30 милиона роби има по света в XXI век, установи австралийската правозащитна организация Walk Free Foundation в рейтинга си Global Slavery Index 2013, който включва 162 страни.
България е на 56-о място по брой на роби на глава от населението - 27 739 души. Непосредствено пред нея са Черна гора, Чехия и Унгария, а след нея са Армения, Афганистан, Босна и Херцеговина, Сърбия и други.
Лидер по брой на робите в света е Индия, където броям им достига до 14.7 души, на второ място е Китай с 3.1 млн. роби, и Пакистан, където те са до 2.2 милиона.
Мавритания, Хаити и Пакистан са страните с най-висок дял на "модерно робство", става ясно от данните. Организацията, основана м.г. от австралийския минен магнат Андрю Форест, подрежда страните, оценявайки ги по следните показатели: броя на хората във всяка една, засегнати от широка гама практики като принудителен и робски труд, трафик на хора, принудителни бракове и използване на деца във военни части.
Индексът има подкрепата на световни лидери като бившия държавен секретар на САЩ Хилари Клинтън, бившия британски премиер Тони Блеър и съоснователя на Майкрософт Бил Гейтс.
В Мавритания най-висок дял от населението живее в робство, като много хора наследяват робския статут от родителите си. Между 140 000 и 160 000 жители на страната са заробени, което прави близо 4% от население от 3.8 милиона.
Най-добре като показатели е Исландия (с по-малко от 100 роби), Ирландия (300 роби) и Великобритания (4.2 хилядир роби).
Хаити е на второ място в индекса, като около 10 процента от децата са хванати в експлоататорска система за използване на детски труд.
В абсолютни стойности в Индия, Китай, Пакистан и Нигерия има най-много поробени хора.
В негативната класация е и Русия, която заема 49-о място с 490 000 до 540 хиляди роби. Като дял към цялото население не е голям, но по абсолютен брой на робите си Русия заема 6-о място.
На 47-о място е Узбекистан, на 51-о друга бивша съветска република - Азербайджан, Таджикистан е на 70-а позиция, а Афганистан на 58-о място.