Кой ще се уплаши пръв

Последните заплахи на Ким Чен Ун, отправени към САЩ, може да са дори още по-апокалиптични от тези на Ким Чен Ир. Но администрацията на Обама все още вярва, че севернокорейският лидер просто следва страница от заветите на баща си.

Висш представител на американската администрация описа доказалата се като работеща стратегия по следния начин: "Говориш агресивно и плашиш хората. След това продължаваш с някакъв вид провокация. След това, в избран от теб момент, отстъпваш, сваляш оръжието и казваш: "Печелим този рунд. Какво ще направите за нас?" 

Класическият цикъл на провокация и изнудване от страна на Северна Корея 

Американските висши държавни служители не могат да гарантират, че Корея ще действа по същия начин и този път. Те очакват някакъв тип тактически действия от Севера, под формата на каквото и да е - от атомни изпитания, до кибератака или обстрел на Южна Корея.

Те обаче изтъкват естествените биоритми в Северна Корея, които показват, че режимът не може да поддържа дълго настоящото темпо. Доколкото пролетният земеделски сезон настъпва след няколко седмици, севернокорейските войници ще се наложи да се върнат по полетата, а режимът ще бъде принуден да избира между обучения по обстрел на хартиени мишени на САЩ и изхранването на собствения си народ.

"За момента не смятаме, че той ще се отклони твърде много от този модел," заяви същият източник за новия севернокорейски лидер. "Може би ще стига до повече крайности и ще отправя по-остри заплахи, които в момента изглеждат сериозни, но голяма част от случващото се се опира на вътрешните нужди на Севера.

В един момент всичко това ще свърши, защото те имат нужда от помощ. И очакваме тогава да започнем да чуваме една любезна Северна Корея, молеща за икономически помощи. Ако можем да стигнем дотам без реално кръвопролитие, сегашните им войнствени пози не са повод за реално притеснение".

Като цяло диктаторите не са склонни към самоубийство и висшите американски политици смятат, че Ким Чен Ун не е толкова по-различен. Тъй като основната му цел изглежда да остане на власт, според тях той вероятно осъзнава, че да предизвиква гнева на най-голямата военна сила в света, не е най-умният ход. Според анализаторите, баща му е знаел добре къде точно минава границата на търпението на САЩ.

Въпреки това американците все пак се презастраховат, заставайки твърдо зад Южна Корея

И все пак, тъй като САЩ не могат да бъдат напълно уверени какви са намеренията на режима и не са сигурни, че Ким няма да поеме зле пресметнат риск, Вашингтон се налага да действа по защитна стратегия.

САЩ засилиха военните учения с Южна Корея с демонстрации на сила, които включваха прелитания на способни да носят ядрено оръжие стелт-бомбардировачи B-2, огромни B-52 от студената война и стелт-изтребители F-22 Raptor. И ако Северна Корея продължава да си позволява все по-страховити заплахи, САЩ ще преместват самолетоносачите си все по-близо до севернокорейския бряг.

"Проблемът с Ким Чен Ун е, че той е изключително млад и много импулсивен. "Той може да се доближи до ръба, да се препъне и да падне през него", казва Виктор Ча от американския Център по международни стратегически изследвания. "Може би САЩ му заявяват: "Ще ти покажем къде е границата, ако случайно не знаеш къде е"."

До голяма степен тези ходове целят да изпратят послание до региона, че САЩ ще защитава своя съдружник Южна Корея. Но колкото и сериозни да са тези стъпки, властите ги наричат "умерени". По техни думи, САЩ биха могли да изпратят самолетоносач с атомно оръжие, за да преодолеят последните заплахи на Севера.

Вместо това, в опит да защитат шансовете си за дипломатическо решение след като последният младежки каприз на Ким приключи, администрацията на САЩ е положила големи усилия, за да демонстрира ясно, че военните й ходове са единствено форма на защита. 

"Трябваше да предприемем някакви стъпки"

"Изправени сме пред непредвидим лидер, действащ с по-бързи темпове на провокация от баща си, без никакви индикации, че знае кога да отстъпи, така че беше неизбежно да действаме," коментира друг представител на висшата американска администрация.

