Европейската комисия глоби осем банки с рекордните над 1.7 милиарда евро за манипулиране на европейския междубанков лихвен процент Euribor и междубанковия лихвен процент в Токио - Tibor.
Те се използват като основа за определяне на лихвите на редица активи - от ипотеки до деривати, в почти целия свят, в това число и в България.
На европейския пазар картелът е действал с цел манипулации на еврото, а в Токио - на йената.
Еврокомисарят Хоакин Алмуния заяви, че най-шокиращото е, че "има сговор между банките, които се предполага, че трябва да се конкурират помежду си".
Според ЕК в сговора са участвали Barclays, Deutsche Bank, Royal Bank of Scotland, Societe Generale, Credit Agricole, HSBC, JP Morgan, UBS, Citigroup и RP Martin.
Societe Generale ще плати 445.8 млн. евро, Deutsche Bank - 725 милиона евро, RBS - 391.06 млн., JP Morgan - 79.897 млн. евро, Citigroup - 70.02 млн. евро, RP Martin - 247 хиляди евро.
Barclays активно е съдействала на разследването и затова е избегнала глобата от 690 млн. евро. По същите причини UBS се е разминала с глоба от 2.5 млрд евро за участие в пет от седемте нарушения, а Citigroup е намалила глобата си до 55 млн. евро.
ЕК ще продължи разследването си по действията на Credit Agricole, HSBC, JP Morgan и брокерската компания ICAP.
Лихвените проценти Euribor, Libor и Tibor се изчисляват по различен начин, но имат важна функция за изчисляване на таксите при междубанкови заеми.