Европейската служба за борба с измамите ОЛАФ проверява как Министерството на земеделието е изхарчило европейски средства за създаване на профили на Програмата за селските райони в социалните мрежи. Това потвърди министър Мирослав Найденов, предаде БНР.
Сигналът е подаден от евродепутата Илияна Йотова. Според Найденов това е рутинна проверка, а не разследване срещу него. Самата Йотова по-късно остана изненадана, че Найденов първоначално отрекъл, а после частично признал на проверката.
Първоначално в. "Сега" обяви, че ОЛАФ разследва земеделския министър Мирослав Найденов по сигнали за злоупотреба с европейски пари, съобщи в. "Сега", позовавайки се на свой източник в Брюксел. Министърът веднага отрече твърденията в сутрешна телевизионна изява, определяйки публикацията като като "абсурдна" и "поръчкова".
Вестникът съобщава, че Найденов е попаднал в полезрението на ОЛАФ заради прословутите 50 000 лв. за популяризиране на Програмата за развитие на селските райони във Facebook и Twitter, както и за други 50 000 лв. за публикуване на информация в интернет форуми в продължение на година.
Поръчките бяха обявени през 2011 г. и бяха спечелени от фирми на бивши земеделски пиарки, които се оказа скоростно забогатели в съвсем млада възраст - на 25 и на 24 години, след като напуснаха МЗХ.
Фирмата на бившите пиарки е създадена едва 3 месеца преди да спечели паритe. Още тогава е подаден сигнал, а министерството е предоставило документи за процедурата, твърди Найденов.
По същата процедура и в момента земеделското министерство е обявило покана за усвояване на още 50 хиляди лева, с които трябва да се поддържат създадените вече профили в иначе безплатните социални мрежи.
"За съжаление, надявам се, че журналистите от в. „Сега" разбират отговорността, която носят с подобни твърдения. Колко е всъщност абсурдна статията може да съдим по това, което се случи само преди няколко дена", заяви Найденов пред bTV, изтъквайки в своя защита факта, че Брюксел е отпуснал 2 милиарда евро повече земеделски пари за България за новия програмен период.
До момента не е известна пряка връзка между неговия аргумент и разследванията на ОЛАФ. За сметка на това министър е убеден: "Не е възможно да тече проверка и да не ми казват".
Публикацията на в. "Сега" обаче твърди, че сигналът за злоупотребите е получен в Брюксел на 28 август 2012 г., а нареждането за разследване е дадено лично от генералния директор на ОЛАФ Джовани Кеслер. Той посети България на 27-28 септември, когато вече е бил добре запознат със скандала, и се срещна с премиера Бойко Борисов, с тогавашния главен прокурор Борис Велчев, с вътрешния министър Цветан Цветанов и с министъра на правосъдието Диана Ковачева.
Отделна среща имаше и с ръководството на Дирекция "Координация на борбата с правонарушенията, засягащи финансовите интереси на Европейския съюз (АФКОС)".
Тази дирекция е към МВР и е партньорът на ОЛАФ в качеството на национална контактна точка. През декември АФКОС е получила официално искане да изпрати подробна информация по случая, както и копия от документите, свързани с него.
Найденов снощи се обадил на ръководителката на АФКОС комисар Соня Клисарска, която категорично отрекла подобно твърдение.
Все пак, имало е разследване на служители на Министерството на земеделието в ОЛАФ в месеците назад и те са били по сигнал на бившата директорка на Фонд "Земеделие" Калина Илиева. Освен с фалшивата си диплома, тя стана известна и с големия обем сигнали за злоупотреби с европари, които е пращала до ОЛАФ.
За какво е проверката
50 000 лева за популяризиране на Програмата за развитие на селските райони във Facebook и Twitter са дадени на фирма на бивши пиарки на МЗХ, която е сключила договор за представяне на програма в мрежите.
Сега министерството обявява нова поръчка, този път за поддържането им и отново за максимум 50 000 лв. без ДДС. Крайният срок за подаване на офертите изтича на 18 февруари.
Така за две страници в мрежите преди година аграрното ведомството сключва договор за 50 000 лв. с "КЕЙ ЕМ КОМ" ООД. Зад нея БГНЕС разкри, че стоят бившите пиарки на БАБХ 25-годишната Кристина Спасова и 24-годишната Лора Димитрова.
Проверка в Търговския регистър още тогава показа, че фирмата е учредена на 26 септември 2011 г. - само три месеца преди да се подпише договорът.
Страницата на програмата във Facebook в момента има 2158 харесвания. Малко след като станаха ясни имената на бившите пиарки, прокуратурата се самосезира, а случаят стигна и до ОЛАФ.
С новата поръчка от МЗХ посочват, че трябва да се подобрят създадените вече страница на ПРСР във Facebook и профил в Twitter. Ще търсят икономически най-изгодната оферта. Услугата включва и ежедневното им поддържане и обновяване в рамките на една година.
Сред общи изисквания за изпълнение на услугата е и това изпълнителят да предложи и осъществи инициативи във Facebook и Twitter, както и да популяризира събития по Програмата.
"Изпълнителят трябва да увеличи потребителите в страницата на ПРСР във Facebook на минимум 7500 от конкретната таргет група, а именно настоящи и потенциални бенефициенти", се посочва още в изискванията.
От МЗХ посочват, че участникът следва да е изпълнил поне един такъв договор за последните 3 години назад, считано от датата на подаване на офертата. Офертата трябва да съдържа и доказателства за икономическото и финансово състояние на участника, а именно: заверен отчет за приходи и разходи за последните три финансови години, в зависимост от датата на учредяване на участника. От участника се търси и общ оборот, не по-малък от 150 000 лв. в последните три финансови години.