Орешарски се видя като буфер

Премиерът Пламен Орешарски описа своето правителство като „програмиран буфер" - между управлението на ГЕРБ и следващото, „по-стандартно правителство". „Ако обществото или влиятелни кръгове от него са искали нещо друго от такъв тип програмен кабинет, то това не е проблем на кабинета", каза Орешарски в интервю за в. „24 часа".

Това е една от редките медийни изяви на финансиста, чиято оставка бе поискана от ДПС, а след това и от БСП. Той се жалва, че никой не се е интересувал от управленската му програма - или поне никой не говорил нея, макар тя да е изпълнена в голяма степен. За несбъднатите пенсионна и здравна реформи премиерът коментира, че не е имало политическо съгласие за тях, както и подходяща обществена среда.

„Когато приемате да бъдете премиер, без да сте партиен лидер, приемате и много по-широк кръг рискове от страховете да не ви употребят. Дали съм се променил - вероятно. Няколко от моите познати твърдят, че не съм, останалите не намерих време да ги видя", изтъкна Орешарски.

"Когато търсите вината там, където не е, очевидно имате голям проблем, който не искате да видите", изтъкна той.

Премиерът отхвърли версиите, че падането на кабинета има общо с „Южен поток" и разпределянето на порциите от руската тръба. „Никога нищо не съм подписвал по "Южен поток". Има споразумения на ниво компания "Южен поток" - България, от които не произтичат неустойки. Що се касае до разбирането на изслушването в парламента, всички, които искаха да разберат - разбраха, а тези които не искаха - не разбраха", твърди той и обясни, че за замразяването на проекта е съобщил седмици преди прословутата среща с тримата американски сенатори.

„След срещата с председателя Барозу още на 27 май обявих, че ще се съобразим с всички критични коментари на ЕК. Тогава никой не обърна внимание на това заявление. Веднага след тази среща дойде официалното предупредително писмо от Брюксел, в което се призовава временно да се преустановят действията по този проект. И на това никой не обърна внимание. Едва когато обявих, че вече сме се съобразили с призива на ЕК, всички се изненадаха", припомни Орешарски.

Според него държавата е стабилна, а „шумният корпоративен сблъсък" с КТБ няма да доведе нито до дестабилизирането на други банки, нито до опасност за Валутния борд.

Новините

Най-четените