ГЕРБ преся четири партии за нови преговори

Реформаторският блок, БСП, Патриотичният фронт и АБВ са четирите партии, с които ГЕРБ възнамерява да проведе втори кръг от консултации за евентуалното съставяне на коалиционно правителство.

Това съобщи председателят на ГЕРБ Бойко Борисов след срещата на партийния актив в НДК. По време на форума е бил представен отчетът на преговорния екип за резултатите от едноседмичните разговори в Народното събрание.

Борисов постави Реформаторския блок като първите потенциални партньори, с които ГЕРБ ще води преговори.

"Те са единственият неоспорим наш партньор, независимо от проблемите, които имат там. Аз съм твърдо "за" единство на Реформаторския блок и сме длъжни с тях да се разберем", обясни Борисов. След преговорите с РБ ще има срещи с БСП, Патриотичния фронт и АБВ.

"Не е честно през няколко месеца на Плевнелиев да му се вменява да прави служебно правителство и да носи отговорността на партиите и след това всеки да се упражнява чие е служебното правителство, затова партиите сме длъжни да излезем от кризата и да намерим решение", коментира още той.

Крайният резултат от преговорите за новото правителство трябва да стане ясен след седмица, на 27 октомври, когато председателят на ГЕРБ отново ще събере преговорния екип. Датата съвпада и с първото заседание на 43-тото Народно събрание.

Какво се случи досега?

ГЕРБ спази първоначално обявеното си намерение да проведе разговори с всички партии в 43-тото Народно събрание, без значение от идеологическата близост. Първичното условие на партията за съставяне на коалиция беше подкрепа за формулата "политически кабинет на споделената отговорност", т.е. ясно заявено участие в правителството чрез включване на политически лица от партиите-партньори.

Поради несъгласие с това условие ДПС отпадна от плановете на ГЕРБ, въпреки че Движението за права и свободи заяви, че е готово безусловно да подкрепи еднопартийно правителство на ГЕРБ в рамките на 300 дни.

Най-ясната заявка за готовност за участие в коалиционно управление беше получена от Патриотичния фронт, поискал да се приеме съдържателна управленска програма за евентуално коалиционно правителство, като не са предявили претенции за постове.

Разговорите на ГЕРБ с Реформаторския блок показаха видима близост на управленските приоритети, но бяха прекратени от преговорния екип на бъдещия мандатоносител след седемчасова среща заради липсата на "юридически гаранции" за стабилността на потенциалния коалиционен партньор. Въпреки това Бойко Борисов даде сигнал, че разговорите не са приключили въпреки напрежението между партньорите.

Преговорите с БСП приключиха с установяването на редица различия между приоритетите на ГЕРБ и 12-те "червени линии" на левицата. Янаки Стоилов заяви, че в ръководството на БСП предстои дискусия относно възможностите за постигане на компромис по някоя от политиките в предизборната програма на партията. От екипа на социалистите дадоха заявка, че партията предпочита да остане в опозиция на новия кабинет, но не изключиха да подкрепят в Народното събрание отделни политики.

Интерес предизвиква резултатът от разговорите между ГЕРБ и АБВ, след като най-голямата дясна и най-малката лява партия установиха масово припокриване на управленските си приоритети - 14 от 18 обсъждани теми. От АБВ дадоха сигнал, че ще работят за постигането на голяма тройна коалиция - ГЕРБ, БСП и АБВ, която беше описана като "единствената форма за стабилно мнозинство" от Ивайло Калфин.

Новините

Най-четените