Въпреки обявеното извънредно положение в Египет, напрежението там не стихва, а снощи - независимо от полицейския час, отново имаше сблъсъци между силите на реда и привържениците на сваления президент Мохамед Морси и "Мюсюлмански братя", особено силни във втория след Кайро голям египетски град Александрия.
Преди ден при разбиването на два лагера на поддръжници на Морси в Кайро, установили се там от месец и половина, загинаха десетки хора. Според властите броят на жертвите е 280 души, докато ислямисткото движение "Мюсюлмански братя" говори за 2200 убити.
Извънредното положение най-многочислената арабска страна (с над 80 милиона население) ще продължи един месец или до второ нареждане. Въвежда се полицейски час от 19.00 до 6.00 часа в 11 от 27-те египетски провинции, включително Кайро, Александрия и Суец.
Белият дом остро се противопоставя на въведеното от военните в Египет извънредно положение. Заради ескалацията на напрежение САЩ отмениха планирано военно учение в района, а българското Външно призова да се избягват пътуванията до арабската държава.
Арестувани са ръководители на "Мюсюлманскки братя"
Осем ръководители от "Мюсюлмански братя" са били задържани по време на операции по разпръскване на демонстрантите на площад Рабаа ал Адауия в египетската столица Кайро.
Сред задържаните е и високопоставеният представител на движението Мохамед Белтаги, заместник-председателят на ислямистката партия "Свобода и справедливост" Есам Ериан, както и ислямският проповедник Сахват Хегази.
Как реагира светът
Европейският съюз окачестви като "изключително тревожни" новините за жертвите при сблъсъците в Египет и призова египетските власти да се въздържат от употребата на сила. Отново заявяваме, че насилието няма да доведе до решение, заяви Майкъл Ман - говорител на Върховния представител на ЕС за външната политика Катрин Аштън.
Анкара осъди изключително остро случващото се в Египет. Турският президент Абдулах Гюл заяви, че въоръженият щурм срещу привържениците на сваления египетски президент Мохамед Морси е "напълно неприемлив". Премиреът Реджеп Ердоган призова Съвета за сигурност на ООН и Арабската лига да спрат "клането" в Египет. Турция е един от най-отявлените критици на военния преврат в Египет, припомня Ройтерс.
Германският външен министър Гидо Вестервеле призова двете страни в конфликта да прекратят насилието и незабавно да подновят преговорите. Трябва да предотвратим бъдещите кръвопролития, подчерта Вестервеле.
Катар и Иран също осъдиха остро насилието срещу протестиращите в Кайро
Чуждите медии: Египетската власт действа брутално
Бруталността на египетските власти и мащабът на действията им сочиха от ясно по-ясно, че старата полицейска държава се връща в пълната си сила, отбелязва "Ню Йорк Таймс".
Мащабните арести сред "Мюсюлмански братя" наподобяват подхода от времето на Мубарак, когато ислямистката групировка бе забранена и подложена на тежки репресии, коментира "Вашингтон пост".
Ако редът в страната се срути или бъде гарантиран само от извънредното положение, това очертава мрачни перспективи за демокрацията, предупреждава британският "Дейли Телеграф".
"Това бе масова касапница. "Мюсюлански братя" не бяха безупречни по време на анархията, след отстраняването им от власт, но вчерашната операция не би могла да е пропорционална на никаква провокация", пише в редакционна статия "Таймс".
Според вестника са необходими "конкретни стъпки, дори спиране на финансовата помощ", като сигнал, че главнокомандващият въоръжените сили "е стигнал твърде далеч".
"Перспективите за помиряване в страната вече изглеждат несъществуващи. Мрачният провал на краткия й демократичен опит насърчава разцеплението и радикализацията. Джихадистите, които никога не са вярвали, че пътят към властта минава през урните, сега ще усетят, че методите им са оправдани, коментира "Гардиън".