Франция забърка една война в Мали

Изглежда все по-малко вероятно военната интервенция на Франция в Мали да приключи в обозримо бъдеще. Въпреки коментарите на френските власти по-рано този месец, че Париж обмисля евентуалното изтегляне на войските си през март.

Но сега вече е очевидно, че засилващата се съпротива на джихадистките групи в Сахел - изтласкани от северно Мали от предвождана от французите експедиция - ще изисква продължително френско присъствие с месеци, а може би дори с години. 

Макар и резултатна, френската кампания не показва признаци за скорошен край

През последните две седмици френски командоси се сражаваха с джихадистки бойци, някои от които свързани с "Ал Кайда", в планинския регион на северно Мали. Това включваше и битка на 19 февруари, при която загинаха 20 бунтовници и която доведе до втората френска жертва в рамките на кампанията.

Междувременно екстремистите се заеха със самоубийствени атаки и атаки с минохвъргачки във и около наскоро освободените малийски градове като доказателство за факта, че способността им за насилие и тероризъм никак не е намаляла.

Загубите са още по-сериозни сред силите от регионалните африкански нации, изпратили войски и като подкрепление и евентуално с идеята напълно да заместят френския контингент в Мали. Властите в Чад съобщават, че са загинали 23 техни войници и са били убити 93 ислямисти в скорошните боеве с ислямистки групи. 

По-широката заплаха от регионалните екстремисти проличава и по други начини

На 25 февруари в клип в YouTube радикали, претендиращи, че представляват нигерийската група "Боко Харам", поеха отговорността за отвличането от 16 февруари на седемчленно френско семейство в северен Камерун.

Това увеличава на 15 души общия брой на французите, държани като заложници от ислямистки групи в Африка. Похитителите изискват освобождаването на арестуваните им другари, както и многомилионен откуп. Френските власти обаче отказват да преговарят с тях и настояват, че дейността им няма да подкопае решимостта на Франция да се бори с джихадистката заплаха в Африка и извън нея.

Все пак френските власти не се отказват от плановете си да започнат изтегляне на 4-хилядните си войски от Мали през март. Властите в Париж вече заявиха, че още се надяват да бъдат изпълнени условията, които ще позволят на Франция да стартира постепенното си изтегляне.

А през това време обучените малийски войници и подкрепленията от съседните африкански държави ще навлизат в отвоюваните области на северно Мали, които бяха под бунтовнически и ислямистки контрол в продължение на 10 месеца.

Тези неофициални коментари съответстват на изявленията от 22 февруари на ръководителя на френските въоръжени сили - адмирал Едуар Гийяр, по повод френското изтегляне в началото на март.

"Това, естествено, е свързано с определени условия... и все пак не виждам някаква причина да не започнем постепенното си изтегляне," заяви Гийяр в своя реч. "Първата фаза - отвоюването на Мали от името на малийското правителство и международната общност - е почти приключена. Втората фаза вече е предаването му под контрол на африкански сили, а тя се осъществява в момента". 

Подобно на Гийяр обаче, властите в Париж избягват да дават конкретен график за мартенското изтегляне

За да се случи, според тях, трябва да продължи изолирането и неутрализирането на ислямистките сили, обкръжени в северно Мали. В рамките на този процес, добавят те, все по-голям брой африкански сили ще съставят ядрото на това, което Париж очаква да се превърне в пълноценни мироопазващи сили и мисия на ООН.

Междувременно, както подчертават френските власти, дори и изтеглянето да може да започне през март, то ще включва само ограничен брой от френския контингент и ще бъде част от дълъг процес, който няма как да приключи, преди да бъде възстановена изцяло стабилността в Мали.

А тази перспектива изглежда особено далечна за френските военновъздушни сили, чийто ракетни удари са решаващи за преследването на екстремистите.

