Франция избухна: министърът на културата не чете

Никой не е очаквал, че точно в момента, в който интелектуална Франция се чувстваше на върха на гордостта от поредното признание за родната литература - Нобеловата награда за Патрик Модиано - едно невинно интервю с министъра на културата ще засрами нацията.

В интервю за неделното ТВ-предаване Le Supplement за Canal+ Фльор Пелерен, която само преди два месеца пое министерството на културата и комуникациите в кабинета на Манюел Валс, призна, че през последните две години не е имала възможност да прочете нито една книга.

Нещо повече - въпреки че обясни колко "прекрасно" е прекарала в компанията на Нобеловия лауреат Патрик Модиано, Пелерен не успя да си припомни името на нито един от над тридесетте новели на писателя, който публикува книгите си от края на 60-те години до днес.

"За мен не е проблем да призная, че нямам никакво време за четене през последните две години. Чета много документи, законови текстове, новини, статии от AFP, но книги чета много рядко", каза Пелерен по време на разговора.

И мигновено разпали всеобщото възмущение на една от най-четящите нации в света, за която езикът и литературата са свещен елемент от националния патримониум...

"Струва ми се, че може би не беше удачна за този пост", споделя известният журналист и литературен критик Бернар Пиво, президент на Академията Гонкур, която раздава най-престижните награди за литература в страната.

И добавя: "Романите не подбуждат любопитството й. Какво да направим, това е положениетo. Но не бива да я съдим толкова. Това дали си интелигентен и способен да ръководиш Министерството на културата, не се определя от въпроса дали си чел Модиано или не".

Признанието на Пелерен предизвика разнопосочни реакции в социалните мрежи, където културният министър обира "овациите" под хаштаг #PellerinGate.

"Фльор Пелерен призна, че не е чела нито една книга през последните 2 години. Свещена административна фобия", пише @SidneyAzoulay.

"Да живее блестящото ни правителство, и най-вече културата", коментира @MathieuLecerf.

"Съседите се подиграват с Франция. Мерси, Фльор", възмущава се @NRondepierre, студент по политически науки и симпатизант на опозиционния Съюз за народно движение.

Други все пак правят опит за разбиране:

"Да не би земеделският министър да дои крави всяка сутрин?!", питат иронично потребители във форумите под новината за Пелерен.

"Вие пък сякаш сте изчели целия Модиано", присмиват се други на снобизма в обвиненията срещу министъра на културата.

"Трудно е да не се солидаризирам с нея, но от друга страна - въпрос на приоритети", коментира @theartdictator.

Личната история на 41-годишната Фльор Пелерен не по-малко интересна.

Тя е родена през 1973 г. в Сеул, но само няколко дни след раждането си е изоставена на улиците на южнокорейската столица. Половин година по-късно е осиновена от семейство французи.

Пелерен е абсолвент на престижното бизнес-училище ESSEC, което е завършила още на 21 години. Тя има магистърска степен по публична администрация от парижкия институт за политически науки Science Po и диплома от Националната школа по администрация в Страсбург.

Преди да влезе в кабинета, заема ръководен пост във френската Сметна палата. След като участва като съавтор на социалната програма в президентската кампания на Франсоа Оланд, тя е назначена за делегиран министър, отговарящ за малките и средните предприятия, иновациите и дигиталната икономика.

Тя стана известна като първият член на френското правителство от азиатски произход. Владее английски и немски език, ползва японски език.

В интервю за "Фигаро" тя признава, че любимият й автор е Бодлер и книгата му "Цветя на злото", харесвала също и "Казанова в Болцано" на унгарския писател Шандор Марай.

Пелерен стана министър на културата едва преди два месеца - пост, към който се стремеше неприкрито във вътрешнопартийна борба с предшественичката си Орели Филипети.

А Филипети подходи йезуитски към скандала, като просто перифразира Ницше: "Без книги животът щеше да е една грешка".

Новините

Най-четените