Повечето българи смятат, че въвеждането на еврото би се отразило зле на икономиката.
Това сочат данни от международно изследване „Трансатлантически тенденции 2010".
Освен българите, британците и поляците също не възприемат положително единната европейска валута, съобщава БНР.
От сънародниците ни само 28 на сто очакват еврото да се отрази позитивно на страната ни.
В изследваните страни, които използват еврото, хората изразяват слаба подкрепа за него. На въпроса дали използването на еврото се отразява добре или зле на националната им икономика, мнозинството европейски граждани в еврозоната дават негативен отговор.
Повече от половината европейци - 57%, мислят, че икономическите проблеми в Европа би трябвало да доведат до по-активен ангажимент с изграждането на силен ЕС.
Само 33% от британците биха подкрепили засилване на ЕС, докато подобна перспектива би се радвала на одобрение на 76 процента от италианците, 70 на сто от португалците и 66 процента от българите.
Силата на Европа винаги е била в многообразието и цялото това насилствено обединение е като скопяване на най-потентната цивилизация. Ако се разреовите внимателно в устройството на САЩ ще откриете нещо интересно и неочаквано, ако никога преди не сте се заглеждали. Става въпрос за спасителния пояс на системата, който се нарича традиция за силна местна и щатска власт. При федерална криза щатите имат гъвкавостта да се разпаднат не само до щати, но и до още по-малки нива без да разкъсат необратимо федерацията. Противно на общоприетото мнение кризата през 30-те е последния случай, в който този механизъм сработва в големи мащаби и помага на страната да се дигне на крака фигуративно казано давайки й възможност да преизгради големи части от федералните си органи наново. Въпроса е, ако дори те имат нужда да заложат подбни механизми, защо ние в Европа трябва да унищожаваме това, което имаме. Важно е да се избегнат войни на континента, но отвъд това обединението е по-скоро необмислена авантюра за изграждане на империя от хора с нрави и мислене типично за средната бюрокрация (независимо от постовете, на които попадат в наши дни). Единствената полза от ЕС в момента е това, че задържа немските страсти, които съвсем не са умрели след Втората Световна. Не си струва обаче да жертваме над половин милярд хора за такава цел - има и други начини по-добри за всички.