Рекс Тилърсън, изпълнителен директор на енергийната компания Exxon Mobil Corp., е голям фен на добива на шистов газ по метода на хидравличното разбиване (фракинг), ако това не засяга пряко неговото ранчо в Тексас - и не подбива цената на имота.
Въпреки че ръководи най-голямата компания за добив на шистов газ на американска територия, Тилърсън е завел дело със свои съседи, за да спре строежа на 53-метрова водна кула в близост до ранчото му.
Предвижда се съоръжението да се използва за осигуряване на вода за фракинг в района. При него големи количества вода се смесват с пясък и химикали и се впръскват под земята, за да разбият шистовите скални маси, което да доведе до извличане на намиращия се там газ.
Тази технология обаче е оспорвана от зелени организации, тъй като има сериозни съмнения, че уврежда почвата и замърсява водата. В жалбата на Тилърсън и съседите му се посочва, че сондажите за петрол и газ ще предизвикат шум и допълнителен трафик на метри от домовете им.
Адвокатът на Тилърсън обаче не крие, че основният проблем на неговия клиент е друг - обезценяване на 336-те декара имот, разположен в близост до почти построената вече 15-етажна кула.
В жалбата се посочва, че водната кула и дейностите, които ще захранва бъдещото съоръжение, могат да доведат до "неприемлив дискомфорт и раздразнение на хора с нормални нива на търпимост". Все още не е ясно как тази спънка пред начина на живот на Тилърсен ще бъде разрешена.
Фракингът е метод за извличане на петрол и шистов газ, особено популярен в САЩ - така се обяснява енергийния бум на страната.
През 2009 г. САЩ поставиха световен рекорд по добив на газ и за първи път от 2002-а изпревариха Русия, където добивът намаля с 12.3% до 583 млрд. куб. м. В САЩ нарасна с 3.2% до 620 млрд. куб.м.
През 2012 г. проучвания на Университета в Тексас е установило, че за производството на шистов газ в околностите на Далас се използва около 9 на сто от потреблението на вода в града.
Друго проучване на университета обаче смята, че потреблението на вода всъщност е занижено, защото газът компенсира нуждата от ТЕЦ-ове.
В България, след като през 2011г. правителството на ГЕРБ подготви разрешение на компанията Шеврон да проучва в близост до Нови Пазар за наличие на шистов газ, в страната бяха организирани множество протести от зелени организации и от БСП.
В началото на 2012 г. парламентът наложи мораториум върху проучванията и извличането на шистов газ в страната чрез фракинг.