Цинична злоупотреба с пряката демокрация

„За" или „против" АЕЦ „Белене" е типичен пример за въпрос, който не бива да бъде задаван на национален референдум. Защото отговорът му изисква експертни познания, които обикновеният избирател не притежава. В някаква степен може би е допустим принципният въпрос „за" или „против" ядрената енергетика. Но да питаш къде, кога, кой и как да строи или да не строи атомна електроцентрала е все едно да избереш чрез референдум решение на сложно математическо уравнение като средно аритметично от всички получени отговори. Това е присъщият недостатък на пряката демокрация. Пренебрегването му е безотговорно и опасно.

Лицемерие в името на народа

В случая с „Белене" то е и нещо много повече. Авторите на подписката не просто си затварят очите за този недостатък на пряката демокрация поради някаква сляпа привързаност към нея, а съзнателно и лицемерно го експлоатират. Днес те настояват „да се търси нашето мнение по важни за родината въпроси" и ни призовават „да накараме политическия елит да чуе нашия глас". Но не се сетиха да направят референдум преди да задействат проекта „Белене" като част от любимия си „голям шлем" и преди да похарчат стотици милиони за него.

Когато бяха на власт, освен това, можеха да направят проекта необратим. Както, в случая с пълно основание, казва днешният премиер, само с един подпис тогава можеха да направят излишни днешните стотици хиляди подписи. Но не го направиха.

Куп изтъркани лъжи

Освен лицемерна, инициативата за този референдум е и цинична. Авторите й първо ласкаят избирателя с твърдението, че е компетентен да се произнесе по всякакви въпроси, след което съзнателно го подвеждат да вземе грешното решение. Като, разчитайки на рефлекторните му емоции и страхове, го затрупват с куп откровени и отдавна опровергани лъжи. Без АЕЦ „Белене" България щяла да бъде „обречена на енергиен глад". Това била „единствената алтернатива за енергийна независимост" и за „сравнително евтин ток за българските домакинства и бизнес".

Всъщност, нещата стоят точно обратното. България въобще няма нужда от „Белене" и без нея ще продължи да произвежда много повече, отколкото потребява. „Белене" няма да ни освободи, а ще ни вкара в още по-голяма енергийна зависимост от Русия. Заради „Белене" токът няма да поевтинее, а ще поскъпне в пъти. Впрочем, това вече става. Защото сегашното драстично поскъпване на тока в голяма степен се дължи на необходимостта да бъде спасявана държавната Национална електрическа компания (НЕК), изправена пред неплатежоспособност заради взетия именно от инициаторите на референдума първи заем за „Белене". А, ако проектът бъде продължен, този заем ще е само първа, „малка" вноска в бездънната яма, която всички ние ще трябва да запълваме с парите си.

Целта - пари и власт

С референдума неговите инициатори имат програма максимум и програма минимум. Програмата максимум е възобновяването на проекта АЕЦ „Белене", което означава нови милиони по сметките на свързаните с Русия партийно-енергийни лобита. Ролята на избирателите ще е първо с гласа си да поемат отговорността за продължаването на една катастрофална икономическа авантюра, а после - десетилетия да плащат нейната цена.

Програмата минимум е предизборно-политическа и вече в голяма степен е изпълнена. С подписката за референдума, проведена скоростно, дисциплинирано и „под строй", се стягат, обединяват и мобилизират партийните редици, демонстрират се мускули и политическа кондиция, а предизборната кампания отдалеч се вкарва в удобното за нов поход към властта патриотично-популистко поле.

DW.de

#4 Оня Дето Го Трият 06.08.2012 в 14:32:17

Да не каже някой, че само плюеме - за тоя текст едно голямо БРАВО!

#8 Бобо 06.08.2012 в 19:45:15

Пряка демокрация не се ползва за техническото решаване на икономически проблем и дразги между мафиотски партийни централи. затова си има правителство. Преката демокрация е за друго, да се осъди или узакони една форма на управление, или една смяна на управление в държавата. Например прека демокрация е да се попита народа има ли геноцид в БГ през последните 23 години ,и ако да, как да се постъпи с престъпните правителства довели, държавата до национална катастрофа, а българския народ до границата на изчезване?! Ето защо си мисля , че дойче веле не са против референдум за Белене, те са против идеята референдум, знаейки предварително присъдите, които т.н "управляващи" могат да получат за целенасочено унищожаване на един древен европейски народ.

