Ще изчезнем ли като маите

Има много неща, които не са успели да изтребят маите от лицето на земята: астероидни удари, мощни земетресения и катаклизми, предричани от шаманите и отбелязвани в древните им календари.

Това, което ги убива, вероятно е нещо далеч от митовете, но твърде познато на съвременните цивилизации: промените в климата. Ако искате да разберете какво ни чака в идните десетилетия и векове, погледнете какво се е случило на една от най-великите световни култури преди едно хилядолетие.

Това е заключението от ново проучване, коетоq макар да звучи като поредната холивудска апокалиптична драма, е подкрепено от разумни и плашещи научни аргументи

Пътят на възхода и падението на маите е добре познат: цивилизацията се появява около 1800 година пр.н.е. в Централноамериканския регион, който сега включва територията на днешна Гватемала. Културата им се разраства бавно до около 250 година сл.н.е. В този момент започва голяма експанзия на културата, позната на археолозите като Класическия период, която продължава до 900 година и поражда архитектурните, политически и текстови артефакти, които изумяват учените и до днес. Упадъкът на цивилизацията започва около 800 година и води до финалния колапс на маите 300 години по-късно.

Пътят на маите далеч не е гладък и спокоен -

съществували са турбулентни периоди на несигурност и влошаване дори по време на Златната ера. Великата колония Ел Мирадор например, която някога е била дом за 100 000 души, се срива около 300 година сл.н.е. Между 5 и 8 век сл.н.е. са направени много от плочите с писания, които предоставят голяма част от информацията за начина, по които маите са живели и работили. Изведнъж, обаче, от 775 година сл.хр. нататък, броят на тези текстове е намалял с около 50% - което само по себе си също е показател за западащата култура.

Съществуват редица теории за това на какво се дължат тези цикли, като сред най-споменаваните е и теорията за промяната в климата

Колкото по-хубаво е времето от година на година - с много дъждове и относително стабилни и предвидими температури - толкова по-добре се отразява това на посевите, а по този начин и на разрастването на културата и икономиката. Откритите текстове загатват за спадове в производителността, вероятно свързани с климата, които съвпадат с неспокойни поколения, ала досега така и

не съществува точен метод за потвърждаване на тези писания.

Анализаторите на езерни седименти могат да извлекат точно данни за нивата на сяра, кислородни изотопи и други атмосферни белези за различните етапи от историята, които разкриват много за дъждовете и други променливи от особено значение. Проблемът е, че самите маи често несъзнателно са изменяли тези седименти чрез обезлесяване - в това число и мащабни изгарания на площи - и риболов.

Затова и антропологът Дъглас Кенет от Щатския университет в Пенсилвания, ръководител на международен изследователски екип от САЩ, Белиз, Швейцария, Германия и др. решава да се обърне към друг, по-малко уязвим източник на доказателства: сталагмитите в пещерите. Част от дъждовете, абсорбирани от земята в продължение на векове, са прониквали в пещерите и постепенно са довели до образуването на сталагмити.

Кислородните изотопи, съдържащи се в дъждовната вода, могат да послужат за индикатор за влажността на даден регион във всеки един исторически етап

Както съобщават Кенет и колегите му в последния брой на изданието за наука Science, те насочват своето изследване към пещерите в джунглите на Белиз, които обхващат 1.5 км от едно особено важно селище на маите и 30 км от три други такива колонии. През 2006 година учените взимат проби от 56-сантиметров сталагмит от една от пещерите. Познавайки темповете, с които се развиват сталагмитите, учените са могли да изчислят, че най-горните 415 мм от образуванието са започнали да растат някъде около 40 година преди Христа. Всеки 0.1 милиметър отговаря на половин година. Това е изключително фин начин за проследяване на историята - и анализите са довели до някои изключително детайлни заключения.

Всяка от сушите, които са продължавали повече от няколко десетилетия, се е появявала в периода между 200 и 1100 година сл.н.е. и е

съвпадала с борбите и катаклизмите в културата на маите.

