След арабската пролет - израелско лято

За четвърта поредна седмица хиляди израелци излизат на улиците в знак на протест срещу скъпотията на живота - поскъпналите храни и жилища. Протестите излязоха извън големите градове и се насочиха към периферията на страната, включително и градове с арабско население - за първи път.

Масовите демонстрации станаха седмичен ритуал това лято, заплашвайки с най-сериозната вътрешна криза досега правителството на премиера Бенямин Нетаняху.

Миналата събота повече от четвърт милион души се включиха в една от най-големите демонстрации в израелската история.

Тази седмичните акции бяха по-скромни и целяха да привлекат вниманието към най-бедните райони на страната, предаде Асошиейтед прес. Общо, по данни на полицията, над 50 000 души участваха в протести в дузина градове. Израелските медии посочват по-голям брой участници - 70 000 души.

Докато миналата събота протестите бяха съсредоточени предимно в столицата Тел Авив, сега те се разпростряха от Нахария на север, на границата с Ливан, до пристанищния град Ейлат на юг.

Най-голямата демонстрация с поне 25 000 участници бе в Хайфа в Северен Израел според полицейския началник Мики Розенфелд. Друг голям митинг се състоя в Беершеба в Южен Израел, където участваха музиканти, докато демонстрантите биеха барабани, размахваха знамена и лозунги като "Народът иска социална справедливост". 

Премиерът Нетаняху назначи специална комисия, която да разгледа исканията на протестиращите, но те отхвърлиха всички реформи, предложени досега от правителството и призоваха за милионен общонационален марш в 50 града на 5 септември.

Гневът избухна през юли

Демонстрациите започнаха през юли с няколко палатки, разпънати в един от скъпите квартали на Тел Авив като протест срещу високите цени на имотите. Подобни палаткови лагери бързо изникнаха и в други градове, а недоволството се насочи към все по-широк кръг от икономически въпроси. 
Родители протестират срещу това, че отглеждането на деца изисква все повече пари, учители - срещу рестриктивните си трудови договори, лекари стачкуват срещу тежките си условия на работа. Други излязоха на улиците, недоволни от ниските заплати, повишаването на цените на газа и от високите цени на храните.

Демонстрациите нарастват лавинообразно. Това е най-сериозното досега вътрешнополитическо предизвикателство за Нетаняху и неговото правителство. Премиерът обяви някои реформи, включително освобождаване на парцели за строителство и намаляване на данъци. Но реформите само засилиха недоволството по улиците, защото протестиращите смятат, че те няма реално да се отразят на живота им. 

"Нетаняху и неговите министри не могат да пренебрегват този вик на недоволство на народа, защото той е израз на една сила, която заплашва тяхното оставане на власт", пишат изданията в Израел.

#1 John Smith 14.08.2011 в 12:45:32

Светът полудя.....евреин да протестира е като арменец да копа...

#4 MacAllister 14.08.2011 в 22:09:45

Най-голямото прегрешение на евреите е, че решиха да станат народ като другите. Света има нужда от скитащия народ, за да оцелее. Никак не ми е приятно да предричам мрачно бъдеще, но онези, които се поддадоха на изкушението на ционизма вероятно ще платят солена цена, а и останалия свят също. Мнозина мразят евреите точно заради онова, заради което всички други народи се нуждаят от тях, сега когато евреите са едни от многото най-вероятният резултат е да понесат негативите и от едното и от другото. Наивниците, които предпочетоха да бъдат като другите, вместо да се уповават на хилядолетна мъдрост може би ще повлекат лавина от събитя, която ще промени света до неузнаваемост, цената няма да е малка, но за разлика от всеки друг на тяхно място те, евреите, имат капацитета да разберат грешките си дори, когато е много късно. Наистина, естествено ли е евреин да протестира срещу собствената си страна? Може ли Израел да си позволи лукса да бъде нормална дуържава в клетка на лъвове? Дали либералния свят не стана по-беден и по-малко либерален точно, защото евреите вече не са себе си, и няма ли същата тая слабост да осъди на безнадеждна блокада въплъщението на паническо търсене на сигурност - държавата Израел? И аз съм на мнение, че евреите са Избрания народ, но не влагам нищо религиозно в това. Все пак, самия Юдеизъм звучи като басня основана на нещо по-сериозно от религия - разбирането за ролята на античен прокуден народ в развиващ се свят на уседнали цивилизации. Мъдрост прекрачила бариерата на времето или може би чиста случайност, каквото и да седи зад това, то би трябвало да бъде основен урок за всеки, който поне малко се чувства евреин и да го предпазва от изкушението на заградената градинка. Късно е за връщане назад, днес скитащия народ вече боледува от болестите на уседналите, какво ли следва?

#5 KingoftheROAD 15.08.2011 в 09:51:49

Евреите не са богоизбран народ, не са това което им се приписва. А народ като всички други. И не са застраховани от каквото и да било.

#6 Ицо 15.08.2011 в 10:54:15

Само българите не протестират ..... Сигурно защото тук живота е най-хубав. И това е понеже Бойко ни управлява. .... Браво !!!

Новините

Най-четените