#12 Мина 06.08.2012 в 23:27:00

Абе само на мен ли ми се струва,че на Боби и Оня са им подозрително еднакви мненията!??

#13 Оня Дето Го Трият 06.08.2012 в 23:29:50

Е колко пъти да ги излагат тия факти ? Струва 20 млрд, държавата няма 20 млрд, следователно държавата няма как да строи АЕЦ! Съседна Турция има кинти и ще си построи 10 АЕЦ-а един върху друг ако иска, ние нямаме в момента и точка по въпроса. И не щото аз съм казал, че е точка по въпроса, а щото просто няма кинти за скъпи занимания! Подчертавам - СКЪПИ ! Колко повече факти да се излагат незнам.....винаги ше има едни 700 000 (+ няколко във форума) дето пак няма да са разбрали

#14 buba-2 07.08.2012 в 01:38:00

тоя па! макс 8 млрд. струва централата. къде ги видя тия 20?!

#18 hellfire 07.08.2012 в 11:28:55

Не мога да се съглася с автора на статията. Върховен закон в България е Конституцията и там ясно е написано: " (2) Цялата държавна власт произтича от народа. Тя се осъществява от него непосредствено и чрез органите, предвидени в тази Конституция. (3) Никоя част от народа, политическа партия или друга организация, държавна институция или отделна личност не може да си присвоява осъществяването на народния суверенитет." Г-н Борисов, ГЕРБ, правителството, останалите политически партии трябва да приемат, че тяхната власт произлиза от народа. Това, което те правят не може да противоречи на народната воля и, ако народът иска проектът АЕЦ Белене да се осъществи, те ще трябва да направят точно това, без значение какво си мислят по въпроса и на чии интереси слугуват. Без значение дали проектът за АЕЦ Белене ще се изпълни или не, народът ще понесе последствията от това решение. Редно е според мен тогава и народът да вземе решението. Нека всяка страна да представи своята теза в медиите, да се изкажат всички експерти по въпроса, да има обществен дебат. Но накрая народът да вземе решението и народът да си понесе последствията от това решение. За мен това е демокрация. 45 години най-различни "специалисти" вземаха решения вместо българският народ и видяхме какво се получи. Сега е време да опитаме другият подход. Не казвам, че това със сигурност ще доведе до добри резултати. Но поне като си понесем последствията от това решение, ще знаем, че сме го взели ние. А не да носим последствията от чужди решения.

#20 buba-2 07.08.2012 в 13:39:04

като не могат да разработват работещи стратегии, да си подадат оставките. те би трябвало да са там за да работят, не само да лапат. може и да сменят калинките - ще свърши работа.

#22 Оня Дето Го Трият 07.08.2012 в 14:36:16

"....отоплението на ток и на климатиците ...." Човече, ти сериозно ли? В последните 20-ина години цялата индустрия се преобрази, т.е. затвориха се огромни фабрики и заводи - основни консуматори на ел. енергия, а ти си се хванал за някакви климатици и бойлери..... Съвсем образно казано, със затварянето на Кремиковци примерно, се освобождават мощности така че в София 3 климатика да си монтираш един върху друг у вас ако искаш.....а колко много други заводи имаше по времето на соц-а? Случайно да забеляза, че в най-големите студове зимата пак изнасяхме ток? Само дето съседните държави не си окрадоха фабриките, икономиките им работят, имат пари да инвестират в нови мощности и даже да строим нов АЕЦ май няма да има на кой да го продаваме.... Така че дишай спокойно, България без ток няма да остане.......освен ако не си някой от ония 700 000 разбира се, дето много гледат телезивия

#24 hellfire 07.08.2012 в 15:17:02

И още нещо по статията - значи може Калина Илиева да бъде изпълнителен директор на ДФ Земеделие, въпреки, че реално аз имам по-високо образование от нея (защото тя дори няма висше образование) и с нейният подпис ДФ Земеделие да изплати за период от 1 година 721 594 725 лв., но аз не мога да кажа своето мнение по въпроса за АЕЦ Козлодуй. Както не могат и милиони български граждани, които най-вероятно са по интелигентни и имат по-голямо образование от хората, взели решението за АЕЦ Белене. С какво Бойко Борисов е по-компетентен да се изкаже по АЕЦ Белене от средностатистическия българин, при положение, че не виждам да има образование, което да има кой знае каква връзка с темата?

