Евроскептици, отворете си очите!

Късогледите, но затова пък неуморимо упорити националисти из цяла Европа явно или не помнят двете безумно кървави войни на континента през миналия век, или пък - ужасна мисъл! - нямат нищо против тези войни да се повторят.

Защото трябва да си или много глупав, или политически злонамерен, за да се вкопчиш в прогнилата идея за силата на националните държави тъкмо днес, когато глобалният свят и сили като Китай, САЩ и Индия не оставят почти никакви шансове на разните дребни държавици.

Срещу национализма и дребнодържавието

Националистите от жанра на Марин льо Пен, Вилдерс, Орбан или Сидеров всъщност просто си играят със страховете на хората, които - притиснати от кризата - в момента още по-настойчиво търсят някаква сигурност, утробен уют и спокойствие под спарената черга на националната държава. Но тази игра, която преследва съвсем хладно дефинирани политически цели, може лесно да доведе до искри и взривове. Тъкмо това е поуката от двете световни войни, започнали в Европа точно с политическото дебелоглавие и арогантността на националистите.

Бившият германски канцлер Герхард Шрьодер заяви в прав текст: Нобеловата награда за мир за Евросъюза казва отчетливо „не" на национализмите и на „дребнодържавието". Същото само преди дни написаха в своя манифест и двама други прозорливи европейски политици - Даниел Кон-Бендит и Ги Верхофстад. А председателят на Европарламента Мартин Шулц пусна по Туитър неособено оригиналното, затова пък исторически съвсем вярно обобщение: „ЕС е единственият проект, който заменя войната с мир, а омразата - със солидарност".

Едно рамо за един уникален проект

Нобеловата награда за ЕС идва в уникален, много подходящ, но и много драматичен момент. Защото Евросъюзът е разтресен от най-тежката криза в своята история. Лидерите на държавите от ЕС пребивават в постоянен шпагат между очевидната необходимост да поемат бързо по пътя към обща държавна структура и опасенията, че подплашените им избиратели у дома няма да ги разберат и ще ударят спирачката.

Пак в този настоящ, драматичен момент Евросъюзът умува над проблематичните кандидатури на държавите от Западните Балкани, след като преглътна горчивия опит с прибързаното приемане на България и Румъния. И пак в момента дългогодишната кандидатка Турция обръща гръб на Брюксел, докато в същото време край границата й (т.е. съвсем близо и до ЕС) се води страшна гражданска война.

С други думи - ЕС едва ли би могъл да получи такова мощно окуражение в по-подходящ миг от сегашния. Дано Нобеловата награда за мир най-после отвори очите и на евроскептиците, за да не пречат повече на този наистина уникален проект, донесъл мир и благоденствие на стотици милиони хора.

DW.de

#4 pepe 13.10.2012 в 12:14:06

Проблема с даването на Нобелова награда на ЕС е, че е като плацебо - съюза е заболял, но лекарството, което му дават разчита само на психологически ефект, а има нужда от истинска медицина.

#5 Fedar 13.10.2012 в 12:33:22

Бойче, ти си рядко малоумен и дебилен. Направо не мога да повярвам, че си истински, а не си някой шегаджия. Един полуграмотен мангал от махалата да докарат и да му изчитат статиите, пак ще прояви малко повече усет и интелект от теб. Моля те, махни това детенце от аватара си. Не може такова хубаво, чисто и излъчващо разум същество да бъде аватар на един тлъст, мазен, нахално прост, и безгранично тъп селяк като теб.

#9 ясминка 13.10.2012 в 13:50:51

След всички войни, в които участва - Нобелова за мир. Най-добре догодина да я дадат на Северноамериканския съюз - ако още не е пуснат в действие се дава за бъдещи заслуги. Сигурен съм, че от DW ще са също толкова ентусиазирани. То май и автора на водородната бомба имаше от същата награда. И Хенри Кисинджър, и....абе я не гледайте в Wikipedia, че ще се стреснете.

#10 Оня Дето Го Трият 13.10.2012 в 14:08:23

Редовните оплаквачи на Евросъюза са се отчели под тая статия Дали да ги попитаме и тук какво предлагат като алтернатива на тоя Евросъюз ? За мен бисера на седмицата беше от Гюлеметов: "....да се махаме от товя ЕС, дето забавя развитието на икономиката ни..." Ако имате други анти-ЕС предложения, ще се радвам да се посмееме и на тях Шоу мъст гоу он, дет се вика...

#11 mima 13.10.2012 в 15:46:47

Че трябва да има ЕС и че ни е нужно да сме в него, ясно е, така е. Обаче няма да е лошо да направят една по-справедлива регулация, защото ЕС в момента е всичко друго, но не и справедлив. От това страдат всички и най-накрая от алчност ще се самозатрие и самоизяде.

