Руският президент Владимир Путин едва ли е подозирал, че събитието, което искаше да превърне в триумф на волята и политиката си - олимпиадата в Сочи, за която са похарчени главозамайващите близо $50 млрд., може да претърпи крах.
Бойкотът, който обявиха от Белия дом, както и още държавни лидери, които няма да присъстват нито на откриването, нито на закриването на Игрите в Сочи, има опасност да се разрасне заради заплахата от тероризъм. Реална след атентатите във Волгоград.
Австралия се колебае
Австралийските спортисти може и да не участват в Олимпиадата в Сочи, която се открива на 7 февруари догодина. Това става ясно от изявление на министъра на външните работи Джули Бишъп.
Пред The Australian тя казва, че окончателното решение ще бъде взето след консултации с руските власти.
Не искаме да лишим нашите спортисти от възможността да участват в спортно събитие, за което са се готвили в продължение на няколко години, но тяхната безопасност и безопасността на техните семейства за нас е от първостепенно значение, заявява министърът.
Допреди втория терористичен акт във Волгоград, Астралия не смяташе да забрани на спортистите си да участват в Игрите. Получихме гаранции от най-високо ниво в руското правителство, че мерките за безопасност в Сочи ще бъдат особено затегнати, казва водачът на австралийската спортна делегация Иън Честермън.
Терорът срещу спорта
Засега руските власти смятат, че има връзка между двата атентата, които се случиха за по-малко от 24 часа, и че те са подготвени от един и същи "център". Жертвите след двете бомби надхвърлиха 30 човека. А само преди два месеца във Волгоград жена-камикадзе се взриви в друг тролейбус...
Така че взривовете не просто помрачиха новогодишните празници на 140 милиона руснаци, тъй като бяха отменени концерти и празнични зари в големи руски градове, но и страхът от тероризма се върна.
Волгоград, известен по-рано като Сталинград, не е избран случайно. Това е град, специален за руснаците и за историята, тъй като там се е водела най-кървавата битка във Втората световна война - Сталинградската, която става повратна точка и обръща победния ход на армията на Третия райх в поражение.
И джихадистките сайтове от Северен Кавказ побързаха да подчертаят това след взрива на жп гарата - Волгоград като символ за руснаците. Освен това се намира и много близо до Северен Кавказ, където са базите на терористите.
В репортажа си от трагичния инцидент CNN отбелязва значението на Волгоград като транспортен възел и връзка с руския юг.
Експертът по сигурноста Андрей Солдатов заявява пред "Гардиън", че трагедията във Волгоград показва, че бунтовниците разполагат с достатъчно възможности и човешки ресурси, за да организират смъртоносни атаки извън техния регион. Това означава също, че руските органи за сигурност са заставени да отклонят вниманието си към други региони в изключително важен момент преди Олимпийските игри.
Президентът на Международния олимпийски комитет (МОК) Томас Бах обяви вчера, че е убеден, че руските власти ще осигурят едни "безопасни и сигурни" игри в Сочи - въпреки самоубийствените атентати. От името на МОК Бах е изразил своите съболезнования на Путин.
Самият Путин до момента не е направил никакво публично изявление по повод терористичните актове - повече от сдържана реакция. Той изпрати на мястото шефа на ФСБ Александър Бортников - след втория взрив, и обсъди с премиера Дмитрий Медведев помощи за пострадалите семейства. Националният антитерористичен комитет докладва всяко действие, което смята да предприема, на президента.
Веднага се чуха предупреждения да не се свързват взривовете с Олимпиадата в Сочи. Един от аргументите е, че разстоянието между Волгоград и Сочи е 700 км и гостите на Игрите не трябва да се безпокоят за сигурността си, а основната цел на терористите е да привлекат вниманието на международната общност преди важното събитие.
Страхуват или не страхуват
Как ще се охраняват Игрите? В радиус от 1500 мили около Сочи се създава охранявана зона. В нея няма да се допускат никакви транспортни средства или хора, които не са снабдени със специални олимпийски пропуски - все едно, че влизате в чужда държава. Но достатъчно ли е това?
Руски експерти смятат, че "олимпийската версия" за терористичните актове не издържа. Андрей Попов, член на асоциацията на групите за антитерор "Алфа" смята, че никой не трябва да се безпокои за безопасността на Сочи 2014.
За сигурността на Олимпиадата са заделени 60 млрд. рубли (близо $1.84 млрд.), което превишава разходите, отделени за тази цел на Олимпийските игри в Лондон в 2012 г., казва ветеранът от спецслужбите.
На същата позиция е и депутатът от Госдумата Роберт Шлегел: "Когато говорим за гарата във Волгоград и Олимпийските игри като ниво на безопасност - това се две различни неща".
Наблюдателят на "Комерсант" Сергей Строкан смята, че западните медии ще се уловят на въдицата на терористите, като реагират по начина, който те очакват. "В този смисъл логиката на терористите е построена на база на това, че журналистите ще започнат да коментират, че в съседните на Игрите региони, не е безопасно", казва Строкан.
Управляващият директор на Consultants Питър Пауъл напомни в ефира на RT, че терористи са устройвали атентати и в навечерието на Олимпиадата в Лондон, но не са могли да спрат Олимпийските игри през 1972 г. в Мюнхен - въпреки известното Мюнхенско клане, когато палестинската паравоенна организация "Черният септември" взема за заложници израелски спортисти. Въпреки жертвите и от двете страни, тогавашният шеф на МОК Ейвъри Бръндидж изрича знаменитата фраза: "Игрите трябва да продължат".
Всяко голямо (спортно) събитие, казва Пауъл, привлича вниманието им. На Олимпиадата в Лондон например те се опитаха да попречат чрез кибератаки, тъй като на втория ден на Игрите тв каналът BBC пострада от такава.
Сега остава да видим дали страхът ще победи Игрите...