50 години от първия полет на човек в Космоса

По повод юбилея от половин век, Москва разсекрети документи от първия полет, които разкриват любопитни детайли.

Например бащата на руската ракетна програма Сергей Корольов се притеснявал дали Гагарин ще има достатъчно храна в капсулата.

"Имаш колбас, бонбони и мармалад за чая", заявил Корольов чрез радиовръзка малко преди началото на полета. "Важното е, че има колбас, да върви с водката", пошегувал се в отговор Гагарин.

Повечето от фактите са били записани на бордовия магнетофон, поставен в капсулата на "Восток-1".

Друг източник на данни са записите на трите радиостанции, чрез които се е поддържала връзката между ракетата и Земята. 

До знаменитото "Поехали" при старта на 12 април 1961 г. стенограмата съдържа близо два часа разговори. 

- Юрий Алексеевич, значи, искам да ви припомня, че остава една минута до шестминутната готовност преди да началото на полета, така че не се вълнувайте, - напомня за всеки случай на Гагарин Корольов. 

- Разбрах ви, аз съм напълно спокоен, - отговаря първият в Космоса. 

При подготовката на изстрелването се чува и реплика, която свидетелства, че не всичко е вървяло толкова гладко. 

- Сложи онази лепенка, че забравихме да запоим това нещо, - казва някой, който е отбелязан в стенограмата като "Неизвестен". За какво става дума в записите не се уточнява. 

След това Корольов съобщава на Гагарин, че входният люк ще бъде свален и поставен наново, тъй като "един от контактите не се затвори". 

- Разбрах. Люкът е отворен. Проверявам сигнализаторите, - отговаря невъзмутимо Гагарин. 

Преди полета космонавтът непрекъснато си тананика мотиви от любими свои песни. 

Две минути преди старта запява "Летете, гълъби, летете". 

Следва запалването на двигателите и "Восток" се отделя от земята под знаменитото гагаринско "Поехали".

Така на 12 април 1961 г. в 6.07 часа от стартова площадка №1 на космодрума Байконур е изстрелян "Восток-1". 

В следващите 20 секунди записът е изпълнен с шумове и смущения, а накрая се чуват и първите думи на Гагарин по време на полета. 

- "Заря-1", тук е "Кедър". Всичко протича нормално. Шумът в кабината е слаб. Състоянието ми е добро, усещам пренатоварването, вибрацията, но всичко е нормално, - докладва космонавтът от носещата се с невероятна скорост ракета. 

- Тук е "Заря-1", - отговаря Корольов. - Всички ние ви желаем успешен полет. Наред ли е всичко?

- Благодаря! Довиждане! До нови срещи, драги приятели! - казва Гагарин. В последвалите мигове космонавтът хладнокръвно докладва какво се случва на кораба и как се чувства самият той. 

Накрая ракетата излиза в орбита и Гагарин вижда Земята от Космоса с помощта на оптическия прибор "Взор". И започва историческото му описание: 

- "Заря-1", тук е "Кедър". Виждам Земята. Виждам реките, релефите, добре различими са, видимостта е добра. Виждам ви отлично, но не виждам звездите на небето, - докладва той. 

- Чувството на безтегловност е приятно, всичко плува, - записва магнетофонът думите на първия човек в Космоса. 

След това "Восток" попада в радиосянка и връзката прекъсва за кратко. 30 минути по-късно - в 10.55 ч, Гагарин се приземява в степта недалеч от крайволжкия град Саратов.

#1 Надя Танеф 12.04.2011 в 10:31:11

50 години само ни делят от онзи 12-ти април, а колко колко напред е днес човечеството в опознаването на Космоса.

#3 Надя Танеф 12.04.2011 в 11:46:07

Дали?

#5 goshu 12.04.2011 в 12:49:29

>Дали ? Ето ти интересно четиво http://www.silicon.com/management/public-sector/2010/09/25/space-exploration-the-computers-that-power-mans-conquest-of-the-stars-39746245/ Какви двигатели се изполват преди 50 години и сега ? Все същата тъпотия с изхърляне на маса . Ракетите носители са си 80% същите. Има разработки на йонни двигатели, които могат да се изполват само извън пределите на слънчевата система (които пак изхвърлят маса за да се получи импулс) и за да развият прилична скорост им трябват години ускорение. Да не говорим за гравитацията, че още не знаем как да я контролираме. Знаем само как се проявява. Човек не може да живее добре при липса на гравитация. Ако човечестовото иска да се експандва към космоса, трябва доста да се развият рехнологиите.