#12 ясминка 13.10.2012 в 16:03:29

Добър е съюза. Равноправни държави, свободно движение (на туристи) и други благини (с квоти). И да не забравяме мироопазването - войни само с цел опазване на мира и демокрацията. Оня, понякога пишеш интересни неща, понякога не. Не ми се вярва да ти харесва пропагандата в стил Дойче Веле. На мен ми напомня за отминали години. Аз не съм евроскептик, просто на фона на това, което се случва през последните десетина години цялата тази еуфория ми идва в повече.

#13 pueblo 13.10.2012 в 17:07:36

ами то тва им е работата на подобни бастуни- да са скептици! на който не му харесва -да си седи на село! няма смисъл да се спори с радио...

#14 Оня Дето Го Трият 13.10.2012 в 18:32:09

ясминка Пропаганда и Дойче веле са несъвместими понятия! Дойче веле се слушаше в ония времена, когато извън официалната пропаганда нямаше къде да учеш какво става по света. В тоя ред на мисли разбирам, че си фенка на Работническо дело. Тогава вече е редно да си евроскептик. Или по друг начин казано - ретроград, червена бабичка (сега или в бъдеще) Съвсем не е заяждане, поправи ме ако бъркам....но логиката е такава. Евроскептик е няко, който не знае точно какво иска, но да не е това....

#17 Кака Мара 14.10.2012 в 00:06:49

Чакам с нетърпение да видя връчването на Нобеловата награда за мир: целия Евросъюз ли трябва да се появи в Осло Е, сега вече ще му гледаме сеира на норвежкия крал

#18 LaForce 14.10.2012 в 00:07:12

о да, дойчевеле е пропаганда, от най-гнусната. а ЕС се управлява от председател - досущ като Бг преди 10ти... неизбран предесдател накомисия, комисар... милионите хора в "най-богатата" икономика са по улиците, защото ги ограбват комисари и ги изнасилват медии като ДВ... българите са най-показателни за целта на тази фашистка паплач - безумно бедни и послушни роби на системата - живеещи в концентрационен лагер на открито.. поне в палестина им се наложи да използват оръжие.. в бг ползват само медии и култура, чалга култура, наркотична култура и т.н..... толкова са добри че даже не плащат на подръжниците си да вдигат шем по медиите.. повтарячите на рекламите, пазителите на собствените си окови... башибузукът на съвремента империя.... и дойче веле е пропаганда, от най-противните..... http://www.lyricsfreak.com/b/bob+marley/redemption+song_20021829.html

#20 MacAllister 14.10.2012 в 08:56:23

За DW имам противоречиви впечатления, чел съм и евроскептични статии та не знам какво пропагандират. Виж нобела за мир даден на съюза ми звучи като награда за мир за брака на деца от враждуващи фамилии. Нещо като Ромео и Жулиета в алтернативна реалност, където те помиряват фамиллиите или пък принца се жени за принцесата и двете кралства живеят в мир и благоденствие докато свят светува. ЕС е и много други неща (и поючесто неуспешни) освен пръчка за помиряване на европейски семейства, но туй събитие мен ме кара да се замисля защо е направен, какво е - обединение за съзидание, или обединение на уплашени от грешките хора. Туй е подла философска тема, но сигурно повечето ще се съгласите - страха не е добър строител, резултатите му са нетрайни и бързо се израждат. Гледайки на какво се превръща ЕС все повече си мисля, че полза от него имаше, но времето му е вече изтекло, сега той ражда повече разделение, отколкото обединение и ако го задържим по дълго ще трябва да получи и награда Тамерлан (например) - за заслуги за предизвикване на войни. Не споделям национализма, дори го намирам за смешен, но от разделението има и ползи, а риска от война е съвсем приемлив, ако конкуренцията между множество пъргави общества ражда повече цивилизация от административния курник, в който сме се обърнали. Накрая трябва да спрем за миг и да си спомним какво точно правеше Хитлер - обединяваше. Голямата война беше за обединение на всички германци, а после и на други народи. Другия колос, който по стечение на обстятелствата беше в слаба фаза също се стремеше към "обединение" и в крайна сметка най-страшните войни и изстъпления в Европа дойдоха на гребена на вълната на обединението. Лекарство ли е тогава един съюз, който си поставя същите цели и дали проблема не е точно самия стремеж към обединение. Ако е така съюза може да се окаже далеч по безкрупулен в тая си борба и подмолността и добрите намерения не го правят нещо различно, просто го правят по-успешен от Гьобелс и по хитър от Сталин - все лица на обединението, а ЕС дори и лице няма - има само един "президент" дето мяса на служител на гише в някоя провинциална банка.

#24 ясминка 14.10.2012 в 11:44:11

Несъвместими понятия! Бате като нема кво да кажеш по-добре си трай. Щот звучи като Работническо дело.

