Местан и Ердоган говорили за етническия модел

Лидерът на ДПС Лютви Местан и новоизбраният турски президент Реджеп Ердоган са говорили по редица въпроси, сред които българският етнически модел, основан на баланс, и кабинета „Орешарски". Това съобщи Лютви Местан пред bTV, тъй като до момента нямаше официална информация за срещата, която се проведе в петък в президентския дворец Чанкая в Анкара.

Двамата са разговаряли без преводач, а мълчанието по темата накара някои политици да попитат публично защо, сред които Георги Кадиев и Янаки Стоилов. Местан коментира, че срещата с Ердоган е „неизбежна, необходима и полезна най-вече за България", нямаща нищо общо с предизборната кампания. До момента турският лидер се е срещал с Касим Дал, който се отцепи от ДПС и чиято партия „Свобода и достойнство" е част от Реформаторския блок.

„Диалогът между председателя на ДПС и президента на Турция е нещо съвършено естествено, противоестествено е да няма такъв диалог. Тази среща на председателя на една българска партия и президента на Турция бе", категоричен беше Местан и поясни, че датата е насрочена от турската страна.

На въпрос защо не е имало етнически българи на срещата с турския лидер Местан отговори: „Разговорите в Чанкая бяха проведени на турски език и аз сметнах, че е добре да спестя на домакините необходимостта да се превежда". Той използва това като повод за критикува „противоестественото ограничение" в Изборния кодекс, което не му позволява да агитира на турски. Въвеждането на майчиния език в предизборната агитация бе една от конфликтните точки между БСП и ДПС.

„Тезата „Всички срещу ДПС" се разполага в устойчивия мит за ДПС като етническа партия, която едва ли не представлява някакъв риск за българския национален интерес и за сигурността на страната. Отношението към партията ни се разполага в по-общия план на отношенията към етнорелигиозните различия в българското общество - изначално те се смятат не за богатство, а за риск", заяви Местан.

„България няма нужда занапред да се връща към отречени модели на управление, били те „проблематични" коалиции или залитания към авторитаризма), вместо тях е нужно широко национално съгласие, като политическите сили трябва да са в състояние да жертват властта в името на ценностите и националния интерес", коментира Местан, защитавайки за пореден път нуждата от коалиции.

#1 Conspirator 14.09.2014 в 23:52:04

Нито един коментар по новина,която може да засегне бъдещето на България.След двадесет и пет години ''преход''доживяхме етническата ни партия да се срещне с турският президент/на майчин език/ и то не с кой да е,а със самият Ердоган.Политикът,който коренно промени Турция за последните 12 години,а сега е на път да промени и политическата система в самата Турция и да преобрази комшиите в президентска република. Очевидно е,че този политически модел/с етническа партия/е обречен на провал и рано или късно,такъв тип партия ще бъде сатанизирана и изключена от управлението на държавата ни.Меркел и Камерън открито признаха за провала на ''мулти-култи''моделът,а първата държава,която ще ''изгърми''ще бъде България,защото винаги сме били най-слабото звено,което може да свързва,а не разделя Европа и Турция. Предстоят референдуми в Шотландия и Каталуния,а по това как ще реагира Европа ще познаем как ще се държи ДПС.Тази партия винаги е била лост за политическо влияние.Много скоро ще разберем,дали ще се превърне в лост за геополитическо влияние,което вече се случва в Сирия и Украйна.

Новините

Най-четените