Манинг се разкая пред съда за WikiLeaks

"Съжалявам". Това каза американският войник Брадли Манинг пред военен съд, който предстои да определи наказанието, коeто ще понесе за това, че преди 3 години предостави на сайта WikiLeaks огромно количество секретни документи, предаде Ройтерс. "Течът" се смята за най-големият в историята на САЩ, но нищо чудно случаят с Едуард Сноудън, разкрил правителствената програма за масово проследяване PRISM да го надмине.

"Съжалявам, че действията ми са навредили на хора. Съжалявам, че те са навредили на САЩ. Съжалявам за неволните последици от действията ми... Последните няколко години ме научиха на много", обърна се към съда 25-годишният редник с тих глас в първото си публично изказване от февруари насам.

Заплашват го много години затвор

Манинг може да бъде осъден на до 90 години лишаване от свобода заради 700-те хиляди военни и дипломатически документи и видео материали, които съзнателно е свалил и изпратил на WikiLeaks. На 30 юли той беше признат за виновен по 20 обвинения, но съдът го оправда по най-тежкото - подпомагане на врага, което можеше да му донесе доживотна присъда.

"Трябваше да работя по-агресивно вътре в самата система... За съжаление, не мога да се върна назад и да променя нещата", каза още облеченият в парадната си униформа подсъдим. Той призна, че трябва да плати цената за решенията си, но и иска да бъде по-добър човек - да отиде в колеж, да се дипломира и да бъде близък със семейството на сестра си.

Защитата използва и неговата хомосексуалност

Защитата отправи своето искане за по-малка присъда след изложението на подсъдимия. С дузина свидетели, сред които високопоставени военни, специалисти по душевно здраве и собствената сестра на Манинг, те опитаха да покажат на съдията полк. Денис Линд, че командирите не са забелязали тежкия стрес, на който войникът е бил подложен.

Според един от военните психиатри, Манинг, който е хомосексуалист, се е чувствал изолиран, защото се е борел със собствената си сексуална идентичност. Според друг, подсъдимият се е надявал, че с действията си ще спре войните. От друга страна, военните прокурори са на мнение, че подсъдимият е проявил арогантност и пряко е подпомогнал "Ал Кайда" с предадените от него документи.

Твърде мъжкарска среда

Кап. Майкъл Ворсли, който е лекувал Брадли Манинг в Ирак между декември 2009 г. и май 2010 г., заяви от свидетелската скамейка, че младият войник се е чувствал потиснат от "хипер мъжкарската среда" на военната зона. "Да си в армията и да имаш проблеми със сексуалната си идентичност не е добра комбинация. Поставяш го в тази среда... без никакви способности да се справи с нея, натискът вероятно е било огромен", коментира психиатърът.

По думите му напрежението ескалирало, когато Манинг ударил друг войник.

Друг специалист, кап. Дейвид Моултрън, заяви, че е поставил на подсъдимия диагнозата "полова дисфория" т.е. желание за принадлежност към противоположния пол. Освен това, Брадли Манинг показвал признаци на нарцисизъм и обсесивно-компулсивно разстройство. Всичко това било подсилено от разпадането на негова романтична връзка, мисията в Багдад и късни прояви на младежки идеализъм.

"Манинг е смятал, че информацията, която предава, ще промени начина, по който светът гледа на войните в Ирак и Афганистан, а също и конфликтите в бъдеще", обясни Моултрън, който дълго е работил по случая.

Проблемно семейство

Сестрата на Брадли Манинг, 36-годишната Кейси Мейджър, разказа пред съда за проблемите с алкохола и насилието, които родителите им имали. Заради всички проблеми, Манинг се преместил при леля си.

Той се записал в армията с надеждата средствата да му помогнат да влезе в колеж. Преди това за него било проблемно да комбинира учението с работата си в Starbucks.

Новините

Най-четените