7 марки Made in BG, на които се радваме

Ако махнем така модерните нихилизъм, цинизъм и самобичуване относно всичко "българско и родно", което, на думи поне, никога не "любим, тачим и милеем", остават само... чудесата.

А те са доста и се случват всеки ден, но понеже не се вписват някак в представите, че "готиното", "иновативното" и "интересното" може да дойде и от човека в трамвая, от този на долния етаж или просто от онези наивни младежи, които стискат бутилка бира на улицата - някак си чудесата все изглеждат недостъпни.

За да прескочим това стереотипно мислене, което имат българите за самите българи, но съвсем не с идеята да помпаме излишно национално самочувствие (така или иначе е доказано, че готините неща не могат да напомпат самочувствието на когото и да е, поне не толкова, колкото международен успех на "Лудогорец", например), избрахме да ви покажем 10-те български бренда, чиито стоки Made in BG са действително чудесни.

Вижте в галерията 7-те сравнително нови и качествени български марки, чиито продукти няма да се притеснявате да носите/ползвате/обличате или сложите у дома си.

1. Шапките на Улица 45 (45 street)

Георги Стоилов - eдин от дизайнерите зад "С тениска на бала", който твърди, че "Модата е мъртва" е в основата на една доста симпатична българска марка: 45 street. ,Sаедно с брат си Димитър Стоилов и с Николай Темелков, те предлагат на пазара нишовите, супер яки шапки 45 str (или както се преименуваха наскоро на роден български "Улица 45").

Последната модна колекция на "Улица 45" от май месец определено е най-добрата досега. Шапките са произведени изцяло в България (от дизайна, през кройката, до ушиването) от подбрани висококачествени платове и са унисекс.

2. Ръчно направените сандали от Crupon

Дамските и детски сандали Crupon се произвеждат от естествена, първокачествена италианска кожа, която е обработена растително, без да се използват никакви химични вещества - нещо, което е рядкост за другите производители на обувки. Към днешна дата на световния пазар има само 7 цеха, които могат да предоставят специалния сертификат Real Italian leather. От Crupon се годреят, че и седемте се намират в Тоскана и са техни изключителни партньори.

Сандалите могат да бъдат закупени онлайн, като произоводителите дават и гаранция за номерацията. А ако номерът ви все пак не съвпада, те предлагат смяна на номер напълно безплатно, като разноските по транспорта се поемат от тях.

Сандалите можете да намерите и в магазина във фирмения магазин в София на ул. Солунска 25.

3. Мебелите на Praktrik

Високоинтелигентните мебели на Петър Захаринов вече получиха доста внимание и залужена похвала по света. Публикации за тях можете да прочетете в редица елитни онлайн издания като Design Boom, Design Milk, Frame, Dezeen, Wired, The Verge, Gizmodo... Неговото студио се занимава с интериорен и мебелен дизайн, като преметите са подчинени на една единствена идея: можете са си ги сглобите и сами (aко можете!), защото са под формата на пъзел.

4. Шаловете, дрехите и стикерите на Артелие

Дизайнери в "Артелие" са съпрузите Денкиса и Елена. Те произвеждат стикери за стена (даже и такива, върху които децата могат да рисуват с тебешир!) и дизайнерски дрехи в лимитирани бройки. Вички модели са измислени и сътворени ръчно в по няколко уникални бройки. С особена сила важи това за авторските шалове. Затова, ако си харесате нещо от техните продукти, побързайте да го уловите онлайн.

5. Чантите от Bogdanin Brothers

Както си личи и от името им, те са братя: Петко и Владимир Богданини и са трето поколение шивачи. Те изработват ръчно кожени дамски чанти и аксесоари, с които участваха и на One Design Week в Капана, Пловдив.

В София техните продукти могат да се намерят в Ecru Shop на ул. Шести септември 26б.

Изпълнението е впечатляващо, а още по-впечатляващи са достъпните цени на кожените изделия. Повече можете да видите тук.

6. Планинските велосипеди на RAM bikes

Ако сте чели статията "Как да си изберем колело", навярно знаете, че едни най-яките колела за планинско колоездене в Европа се произвеждат у нас. Моделите на RAM може да се намерят във всички по-яки спортни магазини и не случайно: въпреки по-високата си цена, тези колела предлагат най-много екстри, имат доста качествени части и най-важното: могат да се произвеждат по поръчка, което е особено яко, независимо дали имате претенции към цвета, модела спорачки или гумите. Едно е сигурно: България може да се гордее, че у нас се произвеждат такива качествени колела.

7. Керамичните плочки Sharka tiles

Искате ли да си купите теракотени плочки, върху които са изобразени "шарки" или по-скоро елементи от българска шевица? Онлайн-магазинът на новосформираната компания Sharka tiles предлага дизайнерски плочки за баня и кухня, вдъхновени от българските етно-мотиви.

Визията на компанията, зад която е и името на Гергана Станкова, е да възстанови многовековната българска традиция в керамиката, като я съчетае с българския потенциал за производство на теракота и порцелан. Освен на сайта, теракотените плочки Шарка могат да бъдат разгледани и във фейсбук.

#1 bludniq_sin 09.07.2015 в 11:47:00

Платена реклама нещо?

#2 Дракон с кисело зеле 09.07.2015 в 12:33:45

Егати простотията. С това ли да се гордея? С някакви сандали и велосипеди? Или с плочки за баня? Радвам се, че хората се справят, ама...

