"Аз съм десен икономист и нямам място в ляво правителство", заяви в сутрешния блок на "Нова телевизия" финансовият министър Симеон Дянков. Поводът: правителството ще покаже, че е ляво, ако сега отстъпи за по-късното пенсиониране в силовите ведомства и обезщетенията, които получават при излизане в пенсия чиновниците в тях.
"Залагам кариерата си на министър за този бюджет", категоричен е Дянков.
В проектобюджета за 2012 г. общо с 60 млн. лв. са намалени парите на така наречените силови ведомства, което се случва за пръв път от 15 години, посочи министърът и обясни, че открай време в България се смята, че най-важни институции в държавата са полицията и армията.
"Сигурността не е само в това кой държи оръжията и кой е по улиците", обясни тезата си Симеон Дянков и допълни, че сигурността означава повече пари за учителите, което гарантира по-добро образование, повече пари за здравеопазване, което гарантира здраве на хората. "Това е все по-определящо за сигурността на държавата", обяви той.
Дянков още веднъж подчерта, че не е справедливо чиновниците в МВР, които са половината от щата на ведомството, да получават същото обезщетение като полицаите, които работят навън или в армията. Според него пенсионирането за чиновниците в двете министерства трябва да става след 27, а не след 25 години стаж и това може да влезе в сила още от следващата година.
Пенсионната система
Най-добрият начин да се увеличат пенсиите в България е да се рефорима пенсионната система, посочи за пореден път Дянков и изрази готовност предвиденото вдигане на пенсионната възраст от 2021 г. да се изтегли напред във времето.
Според него е "възможна хипотеза" още от 2012 г. да влязат в сила изискванията жените да излизат в пенсия след 40 г. стаж, а мъжете – след 43 години. Той цитира данни, според които две трети от хората, които излизат в пенсия през последните 2-3 г., са над пенсионна възраст. "Това означава, че сегашните прагове за пенсиониране са доста ниски, щом хората продължават средно 3-4 г. над тях да работят". В средата на следващата седмица се очаква правителството да е готово с анализа си за реформата в пенсионната система.
Ситуацията в Европа
"Ситуацията в Европа е много тежка и България трябва да прави реформи отсега, за да е в крак, защото след 2-3 години ще е късно", поясни министърът.
Той потвърди, че ако дълговата и политическата криза в Европа продължават да се разрастват, ще се наложи проектобюджетът за следващата година да бъде направен по-консервативен. Ако това се наложи, сферите, в които със сигурност няма да има намаление на парите са социалната – минималната работна заплата със сигурност ще се вдигне на 290 лв. от 1 май, здравната сфера, образованието и културата.
"Засега няма нужда от нов вариант на бюджета", каза Дянков, но поясни, че ако още седмица-две продължат проблемите в страни като Италия и Гърция и започнат във Франция, след като снощи се оказа, че агенция S&P погрешка е понижила рейтинга на страната, ще трябва "да мислим за по-консервативен бюджет." Според Дянков грешката с рейтинга на Франция показва, че очевидно агенцията обмисля да го намали.
Хубаво, ама нека заложи нещо друго - международния си паспорт примерно Хайде бе да видим стиска ли ти.