Двадесет и девет от общо 76 млекопреработвателни предприятия, които досега са ползвали растителни мазнини, са подали заявления, че ще продължат да влагат такива в продуктите си. Това обяви пред БНТ днес директорът на агенциято по храните Йордан Войнов.
Според влязла в сила наредба, от 1 януари мандрите ни могат да произвеждат в рамките на едно предприятие сирене и кашкавал или само от мляко, или само от растителни мазнини.
Забрана за влагането на сухо мляко в продуктите няма, но използването му е ограничено до максимум 20% от съдържанието.
Ако бъде установено нарушение и някой продукт се представя като млечен, но в него са вложени растителни мазнини, глобата за производителя е 10 000 лева. При повторно нарушение следва отнемане на лиценза за работа, уточни Войнов.
Шефът на Агенцията по храните смята, че така потребителите повече няма да бъдат заблуждавани и ще са информирани точно какво консумират.
"След като едно предприятие изписва, че продуктът е млечен, той би следвало да е направен изцяло от мляко. Но това не се случваше - млякото беше заменяно с палмово масло.
Сега всеки, който произвежда такъв продукт с растителни мазнини, може да го нарича всякак, но не и млечен", обясни директорът на агенцията по храните.
Йордан Войнов напомни за стандартите
Шефът на агенцията по храните предупреди за очакван проблем с дребните млекопроизводители, каквито са повечето стопани в Родопите.
Качеството на млякото им не отговаря на европейските хигиенни изисквания и след края на 2013 г. то вече няма да може да бъде влагана в промишленото производство на млечни продукти.
В момента цеховете могат да работят с две линии - за мляко по стандарт и друга за такова, което не го покрива. Но това ще е възможно до края на годината, след което млякото на близо 80 000 дребни производители с около 200 000 животни ще може да бъде използвано само за домашни нужди.
Надявам се асоциациите на животновъдите и на млекопреработвателите да работят заедно, за да въведат мерки, които да не извадят дребните производители от промишлеността.
Това може да стане, ако млякото се извозва два пъти на ден и се съхранява в специални съдове, смята Йордан Войнов.
За целта са необходими специални помещения, оборудвани с хладилна техника, където да се съхраняват, и бусове, които да го събират.