Например в периода между 640 и 660 година е имало много сухи периоди, а по същото време са се водили и много войни, което изглежда логично за една култура, разчитаща на променливите ресурси за своето оцеляване. Сушите от 820 до 870 година по подобен начин се свързват с поредния период на размирици, както и разпадането на местни управляващи органи. Упадъкът в историческите текстове започва скоро след още един период на жестоки суши, а самият колапс на културата на маите директно кореспондира с най-тежкия период на засушаване между 1020 и 1100 година.

Като цяло, обяснява Кенет, най-щедрият период по отношение на валежите по време на хилядолетието, в което са живели маите, е между 450 и 660 година

"Обилните валежи водят до разрастването и процъфтяването на градове като Тикал, Копан и Карасол," разкрива той. "Новите данни за климата показват, че този период на изобилие е последван от цялостна тенденция към засушаване... която предизвиква упадъка в селскостопанската производителност и допринася за социалната фрагментация и политическия колапс".

Разбира се, причината за климатичните промени, които водят до изчезването на маите,

не се дължи на дейността на хората,

тъй като тяхната култура е процъфтявала, а след това и загинала много преди индустриалната епоха. Вместо това, тези катаклизми са причинени от комбинираните ефекти на феномена "Ел Ниньо" и промените в североизточните и югоизточните екваториални ветрове, познати като вътрешнотропична зона на конвергенция. "Предходните условия, стимулиращи развитието на обществото и експанзията на населението спомагат за последвалия стрес сред майското общество и фрагментацията на политическите институции", обяснява ученият.

Това не би трябвало да успокоява намаляващите редици на съвременните експерти, отричащи промяната на климата с аргумента, че настоящите проблеми с климата на планетата са просто естествени флуктуации

Тенденцията към засушаване в периода на маите се е развивала в продължение на векове. Това, което ни се случва в момента, е

най-бързата и краткосрочна вариация -

феномен, който първоначално е предвиден в климатичните модели още преди 40 години и до момента действа точно "по график". Маите не са разполагали с такава сила да предвиждат събитията и със сигурност не са били способни да ги избягват и поправят. Ние можем да направим и двете, а урокът, който ни дава това проучване, е че може би ще се наложи да платим непосилна цена, ако изберем да не предриемем никакви действия. Както доказват и маите, няма култура, която е твърде голяма, за да се провали.

#1 Ицо 13.11.2012 в 09:33:32

Ебаси тъпата статия. Тоя дет я е писал ако се мисли за учен - много се е заблудил. Всъщност може да е учил, ама е останал тъп. Нищо не може да се направи против алчността на хората. Няма сила която да спре потребителското мислене, а точно това води до замърсяването на околната среда и до глобалното затопляне. Щом и китайците почнаха да карат коли ... индийците също се развиват... Бразилия си изсича дъждовните гори .... а точно там е бедата - пренаселването на Земята. Човечеството е като рак за планетата Земя в момента. И е неизбежно Земята така да се промени че да измре по-голямата част от живота на Земята. Въпрос на време е това да стане. А дали част от хората ще оцелеят ... зависи доколко ще напредне науката.

#2 fata morgana 13.11.2012 в 10:05:31

Преди време ми се случи да ходя на един рудник. И там има едно насипище от медна руда, което се излужва с разтвор от сярна киселина 10%, за да се извлича мед. Насред сярната киселина беше избуяла трева. На едно хвостохранилище пък, където във водите плуваше цялата менделеева таблица, една патица си отглеждаше малките. Недалече от Чернобил като се мине една зона наречена Червената гора, където наистина има само пустош и радиация, малко по нататък цялата природа се е възстановила с необичайни темпове - буйна растителност, животински свят какъвто даже преди това не е имало. Животът си намира пътя.

#3 lele male 13.11.2012 в 11:59:01

За други народи не знам, ама ние българите сме кораво племе и съм твърдо убедена, че няма да изчезнем! Даже краят на света ще празнуваме! Два пъти! По стар и нов стил!

#4 Bobby_gBG 13.11.2012 в 12:40:56

То този "край на света" ще си го празнуваме, ама стигне ли се до момента в който ще изчезва човешката раса - по него време българи вече няма да има.

