Народът в лицето на Станка Златева може да победи само във VIP Brother.
Гледайки разполовения екран в събота, 16 ноември - отляво картинка от митинга на Доган, Местан, Станишев и сие, отдясно - картинка от митинга на Борисов и сие, изведнъж се запитах каква изобщо е разликата между лявата и дясна картинка.
Има поне 7 съществени причини никой в България да не вярва в условните дефиниции "ляво", "център" и "дясно", по които би следвало да разграничаваме БСП, ДПС, ГЕРБ - партиите, управлявали България през последните 12 години.
11. Субсидиите за тютюнопроизводителите.
България неизменно отделя средства за тютюнопроизводителите - преимуществено електорат на ДПС, във всеки свой бюджет под формата на национални доплащания.
За последните 2 програмни периода на ЕС - 2007-2013 и новия 2014-2020 г. няма договорено подпомагане на тютюнопроизводството. Просто тютюнът не е в списъка на земеделски култури, които ще получат европари.
Така години наред България заделя по 73 млн. лева за субсидиране, въпреки стихналите вече обещания на ДПС, че ще помогнат на тези хора да се насочат към алтернативно земеделие. За 2014-а парите вече скачат на 100 милиона лева.
И макар у нас да има земеделски отрасли, които със сигурност са значително по-важни не само за поминъка, но и не накърняват здравето на хората, властта, без значение лява/дясна, отделя милиони бюджетни средства именно за тютюна.
10. Информационната система на НЗОК, чието начало беше положено... в края на 1999 г.
Настоящият шеф на НЗОК - д-р Румяна Тодорова, оглавяваше касата и в мандата на тройната коалиция - 2005-2009 г. При кабинета НДСВ-ДПС на този пост беше д-р Димитър Петров.
В мандата на ГЕРБ Касата имаше двама управители - Нели Нешева и д-р Пламен Цеков.
Всеки един обещаваше доста гръмко най-сетне тази система да бъде готова. Нищо не се случи.
9. Нито едно правителство не спазва националните здравни карти, които създава - и така не регламентира и разрастването на частните болници, нито оголването на цели райони в България без лични лекари, специалисти и лесен достъп до спешна помощ.
Всеки един здравен министър създаваше своя национална здравна карта. За нея биваха харчени хиляди левове, те биваше приемана за сведение - и толкоз.
Никой не се осмели да промени модела на финансиране на болничната помощ чрез клиничните пътеки, нито самия модел на здравеопазване чрез лични лекари. Нито радикално да промени схемата, по която се договарят и заплащат лекарства от НЗОК.
8. Плосък данък.
Известно е, че плоският данък беше въведен от условно нареченото "ляво" правителство - кабинетът Станишев.
За почти всички, докарани на "левия" митинг на 16 ноември той е в ущърб - повечето от тях са нископлатени хора в категорията доходи до 500-600-700 лева. За тази категория доходи прогресивното данъчно облагане е по-добро, тъй като ще ги оставя с по-големи нетни доходи.
Но настоящото управление се отказа от ревизия на плоския данък, въпреки намеците по време на предизборната кампания.
7. Партийната субсидия, НСО, безотчетните пари на депутатите.
Когато става въпрос да бранят екстрите си, те всички се обединяват. Поради това субсидиите за парламентарно представените партии и тези, взели над 1% от гласовете на последните избори остават сред най-високите в ЕС, при това в най-бедната страна от общността.
Депутатите продължават да получават тези пликове с пари, които наричат "представителни". Те не се облагат с данъци. Сумата доближава 4.5 милиона годишно. За всеки депутат това означава над 1400 лева всеки месец към заплатата му. Тази несмущавана от никого парламентарна практика тече вече 16-а година.
Никой от управляващите не поставя под въпрос необходимостта от съществуването на НСО, с нейните лимузини, гардове и властово обгрижване. Дори не се обсъжда необходимостта от намалявянане на "подопечните" й.
6. При всяко правителство се раждат намерения за "борба с монополите" и ограничаване на своеволията на банките чрез промени в закони и засилване на държавните регулатори.
Всички те угасват без никакъв ефект. Комисията за защита на конкуренцията действа пост мортем и не нарушава свободното съществуване на онези с "господстващото положение".
5. Фантомите в избирателните списъци.
Почистете избирателните списъци от мъртви души най-сетне.
4. Интеграцията на ромите.
Без коментар. Днешните също ще останат в тази грозна история на ромското изключване със своя нелепа поредна стратегия.
3. Липсата на морал.
Матрицата на партийната машина е такава, че възпроизвежда хора без никакъв - или критично нисък минимум морал и социална чувствителност.
Погледнете хората, които стоят по партийните върхове на големите партии в България, без значение леви или десни - милионери и мултимилионери, (не вярвайте на декларациите пред Сметната палата). Сравнете ги с партийните лидери в Старата Европа.
А сега погледнете електората им.
2. Медиите на Фамилията - и лицето Делян Пеевски.
Фамилията започна да създава медийната си група при НДСВ-ДПС, укрепна и всячески подкрепяше властта на Тройната коалиция, разрасна се и всячески подкрепяше ГЕРБ,
В този смисъл те са надпартийни. В този смисъл са винаги на власт. Значи...
1. Отказът от реформи.
Отказът от реформи и продължаване на статуквото, като просто "техните" се заменят с "наши". Така в действителност нещата остават по старому.
Отказът от реформи е гробището за всички системи - правосъдната на първо място.
Това е най-съществената прилика между управлявалите ни три последни правителства. Така че без значение какво и кого виждате на трибуната на картинката. Под тях хората са еднакво омерзени, унили и отчаяни.