" в Истанбул. Предстои да бъдат парафирани подобни споразумения и с други изселнически формации и да се подготви иск за обезщетения срещу България.

В съответствие с приетата от парламента на 11 януари 2012 г. декларация, осъждаща насилствената асимилация на българските мюсюлмани, организациите ще поискат институциите да изплатят обезщетения на техните членове, които са били подложени на тормоз и насилие по време на комунистическия режим. Сред основните искания е българските власти да заличат от регистрите на ГРАО всички български, руски или други имена, които са били насилствено дадени и наложени по време на възродителния процес.

"Вече сме се обърнали с подобни искания към премиера, президента, правосъдното министерство, регионалното министерство и др.", каза Мюмюн. Той заяви, че организациите ще изчакат до септември и ако дотогава няма реакция от страна на държавата, ще се обърнат към Страсбург. Ако тръгнат по този път обаче, жалбата им ще бъде отхвърлена като недопустима, коментираха юристи.

Всяко оплакване в Страсбург трябва да бъде предшествано от изчерпване на възможностите на националната съдебна система, а както личи от изявлението на Мюмюн, исканията досега са били адресирани до политическата и изпълнителната власт, а не до съдилищата. "Сбъркали са адреса", каза пред "Сега" специалист по делата в Европейския съд за правата на човека.

В началото на месеца парламентът отхвърли искането на "Атака" да бъде отменена декларацията, с която бе заклеймен възродителният процес. Националистите получиха подкрепа единствено от БСП. По време на дебатите лидерът на "Атака" Волен Сидеров заяви, че тази декларация е лепнала на България петното за провеждан геноцид, а според Янаки Стоилов (БСП) документът носи допълнителни негативи за страната. В декларацията се казва, че прогонването на над 360 хил. български граждани от турски произход през 1989 г. е етническо прочистване.

http://www.segabg.com

#1 Шебек Хасан 20.06.2012 в 09:09:52

Така става когато се приемат разни декларации без да се мисли за националния интерес. Сега ако тия мизерници осъдят България, парите за обезщетенията да ги вземат от откраднатото от Костов. Нали той внесе тази глупост за гласуване. А и парата, която е присвоил ще стигне и дори ще остане.

#2 Bobby_gBG 20.06.2012 в 10:21:30

Ау, каква изненада, никой не можеше да предрече че това ще се случи. Или май някой го беше предрекъл? Аман от национал нихилисти и толерасти, що за глупост след глупост приемат. Тез хора не мислят ли какъв ще е ефекта от "Толерантността" и "съчувствието" им... Гърция заради едни евентуални и чисто теоретични териториални претенции не дава на македония името и, а ние сами си го набиваме... Гениално...

#3 Rodrigo Diaz de Vivar 20.06.2012 в 10:26:22

Принципно ... глупост. "Тормозът и насилието" трябва да се докажат. Има хора, които се изселиха, има хора и които останаха. И тези които останаха са живи, здрави, с живи и здрави наследници и си живеят в имотите. Което ще рече, че държавата нито пряко, нито косвено е изселвала някого където и да било. За имената ... не виждам пречка да се заличат. И ако Страсбург реши, че [само]изселването е геноцид, в Хага трябва да освободят general Радко Младич. И в Босна, конкретно в района на Сребреница, конфликта започна с изселване на сърби от земите населяване предимно с помаци бошняци. Така че, тоя нискочелия Сезгин Мюмюн малко да се посъвземе и да остави политическите амбиции за някакво ново ДПС за по нататък.

#5 Rodrigo Diaz de Vivar 20.06.2012 в 12:50:47

Ако твърдиш, че е имало "прочистване", докажи го Димитре. Дефинирай "прочистване" и посочи точни и доказуеми факти. Кой, кога и къде точно е извършил следните действия: . убийства на членовете на групата; . тежко физическо или психическо увреждане на членовете на групата; . насилствено възпрепятстване на тяхното възпроизвеждане; . причиняване на каквито и да е тежки условия за живот, с цел унищожаването, изцяло или частично, на тази група; . насилствено отнемане на деца от една група и прехвърлянето им в друга група. Както вече написах, голяма част от мюсулманския етнос остана и никой нищо не им е отнел. Нито живота, нито имуществото.

#6 Rodrigo Diaz de Vivar 20.06.2012 в 13:02:18

Всичко друго е ташак. Вървим по гайдата на един неук селяк, който е решил да се опълчи на Ахмед Доган, но да свири на същата зурна като него. Понеже толкова си може. Общо взето, някаква политическа заигравка в ДПС, търсене на рейтинг, на която не би трябвало да се обръща внимание.

#7 Чинчифон 20.06.2012 в 13:27:17

Обезщетение за възродителният процес трябва да се даде!Единственото условие за това е България първо да получи адекватно обезщетение за 500 години турско робство.Турция е длъжна да заплати и за убийствата-на Левски,Ботев и всичките ни национални герои.Защото възродителният процес е само капка в сравнение с петвековното нещастие на България.Което ни тормози и до сега.

#8 AlahAkbar 20.06.2012 в 14:45:43

Да съдат Тодор Ж.

