Над 4 млрд. лева дупка в КТБ

Има необходимост от обезценки на активи на Корпоративна търговска банка в общ размер на 4,222 млрд. лева. Това е заключението на одиторите на КТБ - „Ърнст енд Янг одит" ООД, „Делойт България" ООД и „АФА" ООД. Резултатите от доклада им бяха публикувани днес от Българската народна банка.

Това означава, че ще бъдат обезценени повече от 60% от активите на банката, които възлизат на 6,66 млрд. лева.

Какви са причините за дупката?

"Ръководството на банката не се е придържало към разумни и консервативни банкови практики", констатира ръководството на БНБ.

Сред пропуските, установени след поставянето на КТБ под специален надзор, са липса на задълбочено проучване, контрол и текущо наблюдение на дейността на кредитополучателите.

"В процеса на отпускане на кредити липсва задълбочено проучване на кредитоискателите, отсъстват пълни анализи на бизнес планове и разчети относно проектите, обосноваващи финансирането", пише в становището на БНБ.

БНБ съобщава, че в дейността на КТБ се наблюдават необичайни за банковата система порочни бизнес практики, които са извършвани чрез сложни операции, целящи прикриване на същността на сделки и трансакции. Един от примерите за това е специфичният начин на кредитиране, опосредствано от „дружества със специална цел", холдинги и други подобни, с цел финансиране на придобиването на активи, не отговаря на стандартните и надеждни банкови практики.

Поради гореизброените причини БНБ изпраща докладите на одиторите на вниманието на Софийска градска прокуратура.

Какво се случва с КТБ оттук нататък?

Решението за мерките, които БНБ ще предприеме спрямо КТБ, ще бъде взето след 31 октомври, когато е крайният срок за предоставяне на надзорните отчети от страна на одиторите в банката.

"Други решения, сред които преструктуриране и/или оздравяване на КТБ, са възможни, ако Народното събрание в рамките на законодателните си правомощия намери за уместно и своевременно приеме изменения и допълнения на действащото законодателство, включително и по отношение на ресурсното обезпечаване", пише в съобщението на централната банка.

#2 VK 22.10.2014 в 21:46:14

Полуистини или целенасочени лъжи? Какво означава "дупка от 4 млрд." - че някой е прибрал тези пари ли ? Не били обезпечени кредитите според "стандартните и надеждни банкови практики". Само че, никой не си направи труда, да провери и да каже колко от тези "необезпечени" кредити не се обслужват, не се плащат. Защото необезпечен, според не знам си кви норми, кредит и "лош" или необслужван кредит са съвсем различни неща. Примерно - даваш на приятел в понеделник 100 кинта ,до другия понеделник, на доверие. Не искаш в залог кило злато, примерно! След седмица си ги поучаваш. Въпросът е какво става през тази седмица? Според БНБ това е дупка в твоя бюджет от 100 лева. От друга страна, обаче всичко е точно , щото човекът ти връща парите. И, ако в петък прочетеш за случката, в "Капитал" примерно ще пише : "Лицето Х е завлечено с крупна сума" ! Другаде може да се спомене като: "Все още се намират хора, които помагат". Верно, не е точно банкова практика, просто образно обяснение. Но, почти същото е и с тези кредити - до момента, в който те се обслужват редовно, те не са "дупка" , а нормална сделка, от която банката печели. До намесата на БНБ, според отчетите е имало 2% лоши кредити. Това означава, че останалите са били редовно погасявани. Но, друго си е да метнеш една бомба на мегдана - "Дупка от 4 милиарда в КТБ"! Ефектно! Шашардисва се народа

#3 conscience 23.10.2014 в 10:33:08

Дотук добре, но къде са лошите кредити?

Новините

Най-четените