"Но освен това не бива да забравяме, че Ким Чен Ун върви по нов път - и че Северът ще обяви някакъв вид прекратяване на огъня, а след това ще заяви, че е готов за преговори. И трябва да сме в подходяща позиция с Китай и Южна Корея, за да сме готови за това".

Експертите предричат естествена повратна точка в дипломацията, когато военните учения на САЩ и Южна Корея приключат в края на април. Държавният секретар на САЩ Джон Кери следващата седмица заминава за Азия, след което предстои визита във Вашингтон на южнокорейския президент Пак Кън Хе.

Китай, където наскоро бе избран нов президент, със сигурност ще изпрати свои представители във Вашингтон за  преговори преди ежегодния стратегически и икономически диалог между САЩ и Китай през лятото. 

Самият Кери е положително настроен за перспективите за дипломатическо решение

Въпреки че обяви, че САЩ са готови и способни да защитят себе си и съюзника си Сеул от заплахите на Северна Корея, американският държавен секретар говори преди два дни и за дългосрочната цел за подобряване на отношенията между двете Кореи. Освен това коментира, че Вашингтон все още е готов да се върне на масите за преговори със Северна Корея, ако режимът прекрати неадекватното си поведение.

"Те имат избор. И този избор е да встъпят в преговори за ликвидиране на атомното оръжие", заяви Кери. "И да започнат да се концентрират върху нуждите на населението си; ние ясно показахме, че сме готови да им помогнем с това, ако съобразят поведението си с изискванията на ООН и световната общност". 

Това не означава, че САЩ или Южна Корея обсъждат някакви изгодни условия за Северна Корея в близко бъдеще

Никой не е особено оптимистичен, че страната ще поеме такъв ангажимент, откакто Ким Чен Ун дойде на власт и наруши т.нар. "споразумение от високосния ден" да прекрати изпитанията на атомно оръжие и ракети с голям обхват в замяна на хуманитарна помощ.

Висшите представители на администрацията коментират, че очакват затишието в опитите да бъде върната Северна Корея на масата за преговори да продължи.

"Консенсусът е, че това, което ние и Южна Корея сме предлагали преди на севернокорейците - като реактор с олекотена вода, няма да се случи скоро," заяви висш американски представител. "Но ще има момент, когато ще бъдем готови да осигурим хуманитарна помощ".

Джон Парк от американският Институт за мир обаче предупреждава, че да се разчита на стари анализи на поведението на Северна Корея е твърде опасно. Скорошните изявления на Пхенян, че атомната му програма не е разменна монета според него подсказват, че Северна Корея е поела нов курс, според който има сериозни намерения да се превърне в атомна държава.

"Северна Корея не проявява видим интерес към преговори в този конкретен момент, а по-скоро към развитието на своята атомна програма," констатира той. "Това е много сложна игра на заплахи с много високи залози. И ако искаме да победим в играта на заплахи, най-ефективният начин е да не отстъпваме от курса си. Севернокорейците поне засега не показват планове да отстъпят. Въпросът е единствено кой ще се уплаши пръв."

#1 Оня Дето Го Трият 05.04.2013 в 15:20:33

"...В един момент всичко това ще свърши, защото те имат нужда от помощ...." Братята севернокорейци да не се притесняват. Ще им пратим подкрепления от този форум. Сещам се за няколко, които душа и сърце дават за каузата

#2 Starija hush 06.04.2013 в 04:43:01

Режима не е в състояние да задаволи и реши икономическите проблеми на държавата.Спасението им е обединение с юга или да паднат от власт с престиж от военек конфликт.Милиардите които са натрупали по Китаиски банки им стигат за 10 поколения.За какво им е повече власт?Нема логика.Така половината кореици ще имигрират в Китай а другата в южна Корея и проблема с глада им е решен.Но този пениз е познат за САЩ и затова се въздържат да ги гръмнат невасисимо,че заслужават с провокаците.Да ти се натресат 20 милиона гладни кореици си е бая проблем за бюджета.

Новините

Най-четените