#10 Шебек Хасан 20.06.2012 в 15:51:03

Пълни глупости са това, Митко. Поне 99 % от "екскурзиантите", както им викаха тогава, си тръгнаха доброволно. Много малка част от тях бяха действително изгонени, защото имаха най-различни прояви. Даже държавата се опитваше да разубеждава повечето заминаващи, защото цели сектори в земеделието, като тютюнопроизводството на пример, се оголваха. Почти всички тръгваха с нагласата, че в Турция ги чака рай. Една нова Америка, едва ли не. Тази вълна беше инспирирана от Турция, но дори те се уплашиха от размера й и затвориха границата. Започнаха да гонят нашите турци по всевъзможни начини. Тормозеха ги по границата, връщаха ги. Дори имаше случаи на бити и изнасилени, което дори роди скечове и вицове в България по онова време. Нашите сънародници тръгнаха като аслани. Дори някои от тях разправяха, че щели да се върнат с турски танкове. После нещастниците се върнаха наакани, без танкове и почти разорени. А най-яркото доказателство, че тази "екскурзия" не е била "етническо прочистване" е факта, че всички тези хора бяха приети обратно в България. Аз не съм чул до сега някъде където се е извършило действително етническо прочистване хората да са били допускани обратно по домовете си.

#12 Шебек Хасан 20.06.2012 в 16:47:04

Повечето от тези, дето се уредиха по Турция заминаха отново вече през 90-те. Ама все едно. Няма смисъл да спорим. То злото вече е сторено и декларацията започна да дава своите отровни плодове.

#13 Rodrigo Diaz de Vivar 20.06.2012 в 17:01:21

Митко, уважавам мнението ти, но ... "прочистване" на определена територия е понятие доста близко до физическо унищожение. А такова не е имало. Нито физическо, нито е имало икономически натиск. Нито е имало инициативи и действия за промяна на религията. Имало е единствено промяна на имената. И задължение да използваш на обществени места български език. Подчертавам, на ОБЩЕСТВЕНИ. Което е доста далеч от "трагедията", която в момента се приписва на гърба на тогавашните управляващи. Че се стига и до понятието "геноцид", което е абсолютно неприложимо. По който и да е Закон. Респективно ... за какви компенсации иде реч? За какво да ги компенсираме? За променените имена? Решението да напуснат страната беше тяхно. Наивността им да смятат, че ще идва българската армия за да ги коли и изнасилва е техен проблем, не наш. Да, сигурно е имало ексцесии [прилагане на полицейска сила, не гавра], но те не са самоцелни и систематични, а инцидентни, в резултат на определени действия против правилата. На зло куче, зъл прът. Както времето показа, граждани с турски етнос останаха достатъчно, както и останаха достатъчно заможни. Никой не ги е ограбвал, клал или изнасилвал. Друг е въпроса дали в Турция нямаше да се чувстват по-добре, и че сбъркаха като останаха, в чисто социален аспект, но това е друга тема.

#16 pepe 20.06.2012 в 19:18:50

Не знам колко насилствени бяха нещата тогава и кой се е махнал доброволно а кой насила, по това време бях доста млад. Това, за което си давам сметка обаче е, че с тогавашните си действия българското правителство даде ясно да се разбере, че няма да позволи ислямизация на България. Мисля, че много от изселниците се преселиха в по-проспериращата по това време Турция, със смътната идея, че като отидат там и ще получат всеки по една кокошка снасяща златни яйца, а смяната на имената използваха като повод да търсят политическо убежище и да покажат какви жертви са и съответно пак с надеждата някой по тоя случай да им даде златни кокошчици. Както обикновено това не се случи, наместо това ги изпратиха по най-изостаналите райони /те не че и тука не живееха в такива много от тях/, да се оправят както могат и някои се оказаха в по-лошо положение, отколкото бяха тук. Затова и някой се върнаха, но не всеки можеше да се върне след като толкова е викал какви злини му е сторила България. Имаше и такива, които си смениха имената доброволно и го използваха зада се интегрират като български граждани /макар че мисля, че не всички си го признават/. Но това са мои наблюдения отстрани и аз не мога да знам със сигурност какво наистина им се е случило на хората, и съответно моето мнение не може да има голяма тежест. От гледна точка на държавността обаче, както казах, мисля, че това беше ясна заявка, че няма да се допусне ислямизация в България и според мен обърка сметките на разни хора по на югоизток. Иначе можехме да станем част от една добре заформена ислямска ос през Балканите от Босфора до Албания.

#17 Rodrigo Diaz de Vivar 20.06.2012 в 19:23:35

Нормално, такива са били правилата, без да коментираме добри или лоши са били. Имало е официална, нормативна забрана да се носят шалвари от жените и такета от мъжете. Шапка носена със съвсем малки изключения само от българските мюсулмани. Християните са носели каскети. Така че, вътрешни войски са си вършели работата, контролирали са разпоредбата. Отделно от това, спорен е въпроса за връзката между смяната на имената и изселването на част от българските мюсулмани. Все пак между двете събитя има малко повече от четири години без да има никакви сблъсъци или демонстрации. На 29 Май 1989 г. Тодор Живков призовава Турция да отвори границата си за ЖЕЛАЕЩИТЕ да се преселят български мюсулмани и на 3 Юни 1989 Турция го прави. Преселението трае през цялото лято, а не за един или два дена, което хипотетично изключва принуда от българските власти.

#19 DvUcEvKaTa 20.06.2012 в 22:44:47

Все повече се убеждавам, че Волен е прав и се замислям да гласувам за него. А турските шебеци ще получат самое дин голям к.. от България както винаги. На предишното преброяване половин милион, а на следващото 200 хиляди да са и да се махат.

#20 DvUcEvKaTa 20.06.2012 в 22:47:03

Хубаво ги е бил наритал Живков не са смеели да пръднат а сега червеите пак започнали да надигат глава.Бедни и глупави селски идиоти.Освен тютюн да гледат по БГ селата за друго не стават.

#21 янаки 21.06.2012 в 01:03:47

Като прочете човек постовете 19/20 му става ясно, що за индивиди са симпантизантите на "атака" и защо са един файтон хора!

Новините

Най-четените