#4 rare case 09.07.2015 в 13:34:57

Интересно, а как скептиците от форума си представят индустрията на България ? Атомни подводници? Или заводи за "цели проводници"?! 6.5 млн. застаряващо население, зле образовано? А показаните продукти са супер и съм сигурен, че са намерили пазар в чужбина, защото не са конфекция.

#5 паяка 09.07.2015 в 13:38:28

7 марки Made in BG, на които се радваме 45 street са унисекс сандали от Crupon, сертификат Real Italian leather Мебелите на Praktik - Високоинтелигентните мебели ? Чантите от Bogdanin Brothers в в Ecru Shop

#6 Шамито 09.07.2015 в 13:46:50

Пропуснали са какви образцови клошари на ЕС бихме били.Но не е късно.

#7 medeamona 09.07.2015 в 14:13:52

"без да се използват никакви химични вещества" Стигнах до тук и приключих.

#10 паяка 09.07.2015 в 15:50:28

Бичи, не ги познавам аз тях. http://bikelab.bg/ Но Кривия Макарон е специалист и юрка непрекъснато с велосипед, ако се включи , ще ти обясни.

#11 mima 09.07.2015 в 16:29:36

Тези велосипеди RAM не съм ги чувала въобще. DRAG е доста по-голяма българска фирма, която произвежда колела и са с доста добро качество. А за производителя на плочки Шарка нямам идея как са го включили в някаква класация. Отворих мизерния им сайт и имат общо 4 вида плочки и то само размер 20/20см...

#12 Harry 09.07.2015 в 17:24:46

В комедийния сериал "Новите съседи" има един персонаж, Киселяка му викат, защото е неприятен киселяк, , та не им се връзвайте на киселяците. По форумите е пълно с киселяци - национални нихилисти, на модерен жаргон те са "хейтъри", смешното е че само те обвиняват останалите в хейтърство.

#13 strawsPulledAtRandom 09.07.2015 в 17:32:19

Мима, да ти кажа ли как са включили тази фирма в "класацията" или ще се досетиш сама

#14 скучко 09.07.2015 в 17:32:21

Що касае коулеулета сички само се сглобяват у БГ. Евентуално рамките се заваряват и боядисват тук. Сичката друга карантия и джанти, гуми и пр. е маде ин Чайна, без значение дали е Шимано, Скот или както един циганин се опитваше на пазара да ми пробута вътрешни гуми: - Те тия са Траялки бате! Имам и Мишелинки ама са 2 лева по-скъпи!

#15 deowin 09.07.2015 в 19:39:26

RAM са една категория по-високо от Drag и абсолютно всеки поне що-годе запознат български велосипедист познава и двете марки и разликите между тях. Три години карах един RAM HT-2 из планините и съм адски доволен от това колело - беше леко, искаше малко поддръжка, държеше се желязно по камънаците, чупеше се трудно. Drag-овете на приятели (от същия клас) определено бяха по-дървени за каране и имаха съществено повече механични проблеми - няколко счупени уши, редовно падащи вериги, дори една спукана рамка около колчето. Но най-добре да погледнеш форумите на http://www.mtb-bg.com/forum/ за да видиш какво казват сериозните карачи за RAM vs Drag. Добре де, съвсем сериозните не карат такива марки, но но-малко заможните от сериозните най-често избират RAM.

#16 deowin 09.07.2015 в 19:50:47

Като цяло съм силно разочарован, че абсолютно всички коментиращи предполагат, че статията е написана с някакви утилитарни цели. Дали е така изобщо не е съществено. Същественото за мен е мигновената непосредственост, с която всички вие решавате, че статията е писана срещу заплащане, вместо, например, като позитивна статия, целяща да повдигне националния ни дух. Да предполагаш инстинктивно и по презумпция най-лошото в другите е много страшна социална болест. За съжаление българите толкова ги е страх да не изглеждат като наивни будали (в България наивността се приема като най-страшния смъртен грях), че всячески избягват да имат мнения, които дори леко биха могли да загатват наивност. Съответно, ако предлагаш помощ на българин, трябва да се приготвиш да поемеш и солидна доза зловеща неблагодарност, винаги рационализирана с вариант на "е па имал си бол пари - платил си".

#17 boris 10.07.2015 в 09:09:25

Едно време марката "Маде ин Булгария", стоеше на печките "Раховец", автобусите "Чавдар", и телевизорите "Велико Търново"!!! Сего какво - некви сандали!?! Колелета?! Вие нормални ли сте?

#18 dedo adji 10.07.2015 в 10:23:25

Сензационна новина!!! Деосвин имал национален дух. Ама на коя нация? Американците/евроатлантиците не са нация, те са поданици (айде, да ги пишем граждани) на империя. С такъв национален? дух споменатият гражданин ни залива от нета. И сега този дух изпитва подем. И от какво? От производството на сандалки, шалчета и плочки за баня. Голям напредък за страна, която произвеждаше всичко без автомобили и самолети. Веднага приемам възражението, че много от това производство не даваше никакъв повод за гордост, но все пак го имаше. И вършеше работа на 8 милиона плюс поне още толкова от бившия соцлагер. Сега ни предлагат да се гордеем със 7 марки от това, което руснаците наричат "шмотки". Да добавим душ-батериите и клозетните чинии и услугите (слугуването). Е как да не се удариш в гърдите и да викаш "Булгар, Булгар!"

Новините

Най-четените