В продължение на 16 дни мистерията със самолета, който изчезна на 8 март на път от Куала Лумпур към Пекин, беше топ тема във всички български и световни медии и този случай за пореден път постави въпроса доколко медиите в България могат да разчитат на експерти, подготвени да коментират голямо събитие със световен отзвук.
Днес стана ясно, че самолетът на Malaysia Airlines, е потънал в Индийския океан. Авиокомпанията и малайзийските власти подходиха внимателно - първо информираха близките на загиналите, след това направиха официално изявление пред журналистите.
Какво виждяхме в предишните дни?
В CNN журналист представи на зрителите възможностите за съдбата на самолета в голямо виртуално студио и със сериозен тон, както подобава на ситуацията, описвайки различните сценарии.
В България, в 3D студио, журналистка показваше с енергично ръкомахане и широка усмивка „късчетата надежда", визирайки открити предмети в океана, вероятно отломки от разбития самолет. Надежда за кого?
BBC покани за коментар Чесли Сълънбъргър - пилотът, който успя да приземи самолет в река Хъдсън. В България ситуацията обсъждаха пилоти и експерти в разкриването на авиационни произшествия. И днес се изказваха специалисти: единият, бивш служебен министър на транспорта, предположи, че е възможно самолетът да е „свален" и никоя държава да не си признава, за да няма „застрахователно събитие" и авиокомпанията да не бъде обвинявана (?!). Другият - често канен експерт, преди няколко дни първо обяви Malaysia Airlines за немарлив оператор, а тази сутрин разказа крайно непремерен виц за изчезналия самолет (виж вдясно).
Трети предположиха тестването на нов вид оръжия. А четвърти играха на сигурно и повтаряха теории, които чуждестранни пилоти вече са представили.
Може би е добре, че повечето български медии отразяваха ситуацията предимно по информация на чуждестранни медии. Ако за събития като тези в Украйна може да се разговаря с украинци или да се пратят кореспонденти, за да предават информация от центъра на събитията, то проблеми като изчезването на самолета изискват повече от хубаво студио - изискват анализи на експертно ниво, които вероятно е трудно да бъдат направени.
От години едни и същи лица коментират важните събития - няколко социолози, няколко политолози, отделни икономисти. Ако събитието е вътрешнополитическо - изброените плюс депутати, ако е външно политическо - стигаме само до политолозите и социолозите. Експертите липсват.
Ако се случи нещо по-голямо обаче, как може да бъде адекватно отразен проблемът? Трагедията с полет MH370 показа - много трудно.