#25 hellfire 07.08.2012 в 15:25:26

"Ако сметките ти зависят от това дали тази електроцентрала ще бъде построена, ти би ли оставил решението за това на човек като мен? На човек, който няма как да вземе адекватно решение, защото няма необходимите познания? А? " А ти мислиш ли, че решението ще се вземе от експерти и от хора, които разбират и най-главната им грижа е нашият интерес? Защото от това, което съм видял тук няма ясно изразени експертни мнения. Има две лобита, които влияят на политиците ни. Най-близкото, което имаме до неутрално експертно мнение е докладът на ХСБЦ и какво стана с него?

#27 Оня Дето Го Трият 07.08.2012 в 15:57:49

Дракон Карай без излишна скромност... Никой от нас няма компетентност по тия въпроси. Но не е нужно да си атомен физик за да си напишеш мнението като коментар под някоя тема Никой от нас не е компетентен да остойности такъв проект, но цената му е около 20 млрд лева и това не се оспорва от никой от политиците май. Следователно не е нужно да сме кой знае колко компетентни за да виждаме ежеминутно, че държавата няма пари за нищо (здраве, пенсии, детски надбавки и какво ли не), та камо ли да извади толкова пари накуп за този проект... Дет се казва, не е атомна физика да видиш, че нямаш пари в джоба

#28 янаки 07.08.2012 в 16:56:49

“Според икономическия анализ на НSBC при най-оптимистичния сценарий за АЕЦ "Белене" цената на ядрената централа ще е 10.350 млрд. евро или над 22 млрд. лв., а при най-добрите условия нейната електроенергия ще струва около 75 евро на мегаватчас. Това съобщи премиерът Бойко Борисов” „Никой от нас не е компетентен да остойности такъв проект, но цената му е около 20 млрд лева и това не се оспорва от никой от политиците май.” На кого да вярваме? На Тоя или на Оня? Според мене на нито един от двамата!

#29 янаки 07.08.2012 в 17:07:35

"Цената на АЕЦ "Белене" е фиксирана - 6,3 млрд. евро", заяви Кирил Комаров, от "Росатом". "Рискът от поскъпване е за руската страна. Ако българското правителство се откаже от "Белене" за сметка на "Козлодуй", ще бъдат изгубени много пари - около 1 млрд. долара", каза руският специалист. "Атомстройекспорт" вече не води преговори за цената, фиксирахме цена от 6,3 млрд. евро, защото това поиска българското правителство” „По думите на Сергей Новиков тази цена ще се запази до 2019 г. като инфлационният риск ще остане за руската страна.” http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=3683411

#32 янаки 07.08.2012 в 17:47:00

Божидар Гюлмезов Става дума за това, колко ще струва централата. Колко ще платим на Русия ще зависи от това, какво от общата стойност на централата са за проекти, вложени съоръжения и т.н. Ти ако си поръчаш на някоя фирма да ти построи къща, тя ще ти предложат оферта, примерно 63 х.лв. И това ще включи и парите, които директно отиват във фирмата. Загряваш ли? Така, че ти си този, който манипулира и това го правиш най-редовно тук. И е много тъпо , когато нямаш аргументи, да обявяваш опонента си за „червен боклук” и да приключиш въпроса.

#33 buba-2 07.08.2012 в 18:02:16

мани го боби, той си мисли, че пазача на бай тошо е бил демократ под прикритие и то толкоз хитър и умен, че при безбройните тестове и проверки не са успели да го хванат колко мрази комунизма и са го сложили да пази Първия комунист на държавата

Новините

Най-четените