Минути преди дадения от премиера Бойко Борисов срок - 12 по обяд, МВР отрапортува коя от мутрите е била нещатен сътрудник - сиреч агент, на органите на реда и сигурността. Имената са две - и са все покойници - Поли Пантев и Иво Карамански. Те са били съпричастни и към работата на Народната милиция, и към работата на полицията.
В дирекция "Информация и архив" и дирекция "Човешки ресурси" на МВР е извършена проверка за съпричастност към структурите на министерството на Пантю Тотев Пантев, Николай Андреев Маринов, Красимир Андреев Маринов, Ангел Христов Христов, Пламен Бориславов Галев, Константин Димитров Димитров, Иво Александров Карамански и Младен Йорданов Михалев, гласи официалното съобщение на пресцентъра.
Установено е, че в дирекция „Информация и архив" се съхраняват данни за двама, които в активното начало на българския преход все още са били нещатни сътрудници на МВР. Агентурната им дейност, започнала в късния социализъм, е приключила по време на правителството на Филип Димитров през 1992 г.
Официозната информация е:
Пантю Тотев Пантев - сътрудничил на Софийско градско управление на МВР, отдел "Криминален", за периода 1986 - 1992 г.
Иво Александров Карамански - сътрудничил на Софийско градско управление на МВР, отдел "Криминален", за периода 1985 - 1992 г.
В дирекция „Човешки ресурси" на МВР се съхраняват данни за:
Иво Александров Карамански - като състезател по кану-каяк е служил като волнонаемен в отдел "Физкултура и спорт" през 1982 г.
Младен Йорданов Михалев - като състезател по борба е служил като старшина в отдел "Физкултура и спорт" за периода 1986 - 1989 г.
Красимир Андреев Маринов - като състезател по борба е служил като старшина в отдел "Физкултура и спорт" за периода 1985 - 1987 г.
Пламен Бориславов Галев - започнал работа в системата през 1988 г. като милиционер в РУ-Станке Димитров към ОУ на МВР Кюстендил, служил в СОБТ в ЦСБОП до 1997 г.
Ангел Христов Христов - като милиционер служи в СОБТ от 1990 г., след това работи в РЗБОП при РДВР-Кюстендил и в ЦСБОП до 1998 г.
След МВР и Държавна агенция "Национална сигурност" излезе със съобщение, че никой от изброените - живи или покойници, добре облечени бизнесмени, не е бил неин човек. Официалното съобщение гласи, че "известните в публичното пространство Ангел Христов, Пламен Галев, Младен Михалев, Николай Маринов, Красимир Маринов и Пантьо (Поли) Пантев не са били секретни сътрудници (доброволни сътрудници), служители на прикритие, нито нещатни служители на ДАНС.
От всички проверени от МВР и ДАНС знакови имена прави впечатление липсата на едно - Румен Николов-Пашата.
Проверките дадоха повод на бившия главен секретар на МВР и социалист Цвятко Цветков да запита:„Защо се ровят в досиетата на Народната милиция? Би било хубаво да се изясни сътрудничеството след 1990 г. - кой на какви връзки е бил. Не бива обаче да се обявяват публично персоналните заслуги на хора, работили след 1990 г. в службите.Това би обезкостило специалните служби. Тогава от тайната работа ще остане само четенето на вестник и СРС-тата".
Като се има предвид, че у нас за година издадените разрешения за ползване на специални разузнавателни средства надвишават в пъти тези в САЩ, вероятно четенето им е прелюбопитно - и доходоносно, занимание.