#5 Borracho 13.11.2012 в 12:45:01

Ще изчезнем разбира се. Чета как вече по селата, имало толкова много мъже сами, щото жените са по-смели и се махат от кочината, а по селата оставали смъжете, безделници дето пият от сутринта. И тея български мъже познали масово да си взимат циганки за жени. Ще изчезнем разбира се, а тази хубава земя ще се изсече, изсмуче и ограби от нашите евро-атлантически "приятели".

#6 Ben Dover 13.11.2012 в 13:37:34

Няма как да изчезнем.Ние еволюираме даже.Вече сме циганите на Европа.Пък циганите са като хлебарките.Оцеляват винаги.Като дойде апокалипсиса ще я превземем Европата и ще я кръстим ЕвРома.

#7 Антикомунист 13.11.2012 в 18:16:00

Важното е да изчезнат комунистите и техните разновидности - антиглобалисти,националисти,атакисти и всякакви такива глисти. Останалото са подробности в пейзажа.

#8 arduino 13.11.2012 в 20:45:53

Естественно че ще изчезнем.Това не подлежи на съмнение.Всеки ден изчезват по няколко представители на животинския и растителния свят.Те са преживяли своето начало, възход ,разцвет и залез до неизбежния край.Човекът е обикновен биологичен продукт на природата.Отличава го това че той притежава РАЗУМ.Този разум той го е получил съхранил и развил във времето. Като че ли някакъв всемирен свръх разум така е подредил нещата в пространството и времето че се е създал живот на земята при който човекът ена върха на хранителната верига.Благодарение на гигантския метеорит унищожил динозаврите човекът е получил шанса да владее тази планета.Само че и капацитетът му на живот на планетата е ограничен.За да се съхрани РАЗУМА е необходимо той е необходимо да създаде по съвършенно и по разумно същество от него.Това е роботизираната технология на нано,МЕМС и макро ниво.Разумът му ще бъде онова свързващо звено между космическия и сегашния човешки разум. Да не забравяме че свръзката между човешкия и всемирния разум е бил държавна политика хилядолетия наред и технологиите на древните до сега ни изумяват.Пирамидите в Гиза са тези сврзващи звена погълнали колосални финансови и човешки средства.Но не са само те.Огромни пирамиди има в Китай,Мексико Нубииската пустиня и на много места в Андите.Сега впрягайки своя потенциал съвременното човечество се подготвя за своя край използвайки последните достижения на своето знание.Крайната цел на това е човешкия разум да се слее с всемирния.

#9 Мокана 13.11.2012 в 22:53:05

Само една малка поправка. Маите изобщо не са изчезнали. По данни от преди десетина години наброяват 7 милиона и населяват Юкатан, Чиапас, части от Гватемала, Хондурас, Белиз и Салвадор. Говорят си и собствения език.

#10 dedogo6 13.11.2012 в 23:06:37

Последното, което гледах по нешънъл географик беше , че майте са измрели от болести, ама нещо фактологията на филмчето куцаше. За България и българите ( и за мене си) не се плашим, ние и да пукнеме, няма да можем да се разложим, щото алкохола дет сме го изпили, и е-тата дет сме ги изяли, няма да ни го позволят...

#11 dedogo6 13.11.2012 в 23:08:22

бах мааму, "майте" да се чете "маите"... , пак пиша глупости да го е*а

#12 Чарли Шийн 14.11.2012 в 16:51:20

Мисля че най-лошия момент ще е свързан с нефта и пълната зависимост на Запада (вкл ние) от тази евтина енергия. Просто цената ще скочи прекалено рязко, за да имаме време да го заменим пълноценно. Това ще направи живота в града толкова скъп, че милиони хора без земя ще останат изведнъж без храна и работа. Всеки може да се досети какво следва. Дори мисля, че този момент ще настъпи в следващите 10-15г, колкото и САЩ да се опитват да го отложат чрез отпушване на диктаторски нефт държави...

#13 паяка 14.11.2012 в 17:16:25

Едно зайче отива в ресторанта: - Имаш ли шкембе? - Имам. - А имаш ли свински врат? - Имам. - А свински бутове? - Имам. - Леле! Сигурно си много грозен!

Новините

Най-четените