#1 koliok5 01.03.2013 в 11:57:33

Това е поредната статия, в която не се казва ЗАЩО франсетата се напъват в Мали! Нали не смятате, че е заради "свободата и демокрацията" Истината е проста - Франция има 80 ядрени реактора, за които, разбира се, трябва гориво - а това гориво френската корпорация "Арева" го копае в северно Мали - по различни оценки този район в Мали съдържа между 4 и 13 процента от световните запаси на уран В Мали има и адски много злато. Тааа - да им е честита демокрацията и на малийците Но да - повечето хора (особено в южните части) не харесват ислямистките простотии - най вече щото ислямистите им пречат да си пият бирата и да гледат европеския футбол. За последното цитирам Артьомий Лебедев, който е един от последните туристи там миналата година - потърсете блога му и фоторепортажа от Мали

#2 Оня Дето Го Трият 01.03.2013 в 12:19:17

Много интересни коментари има тук. Значи под съседната статия се реве здраво, че исляма настъпва и край, обречени сме. Под тая статия някой като се бие с ислямисти веднага следва "Ааа не, тия не го правят за демокрацията, тия се лакомят за петрола (златото, урана)" Да, най-вероятно е така. Обаче какво да правим с ислямизма дето се надигал - да го биеме ли или да не го? И по-интересното: Ако се изтеглят всички бели и оставят на арабите нефта, газа и урана да си го ползват както намерят за добре, от това какво следва? За нас мизерия, а за тях? Някой малиец ще изобрети ядрен реактор? Някой шейх ще изобрети нов бензинов двигател? Или какво? Да, Западния свят е колонизатор и благодарение на това (все още) живеем добре. Ако не бъде такъв, защото се възмущават коментиращи като долния, тогава.......абе исляма ни колонизира, вървете да поплачете под съседната статия

#5 Оня Дето Го Трият 01.03.2013 в 12:43:43

Ми като си съгласен, за какво спориш? Аз не говоря конкретно за Мали, а за противоречията в главите на някои....прочети пак какво съм написал. Да, Запада не може без техните ресурси. Да, понякога борбата за тези ресурси се нарича и "налагане на демокрация" Но забележи че точно същите хора, които реват срещу настъпващия ислям, реват когато Запада воюва понякога срещу ислямисти.....па било и заради ресурсите, от които аз и ти папаме. Представи си го още по-обарзно: Ако си тръгнеш и оставиш тоя уран на малииците, те най-много да го продадат на някой, да се въоръжат още повече и самите те да дойдат те да ти почукат на вратата. Нали исляма настъпвал казват. Едни 20 араби така почукаха на едни небостъргачи в Ню Йорк преди време. Ако не им изсмуквахме ресурсите може би щяха да дойдат с повече самолети

#6 koliok5 01.03.2013 в 13:44:10

До ОняДетоГоТрият Пич, въобще не ми дреме за ислямистите - напротив - на мнение съм, че или трябва да се цивилизоват, или трябва да изчезнат, или да се затворят зад 10-метрова ограда някъде, да ги храним като прасета и да не мърдат от там. Също така съм на мнение като тебе, че диваците нищо не могат да направят с ресурсите си - прекалено са тъпи и неграмотни, за да ги извадят. Но - това е статия претендираща да "разнищи" проблема - какво се случва, как се случва, как и докога ще продължи да се случва. Но тези писания не отразяват най-важното: а именно "ЗАЩО" се случват тези неща. Всякакви анализи и прогнози са загубени, ако не е ясно ЗАЩО и по каква ПРИЧИНА се случват.

#7 Оня Дето Го Трият 01.03.2013 в 14:32:31

Ми аз мисля че на всички ни е ясно това, даже без да сме никакви експерти по геополитика. На нас ни трябват ресурсите на тия примати, а същевременно и трябва да се набиват каските на ислямистите. С един куршум два заека в случая. По-лошо е когато трябва да делим ресурси помежду си, тогава стават войни вече. Верно че е лицемерно от страна на Западния свят това с петрола и урана, но пък 2 пъти по-лицемерно е да да си пакистански емигрант на социални помощи в Лондон, а да говориш за шериат. Така че айде не говорете, че налагането на демокрация е чак толкова лошо.....ако не идеш да им налагаш демокрация, те ще дойдат да ти налагат ислям. Поне така разправят експертите под другата статия

Новините

Най-четените