Канадската терористична мрежа

Само за седмица спокойната Канада се оказа жертва на две терористични атаки и то именно когато промени степента си на опасност от атентати от "ниска" на "средна".

Канадските власти твърде бързо посочиха „Ислямска държава" като отговорна за атаките над правителствени сгради. Но все още не е ясно дали атентаторът е част от по-голяма джихадистка мрежа.

Атаката на Майкъл Зехаф-Бибо е предшествана от друга, два дни по-рано, когато Мартин Руло - канадец, приел исляма - блъсна с кола двама канадски войници в Квебек, единият от които почина.

Тепърва се появяват детайли около личността на Зехаф-Бибо. Изглежда, че той е 32-годишен канадец от Квебек, а самият той и по-рано е имал сблъсъци със закона. Досега ислямистът е арестуван пет пъти за притежание на наркотици и нарушаване на пробация.

Предполага се, че и двамата са посещавали един и същ джихадистки уеб форум.

Вероятно има някаква дигитална следа, която да покаже, че са използвали едни и същи чат-канали и уебсайтове, казва бившият министър по сигурността на Канада Стокуел Дей. Според него е интересно, че „Ислямска държава" или източник, който се идентифицира като „Ислямска държава", притежава скорошна снимка на стрелеца.

Мрачно напомняне

При обръщението си пред нацията в сряда вечер, канадският министър-председател Стивън Харпър побърза да свърже стрелбата в парламента с убийството на канадския войник по-рано през седмицата, за което е отговорен „вдъхновен от „Ислямска държава".

„Събитията от тази седмица са мрачно напомняне, че Канада не е имунизирана към онези терористични атаки, които виждаме на други места по света", каза Харпър и призова за борба срещу терористичните организации, които ужасяват хората в други държави и искат да пренесат диващината и на бреговете на Канада.

Миналата седмица канадските служби идентифицираха 130 души, които са напуснали страната, за да се включат в терористични дейности. 80 от заподозрените в подобни дейности са се върнали в Канада. И все пак службите подчертават, че това не означава 80 обучени войници от Ирак и Сирия.

Ръководителят на канадската полиция Боб Полсън отбеляза, че има 63 разлседвания по подозрения за тероризъм срещу 90 души. Но предупреди и, че канадците няма за какво да се тревожат, защото все още не е потвърдено да има връзка между събитията от последната седмица.

Общото между двата случая

И двамата нападатели са родени в Квебек и са живели в Канада, преди наскоро да приемат исляма. И двамата са познати на полицията заради различни провинения. И двамата са подозирани в присъединяване към джихадистка групировка. Както Майкъл Зехаф-Бибо, така и Мартин Руло са определени като високорискови пътници, затова паспортите и на двамата са отнети.

Основният въпрос, който стои пред канадските власти, е дали мъжете са получили някаква помощ от „Ислямска държава" или друга терористична организация, или са действали самостоятелно.

В четвъртък, преди стрелбата по парламента, Канада повиши нивото на заплаха от терористични атаки от „ниско" към „средно", позовавайки се на „общите приказки" за „Ислямска държава" и Ал Кайда.

В хода на разследването ще станат ясни и провалите в системата за предотвратяване на атаките.
Канадските и американските власти работят съвместно, а министър-председателят на Канада е разговарял с Барак Обама по телефона за случая. Канадските власти са във връзка с колегите си от ФБР.

Във вторник шест канадски бойни самолета се включиха в битката срещу „Ислямска държава". Към момента не може със сигурност да се твърди дали това има общо с двата терористични акта от тази седмица. Но със сигурност Канада може да се окаже опасана от джихадистка мрежа, която се започва във виртуалното и завършва със стрелба.

Новините

Най-четените