#6 thaddeus 12.04.2011 в 13:03:15

Валери, Програмата Аполо продължава 14 години и преизпълнява основната си цел, да изпрати хора на луната, да извърши редица експерименти и да достави материал за анализ. След края на програмата НАСА започват да гледат по-напред с проекта Констелейшън, ако не ме лъше паметта обаче този проек е замразен от миналата година.

#7 pueblo 12.04.2011 в 13:24:13

- Благодаря! Довиждане! До нови срещи, драги приятели! - казва Гагарин. В последвалите мигове космонавтът хладнокръвно докладва какво се случва на кораба и как се чувства самият той. тоя пичмай не е знаел,че след 30 мин ще се изтрещи в степта и защо са го пратили в космоса рано ,рано....?6-07?да го уеба....

#8 pueblo 12.04.2011 в 13:26:48

оооооооооо,кака надка е компетентна и по космическите ситуации,да го уеба...

#9 Надя Танеф 12.04.2011 в 13:44:50

goshu, благодаря. Имах нещо друго пердвид, но както и да е.

#10 fALLEN 12.04.2011 в 14:29:48

валери, не се излагай като неграмотен лумпен - кацали са много пъти... идиот...

#11 pueblo 12.04.2011 в 14:45:26

Фолен,кое те кара да мислиш,че валери е грамотен лумпен?

#13 thaddeus 12.04.2011 в 16:22:05

@Bichkiiata Милсиш ли че ако американците не бяха казцнали на Луната, Корольов и Хрусчов щяха да си мълчат. Опааа май не помислихме за Руснаците ама може и те да са замесени в плана за "великата имама" ти ще кажеш. Руснаците искрено се смеят и забавляват на тази конспиратовна теория, има си и мнения изписани от самите тях.

#15 thaddeus 12.04.2011 в 19:29:02

Дам всеки може да си вярва във всичко, аз само ти казвам че е логично руснаците да писнат. Противно на очакванията те подкрепят и не оспорват кацането на луната. Има си документи. А забравих има едни хорица в една обсерватория, с един лазер измерват разстоянието до Луната, те също имат какво да кажат. Абе кво да ти кажа и на мен са ми интересни понякога конспиративните теории, ама тази не издържа.

#16 Оня Дето Го Трият 12.04.2011 в 20:33:28

Не харесвам конспиративните теории и да търсиме под вола теле във всичко, но винаги ме е озадачавало как във времената, когато "немаше ни GSM-и, ни Интернет" хората се разхождаха по Луната, а 50 години по-късно сякаш има затишие..... В смислък, като се замисля колко допотопна беше техниката около нас преди 10-15-20 години, да не говорим за 50, сега колко е напред всичко.....би следвало да се очаква сега на Луната да гъчканица като в МОЛ

#17 fALLEN 12.04.2011 в 21:31:40

най са ми любими конспиративните дебили.

#18 thaddeus 12.04.2011 в 21:36:44

Човека дето го трият, Принципно първите комуникационни сателити са изведени в орбита още в началото на 60-те а 70-те години вече си има сателитна телевизия и телефония, GPS се появява тогава, колкото и налудничево да звучи. Винаги технологиите от космическата и военна индустрия влизат в потребителския сектор със закъснение. Повярвай не са били толкова зле хората, а техниката е била актуалната с която са разполагали и е била най-доброто за момента. А да използвали са секстант, мисля че знаеш за този уред. Изпращането на пилотирани екипажи до Луната вече няма смисъл, сега целта е Марс, но проблема винаги е бил не как да изпратиш човек там, а как да го върнеш. Има много писано по тези въпроси и ако се интересуваш в тубата има страшно много видео.

#19 Оня Дето Го Трият 12.04.2011 в 22:08:55

Не сравявам военната (космическата) техника с цивилната. И децата знаят кое е водещото.... Казвам, че ако в моя дом техниката е дръпнала много напред, в същото съотношение би трябвало да е дръпнала и космическата спрямо онази космическа от преди 50 години. И затова ми е чудно що няма наплив в небесата..... не търся конспирации, но за 50 години доста повече народ ми се струваше, че трябва да е трамбовал по Луната примерно...

Новините

Най-четените