Наскоро един млад татко сподели пред мен, че било нормално жената вече да не е в добра физическа форма, след като роди, но пък жертвата си струвала, щом вкъщи има бебче.
Нямаше как да се съглася, разбира се, защото ежедневно по улиците на града срещам доста секси майки с колички, които категорично опровергават този мит. Разбира се, това да си здрава, стегната и привлекателна след раждане е въпрос на желание и избор.
Ваня Висарионова, която ежедневно и с огромен ентусиазъм и енергия помага на бременни и наскоро родили жени да поддържат тялото си здраво и красиво, знае това много добре.
Тя е активен участник в Nike + Run Club, които вярват, че с всяко ново предизвикателство можеш да бъдеш по-добра своя версия, да постигаш още и още, да се надскачаш всеки ден.
Срещаме се в нейното спортно студио с красноречивото име "Fit Baby Hot Mama", за да развенчаем веднъж завинаги всички предразсъдъци относно изваяната женска фигура след раждане.
Тя е постижима и още как. Оказва се, че много дами дори влизат в по-добра форма, след като станат майки, отколкото изобщо някога са били в живота си.
"По време на бременността водех йога за бременни. Като родих имах опита и знанията и видях, че липсва място за гимнастика за бременни и за възстановяване след раждане, както аз го разбирам - рехабилитация и изправителни упражнения.
Повечето жени смятат, че всичко опира предимно до сваляне на излишните килограми, но всъщност има по-важни неща. Нужно е специфично възстановяване след раждане. Обикновено момичета идват много мотивирани при мен и искат да влязат бързо във форма и то дори по-добра, отколкото са имали преди да забременеят."
Ваня, както се подразбира, се занимава със спорт цял живот. Завършила е бакалавър "Учителски профил и спортен мениджмънт" в НСА и после магистратура "Организация свободното време на хората" във Висше немско спортно училище в град Кьолн. В момента се е отдала на изучаване и преподаване на така наречените "пълноценни движения".
"Както имаме нужда от различни хранителни вещества, микро и макро елементи, по същия начин, за да храним клетките, са необходими и различни движения - ходене, клякане, пълзене.
Нашето тяло много често страда и клетките са недохранени, защото не се движим достатъчно. Като цяло това влияе и на психиката, не само на физиката."
Още когато е 3-годишна, баща й я води на плуване и оттогава целият й живот, образование и кариера са свързани с редовните тренировки. Ето защо твърди, че е особено важно малките също да спортуват и да имат подобен пример в средата си от ранна възраст.
По време на срещите с нея, жените взимат и своите дечица, за които има отделни забавления, но присъствието им, само по себе си, действа мотивиращо и нахъсващо на майките. Кара ги да могат повече. Защото знаят, че малките се учат от пример, а за всеки родител е важно да даде най-добрия пример на детето си.
Удоволствието от това да си герой за своя малък човек е несравнимо и по-силно от мързела и оправданията.
"Децата често стават мотиватори. Една позната ми каза, че откакто е родила, вече не се храни права или бързо. Иска да ги научи, че се сяда на маса, с чисти ръце и има стимул за лична промяна покрай децата.
Много е важно в какво вярва човек. Ако вярваш, че бременността ще те направи лелка, най-вероятно ще стане точно това. Но определено голяма част от майките стават дисциплинирани, след като се появи детето, заради многото задачи, които имат.
Това помага и в спорта. И обратното - спортът те прави по-издръжлив, отделяш хормони, чувстваш се щастлив. Момичетата често се шегуват "мъжът ми ме прати да спортувам, че съм много намръщена".
В САЩ му казват "exercise high" или да се "надрусаш" от упражнения. Тоест - "иди да си вземеш дрогата."
И всъщност това е хубавото - спортът носи радост, мир, спокойствие. Когато си физически уморен, след това си една идея по-спокоен и внимателен към детето, защото нямаш сили да се ядосваш за дреболии.
От друга страна пък ти помага да "избягаш" от семейството и децата. Това е твоето време, само за теб, никой не те дърпа и занимава."
Да, градивното "бягство" от обичайната дневна рутина се оказва нещо много ползотворно. Неслучайно Ваня е участник и в превърналата се в традиция в Южния парк инициатива на Nike + Run Club за свободно бягане сред природата.
Идеята е, че всеки може да бъде активен, без значение на каква възраст е и с какво се занимава в ежедневието си.
Всеки може да предизвика себе си - нещо, което не се случва ежедневно. Без значение какво е времето - слънчево, дъждовно или снежно. Винаги е забавно и удовлетворяващо.
Татковците са съпричастни и ги поощряват. "Казват им: "Хайде, хайде, да се върнеш с усмивка!" И точно така се случва" - засмяно разказва Ваня.
Ваня Висарионова много обича работата си. Това си личи от първия момент, в който я видиш в спортния екип в залата. Казва, че това е нещото, което може да прави по всяко време на денонощието с удоволствие. А резултатите и това, че повечето пъти успява да зарази останалите със същия спортен хъс, който тя самата носи, са вдъхновяващи.
"Хвалбата винаги помага и работи по-добре от критиката. Иначе едни ги мотивира да имат някаква цел и да я гонят. Други ги мотивира, че след 3 месеца са на сватба и искат да влязат в рокля.
Не всички успявам да мотивирам. Човек или иска да го направи, или не иска. Ако седиш цял ден на дивана и си казваш "ми, то такива са ми гените", няма как да се промениш."
Както за всички нас, така и за Ваня мечтите са движеща сила. И ако често те могат да бъдат заменени от нереалистични илюзии, то при нея са съвсем реални и постижими, тъй като са свързани с призванието й - спорта.
"Мечтая да си имам зала , която да е не само за майките и татковците, но и за децата. Мечтая колкото се може повече хора да спортуват, защото спортът е здраве."
Да, здравето, което иначе всички си пожелаваме по празници. Но реално има какво да направим, за да го поддържаме и пазим всеки ден. Като Ваня. Още днес.