Конфискуват незаконните деца в Китай

"Преди години ни наказваха, като унищожаваха къщите ни, ако не спазваме закона, който позволява само по едно дете на семейство. От 2000 г. започна нова политика - наказанието вече е детето да бъде конфискувано." Това разказват китайски жители, пише авторитетното британско списание Economist.

Законът в страната с 1.34 милиарда население е въведен през 1980 г. от тогавашния реформаторски "гуру" на КНР Дън Сяопин като част от кампанията му за намаляване на бедността.

А законът, който влезе в сила от няколко години, работи по следния начин: когато бъде получена информация за незаконно дете, силите на реда идват и го конфискуват, а след това го изпращат в клиника, където може да бъде осиновено от чужденци. Цената за осиновяване на дете е между $3000 и $5000.

Кражбата на деца не е официална политика в Пекин, а следствие от проблема, че доста хора нарушават правилото само за едно дете. Китайците са изобретателни в заобикалянето на закона.

Държавните служители в големите градове прибягват до различни тактики, за да го заобиколят. Някои просто плащат глобата, която може да достигне и $130 000. Други дават по $20 000 на сурогатна майка, която да износи детето. Известен е случаят на бизнесмен, който имал деца последователно от няколко съпруги, с които после се развеждал.

През 2006 г. министър от провинция Хайнан поддържал "харем" с 6 втори съпруги и с дете от всяка. Знаменитости и супербогаташи уреждат "извънредните" раждания в чужди страни като Канада.

По-евтина дестинация е Хонконг, тъй като родените там деца също не нарушават правилата. За да обезкуражат бъдещите родители, властите в Хонконг изискват предварително да се запази болнично легло и плащане в аванс, което излиза около $4000.

Те задължително трябва да бъдат санкционирани, защото проблемът с популацията е изключително сериозен и това изглежда като най-ефикасния метод.

Глобата за всяко следващо след първото дете в Китай е около 30 000 долара и не се прилага само в случаите, когато единият от двамата родители е чужденец и децата приемат неговото гражданство.

Този ред наранява семействата, разваля баланса в поколенията и причинява много болка и мъка на голяма част от населението. Въпросното правило е толкова мразено, че в Китай избухват множество политически атаки спрямо него.

Китайското правителство е силно привързано към закона, който позволява само едно дете и постоянно го възхваляват. Според тях, ако законът не действаше, сега населението на Китай би било значително по-голямо с около 400 милиона души.

Всеки спад в раждаемостта на населението се дължи на действащото ограничение. Това твърдение е абсолютно грешно, защото този показател е спадал десетилетия преди 1979 г. - годината, когато е въведен законът. Но манията за по-малки семейства и контрол над раждаемостта са свързани с идеята за икономическо развитие, при това не само в Китай.

Резултатът е, че Китай е държава с много добра пропорция "зависимост" от икономическа гледна точка. За всяка дете отговарят средно по трима работещи възръстни. Това позволява на държавата да се радва на изключително големия напредък, който бележи в последните години.

В периода между 2000 и 2010 г. статистиката показва, че броят на деца под 14 години в Китай е спаднал от 23% на 17%. Така проблемът вече не е, че има прекалено много млади хора, а прекалено малко.

Политиката е развалила семейния живот и в някои други аспекти, като например аборти с цел подсигуряване, че единственото дете в семейството ще бъде момче. По този начин след 20 години няма да има достатъчно майки за една пета от малките момчета в страната.

Начинът по който се развиват нещата в Китай, и фрази от рода на "още едно бебе значи още един гроб", са на път да нанесат тежки щети на населението, а впоследствие и на развитието на държавата.

Догодина ще се състоят избори за ново правителство, което ще получи възможността да помисли хубаво и да реши дали да остави закона в сила. Засега можем само да се надяваме, че не само нечовешката, но и опасна за развитието на Китай политика най-после ще бъде премахната за постоянно.

#1 boris 26.07.2011 в 11:35:49

Конфискация му е майката. И в България трябва да се въведе.

#8 toshko 11.08.2011 в 14:58:54

Когато един човек иска да живее в общество, за да продължава да съществува обществото, има 2 варианта: 1. Човекът има обществено самосъзнание и както взима от обществото, така и дава. Освен това, както приема позитивите, така приема и негативите по собствено желание. 2. Човекът няма обществено самосъзнание и обществото му налага правила, за да се запази във вида, който е най-добър за него. 3. Обществото изчезва малко по малко.

Новините

Най-четените