Германският канцлер Ангела Меркел трябваше да заяви преди броени дни на британския премиер Дейвид Камерън, че няма нужда Великобритания да провежда референдум за промените в споразумението с ЕС. Въпреки исканията на консерваторите за възстановяване на повече правомощия на държавата.
Изтеклото съобщение от външното министерство на Германия разкрива радикални планове за нов орган на общността със засилени правомощия, който ще може да оказва директен контрол върху икономиките на кризисните държави в еврозоната.
Германия очаква още членки на еврозоната да обявят практически фалит
Според този документ най-голямата икономика в ЕС се подготвя за още лоши изненади - като например други европейски страни, твърде големи, за да получат спешна финансова помощ, да обявят отказ от плащания по дълговете си. Тоест на практика да обявят банкрут.
Тези действия оправдават опасенията, че Германия възнамерява да се справи с настъпилата криза чрез потискане на националния суверенитет. Тази политика би улеснила пътя към европейската "супердържава" с данъци и бюджет, определяни в Брюксел.
По този начин Великобритания ще бъде запокитена във "външна" група от страни-членки, които не използват общата валута. Миналият петък британският премиер Дейвид Камерън пътува до Брюксел и Берлин, за да проведе напрегнати преговори с Ангела Меркел, свързани с нарастващите разногласия между лидерите на ЕС по кризата в еврозоната.
Ще бъде оказан натиск на Великобритания да демонстрира "приобщаване към ЕС"
Британският министър-председател обяви, че е силно обезпокоен от отказа на Германия да предостави по-голяма финансова подкрепа на Италия и другите бедстващи държави, като междувременно изрази опасения, че кризата оказва "охлаждащ ефект" върху британската икономика.
Ден преди срещата Меркел от своя страна заяви, че очаква Камерън да "обмисли по-силно приобщаване към останалите държави-членки" след разрешаването на кризата в еврозоната.
"Видяхме как кризата с външния дълг се развива при някои държави - и особено при тези в еврозоната тя достигна международни измерения. Дейвид Камерън имаше основание да се притеснява за дълговете на Обединеното кралство, когато зае премиерския пост - това е мое твърдо убеждение, но щом Европа разреши проблемите си, той ще трябва да демонстрира по-силни връзки с останалите държави."
Кризата на еврозоната заплашва да достигне Испания и Франция. Миналата седмица размерът на заемите, изтеглени от испанското правителство, достигна "ръба" на кризата. Испанският кабинет продаваше 10-годишни съкровищни бонове при доходност от 6.975% - малко под нивото от 7%, което в останалите случаи е предизвиквало международна помощ.
Лидерите на ЕС все така уверени, че еврото е необходимо да оцелее
Насред протестите в Милано и Торино, технократът - и министър-председател на Италия Марио Монти, представи мащабни реформи с цел икономии. Монти предупреди, че разпадането на единната валута би върнало икономиките на еврозоната "обратно в 50-те години" по отношение на богатството.
Шестстраничният документ от немското външно министерство очертава планове за създаване на Европейски валутен фонд, към който страните-членки ще прехвърлят суверенитета си.
Фондът ще има властта да поема проблемните страни като своеобразен синдик и да управлява техните икономики. Дори още по-скандално, документът, озаглавен "Бъдещето на ЕС: необходими подобрения в политиката на интеграция за създаване на съюз на стабилността", обявява, че промените в договора са първи етап, "в който ЕС ще се развие в политически съюз".
"Дебатът за пътя към политически съюз трябва да започне веднага, щом бъде очертан курсът към съюз на стабилността," се казва в проекта на Берлин.
Обмислят се начини за ограничаване на референдумите в ЕС
Документът също така разглежда механизми, чрез които да се ограничат промени в договорите, с цел ускоряване на реформите. Дори, че Меркел ще застави Камерън да се откаже от всенародно допитване до британските граждани за членството в еврозоната.
"Ограничаването на ефекта от промените на договорите в държавите от еврозоната би улеснило ратифицирането им, което все пак ще бъде необходимо от страна на всички членки на ЕС (поради което ще бъдат необходими по-малко референдуми, което би могло да засегне и Великобритания)," гласи документът.
Висши представители на британския кабинет потвърдиха, че са се отказали от предишни искания правомощия на ЕС да бъдат "възстановени" на Великобритания - в замяна на промените в договорите, поискани от Германия. Подобен ход гарантирано ще разгневи консерваторите на Острова.
Опитът на Меркел и Камерън да изтъргуват взаимни отстъпки протака реалните мерки
Консултантската организация Open Europe призова Камерън да се възползва от британското право на вето и да поиска нещо от Меркел - в замяна на нейния "мащабен план", изискващ "слушам и изпълнявам" от всичките 27 страни-членки на ЕС.
"Това би била първата стъпка към визия за 'политически съюз', която би имала сериозни последици за бъдещето на целия ЕС, и поради това и за мястото на Великобритания в него," каза Стивън Бут, ръководител на проучванията в консултантската организация.
"Меркел предизвиква Камерън, но ако Великобритания е сериозна по въпроса за поемането на лидерската роля в бъдещето на ЕС, Камерън ще се наложи да й се противопостави рано или късно."
Очаква се Камерън на свой ред да окаже натиск върху Меркел за премахване на немската съпротива срещу употребата на Европейската централна банка за спасяване на еврото. В края на миналата седмица обаче Меркел обяви: "Ако политиците смятат, че ЕЦБ може да реши проблема със слабостите на еврото, мисля, че те си внушават нещо, което просто няма да се случи."
Океания, Евразия и Истазия бавно но сигурно се оформят!
Юрдане, ти пи ли си апчетата бре Те забраняват референдумите , ти ми говориш за демокрация... Неам думи
Ами мисля си - то ако не се присъединим към нещо доброволно, най-вероятно ще ни присъединят насила. И без да ни питат към кого искаме да се присъединим. Може да ни присъединят и към Албания даречем, като Косово, или както се опитват да направят с половината от Македония. Или пък защо да не се обърнем към миналото си и не се влеем отново като част на Отоманската империя /не че мразя турците, само си мислех, че не сме се запътили натам/. След като света е разделен на суперсили и супердържави рано или късно идва време да определим мястото си - не че това не крие рискове - исторически примери колкото искаш. Обаче ако трябва да избирам между Европейски съюз, Америка, Китай, ислямизацията на арабския свят ... избирам Европейския съюз. Честно казано даже Русия не е най-лошия избор /леле, какво казах, пепел ми на устата/.
Стъпка по стъпка към супердържавата ЕС ----------------------------------------------------------------- EС - банкрутирала суперзадлъжняла супердържава ,населена с фалирали личности.