Борисов: Назначението на Янкулова в БНР е конфликт на интереси

Първият трус управляващи-медии е факт. След заплахата, отправена от лидера на "Атака" Волен Сидеров в ефира на БНР към водещата Диана Янкулова, днес премиерът Бойко Борисов заяви в прав текст, че в БНР има конфликт на интереси заради назначението й, тъй като е била шеф на пресцентъра на МВР при министър Михаил Миков.

Това е политическо назначение, каза Борисов малко след като в пленарна зала социалистите огласиха декларацията си за натиск в медиите.

Попитан дали ще се разграничи от лидера на "Атака" Волен Сидеров, че в БНР трябва да се направи чистка от кадри на БСП и ДПС, премиерът заяви: "От това, което сега чух, от изказването на г-н Сидеров в парламента, е буквално ясно, че всъщност има политическо назначение в БНР на бившия шеф на пресцентъра на Михаил Миков.

В същото време в декларация на народни представители в парламента, разпространена от ПГ на Атака, се посочва, че твърденията за заплаха с чистка в БНР са манипулативни и целят "да насадят в обществото страх от политическа цензура, за която в днешно време не може да става и дума".

Водещата Диана Янкулова, журналист от повече от 15 години и едно от имената на националното радио, беше пресаташе на бившия министър на вътрешните работи Михаил Миков. По този повод Сидеров заяви по-късно, че "БНР ще бъде една обективна медия, когато се прочисти от кадрите на БСП и ДПС" - изказване от което днес премиерът не се разграничи.

"Бих попитал - защо такъв явен конфликт на интереси? Защото пресцентърът обслужва и прави политиката на министерството и на самия министър", заяви Борисов.

"Когато на този журналист след това му дадеш да води предаване по същия ресор, по същата тема, това е конфликт на интереси, той не може да каже по-различни неща от тези, които е говорил преди 2-3 и повече години. Според мен има политическо назначение на БСП в националното радио в лицето на въпросната журналистка", коментира премиерът.

Той добави, че сегашното правителството не се е месило в изборите в БНР и БНТ. "Дали сме пълна свобода и не искам да слушам и да се меся в подобни действия. В случая обаче има тенденциозност."

Борисов заяви още, че също е бил потърпевш от подобна дейност на други журналисти. "Знам как човек емоционално приема нещата, особено когато знае кого обслужват. Няма да слушам повече подобни приказки", заяви Бойко Борисов.

Шефът на СЕМ: Реформата в националните медии трябва да ги защити от политически чистки

Преди изявлението на премиера в парламентарните кулоари обаче се изказа Георги Лозанов, председателят на СЕМ. Но не се изказа след премиерската атака. 

По думите на Лозанов нито един политик, включително Волен Сидеров, няма отношение към работата на експертната група по новия закон за електронните медии. Така Лозанов коментира декларацията на журналистите от БНР по повод заплахата на Сидеров. Шефът на СЕМ се позова на думите на премиера, според които в закона трябва да има нови мерки за гарантиране на прозрачността в медиите.

"Реформата в националните медии трябва да ги защити от политически чистки и да има достатъчно инструменти за това - независимо от волята на политиците. Редакционната независимост на медиите винаги е била една от целите на реформата, включително независимостта от администрацията", заяви председателят на СЕМ в началото на дискусията за сливането на БНР и БТА.

Опитът от годините на прехода показа, "че никакви политически чистки не могат да доведат до обективност на медиите - дори подобен подход се обръща срещу този, който го прилага", заяви Лозанов...

 

Новините

Най-четените