#26 My Majesty 14.10.2012 в 11:57:15

Всяка статия, която само хвали или която само критикува е поръчкова. ЕС може да е замислен като добро нещо, но вече функционира като извратено нещо. Тряубва да си малоумен, за да не видиш, че дори в ЕС има привилегировани държави, лобита и т.н. Структура, която от ден на ден става все по-лицемерна, няма как да предизвиква уважение. Същият този ЕС е готов да ни плаща пари за неуспешна циганска интеграция, но не и да приеме циганите и да си ги интегрира във Франция, Германия, Италия и т.н. Същият този "велик" съюз решава кой какво да произвежда и какво не. Налага налудни квоти и ръкопляска на правителство като нашето, което се гордее, че ръководи най-бедния народ в този съюз. Европа е Европа на нациите, колкото и неудобна да е тази истина. А националността е сложно понятие, което не е за неуки и пишещи по поръчка хора. Има и други съюзи, които си заслужава да бъдат обсъждани. Но те са тема табу. Защо ли?

#28 Оня Дето Го Трият 14.10.2012 в 12:59:25

Питах по-долу да предложи някой нещо по-добро от ЕС, ама нещо предложения няма..... А пък тия дето ДВ им било пропаганда направо избиха рибата - към какво ви пропагандира ДВ бе, мамини златни? Я го формулирайте някак - какво точно иска Дойче веле от вас та рИвете?

#30 MacAllister 14.10.2012 в 14:18:57

Бойчо, Оня, понякога сблъсъка на ръждиви мечове е много по-справедлив и човечен от хартията и перото в ръцете на преговарящите. Човек не бива да се страхува от противопоставянето и конфликта до степен, че да е готов да замени борбата в живота с транквиланти и наркотици например. На мен ЕС ми прилича точно на такава стъпка. Ако наистина искате противоречията да се разрешават без войни, насилие и други гадости може би трябва да почнете с нещата, които е казал човека, чийто семеен герб съм си сложил за аватар - Корзибски. Ние не умеем да се разбираме, никога не говорим за едно и също, пристрастени сме към детерминизма и косвено сме склонни да считаме текущото си положение в екосистемата като единствено сигурно и сме готови да го защитаваме дори и с цената на рухването на цялата природа (и пряко и метафорично казано). Същества неспособни да се изправят срещу тая си слабост не могат да родят хармония с обединението си, то винаги е насила, не навреме и в крайна сметка се превръща в стена ограждаща нишите в живота на само една малка част от тях. Всичко това, за да се родят нови конфликти там където старите са премахнати. За такива същества войната е по-малкото зло, оставена да се случва навреме, тя може да бъде ограничена в разрухата си, но да предотвратява крайностите, които макар и под миловидни предлози вземат живота на много повече хора и природа. Това ни се случва, не се правете на ударени. Отрицателният прираст не е просто случайност. Нуждата да се "управляват" огромни маси, за да се пази съюза и статуквото се поражда от невъзможността да се правят формални обединения от такъв мащаб разумно. В тая суматоха стотици милиони хора загубват нагласата си за аналитично мислене и стесняват спектъра си на инициативност - това може да не изглежда като жертви, но обезумяването на милиони не е ли смърт? Дори и да не го признавате икономиката рано или късно става жертва на тоя процес и убива съвсем физически много повече хора, отколото пушките биха могли. Тогава обаче човек приема причината за стихия случила се отвън вместо да си спомни, че семената на тая стихия са посети от него и предците му. Хората могат да живеят в мир и без да са обединени под специални шапки и без да са подложени на квоти, стандарти, изисквания и "стимули". Достатъчно е, както се казва, да не си затварят сърцата едни за други и разбира се да не се мразят заради различията си. В обединеното общество бягството от различията става все по-трудно, а много хора не могат или не искат да ги приемат. Това не ги прави непремено зли, но в разнообразната мозайка на континент на стотици народи почти всеки може да намери мястото, където да живее по своему, в обединението с общи правила и стандарти, обаче единствената форма на равновесие е унификацията и различията малко по малко се превърщат в персона нон грата. Зная, че за мнозина от вас прекалявам, но ви приканвам да не гледате само повърхността. Дали ЕС и предтечите й са причина за мира или е културната промяна, която между другото е направила и възможно създаването на ЕС от амбициозни бюрократи? Кое е кокошката и кое е яйцето, дали пук ЕС не е точно спирачката, която ни забавя и дори отклонява от пътя, по който можем да постигнем естествен мир и сътрудничество? Това, че 70 години почти няма война в Европа дали е заслуга на ЕС или някой се възползва от тия 70 години, за да ни пробута ЕС? Аз не виждам никакви доказателства за приноса на ЕС за мира на континента, някой да може да ми обясни поне един процес или действие и начина, по който са предотвратили война?

Новините

Най-четените